POLONINY. Stádo zubrov hrivnatých v Poloninách sa rozrastá. Svedčí o tom posledná informácia od správy národného parku. Hovorí, že populácia ohrozeného druhu dosiahla historicky najvyšší počet od vypustenia do voľnej prírody na Slovensku.
Momentálne sa vo vysídlenej časti nad vodnou nádržou Starina pohybuje viac ako 80 jedincov.
„Zaujímavosťou je, že fotografický záber pochádza z miesta, kde sa v minulosti nachádzala aklimatizačná obora, z ktorej boli takmer pred 20 rokmi vypustené do voľnej prírody. Zubry sa teda vrátili na pôvodné miesto, kde sa začala ich cesta späť do divočiny - skutočne symbolický moment,“ popisuje Správa národného parku Poloniny.
Hovoria o úspechu projektu
Ten je jediným miestom na Slovensku, kde tieto zvieratá žijú vo voľnej prírode. „Ich počet sa stabilne zvyšuje, čo je dôkazom úspechu tohto projektu,“ dodávajú z národného parku. Poďakovali zároveň autorovi fotografie za zhotovenie a za sprístupnenie záberu verejnosti.
Do Polonín priviezli prvé pokusy zubrov v roku 2004 z Holandska, Švajčiarska a Talianska do zvernice v Ruskom a rok nato ich vypustili do voľnej prírody. Spolu išlo o päť zvierat, z toho tri samice a dvoch samcov. Dovtedy prichádzali voľne žijúce jedince na slovenskú stranu z poľských Bieščad.
Zubry vyberali s poľskými kolegami špeciálne, na základe analýzy genofondu za posledných 80 rokov tak, aby vyhovovali podmienkam života v Poloninách a aby sa zvýšila pravdepodobnosť napojenia na poľské stádo zubrov.

Poloniny sa stali vhodným prirodzeným domovom pre zubrov najmä preto, že ide o vyľudnenú oblasť. A zároveň pretože tam od konca 90. rokov 20. storočia ochranári každoročne zaznamenávali výskyt jedincov migrujúcich práve z Poľska.
Pre zubry vtedy vybudovali dvojhektárovú aklimatizačnú oboru v lokalite bývalej obce Ruské, pri vodárenskej nádrži Starina. Po piatich aklimatizačných mesiacoch boli vypustené do voľnej prírody.

Jedna zo siedmich krajín
Slovensko je v súčasnosti jednou zo siedmich európskych krajín, kde sa dá zubor hrivnatý nájsť vo voľnej prírode.
Podľa zistení ochranárov pokrýval v minulosti areál zubra západnú, strednú a juhovýchodnú Európu až po rieku Volga a Kaukaz. Prvé zubry vyhynuli v Galii v ôsmom storočí, posledná voľne žijúca populácia prežila na Kaukaze do roku 1927.
Posledný exemplár žijúci na území súčasného Slovenska mal zastreliť Matej Korvín. Na záchranu zubra hrivnatého funguje v novodobej slovenskej histórii od roku 1957 aj chránená zvernica v obci Topoľčianky v okrese Zlaté Moravce.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín