NOVÁ SEDLICA. „Dakedy ľudia orali s volmi a koňmi, pamätám si to ako chlapec. Prečo teraz používajú traktory, keď sú takí tradiční? Chceme tu rezerváciu, zaostalú krajinu?“ reaguje starosta Novej Sedlice Vasiľ Dinič (Smer) v Sninskom okrese na otázku zachovania tradičnosti pri lávke cez miestny potok. „Doba sa zmenila, nemusí tu byť všetko len drevené a tradičné.“
Lávka v strede obce vedúca k domčeku Deduška Večerníčka a replike dreveného chrámu vyvolala živú diskusiu. Je kovová, má tvar dutého valca, je natretá namodro.

Na sociálnych sieťach ju diskutéri onálepkovali nelichotivými výrazmi ako rúra, ropovod, tunel a pridali, že je neestetická, priveľmi moderná, do prostredia sa nehodí, skrátka je ako päsť na oko. Vtipkári dokonca v obecnom erbe nahradili líšku modrou rúrou.
Ešte nie je hotová
Lávka je len časťou veľkého projektu Environmentálna výchova v Novej Sedlici. Najvýchodnejšia obec naň získala z plánu obnovy vyše 1,755 milióna eur.
„Začali sme od konca. Všetko ostatné je ešte len v obstarávaní,“ vysvetľuje Dinič.
So stavebnou časťou, teda osadením lávky za 213 600 eur, sa museli pre počasie poponáhľať. Sklz spôsobili takmer ročné prieťahy so stavebným povolením.
„Nedá sa robiť v januári. Museli sa dať do toku pätky, až potom sa mohla osadiť lávka. Už malo byť všetko hotové,“ hovorí.

„Keby sme lávkou končili projekt, nikto by si to ani nevšimol,“ myslí si. K lávke totiž pribudne ešte vstupná brána a rôzne interaktívne prvky zamerané na environmentálnu tematiku.
„Návštevníci si budú môcť napríklad pustiť zvuky vtákov a zvierat. Pribudne labyrint, náučný chodník. Celý priestor bude zastavaný,“ vyratúva Dinič.
Zdôrazňuje, že ikonický domček Deduška Večerníčka, ktorý si vzala pod patronát verejnoprávna televízia, bol kedysi domovom rodiny s piatimi deťmi.

Starosta: Každý má svoj názor
Diničovi výber materiálu ani tvar lávky neprekáža. Ani kritika.
„Každý má svoj názor. Nikomu ho neberieme,“ zdôrazňuje s tým, že nad lávkou i celým projektom „presedeli“ hodiny, návrhy sa rodili postupne, nič nie je samoúčelné a všetko bolo vopred schválené.
Uprednostnenie kovu pred drevom má podľa neho viacero praktických výhod.

„U nás je šesť mesiacov v roku sneh. Keby bola lávka drevená, neviem, ako by vyzerala po piatich rokoch. Máme v obci drevené prvky, musíme ich pravidelne obmieňať,“ hovorí.
Aký materiál použiť, bolo podľa slov architekta Ivana Kulifaja z bratislavského Absurd Studia, ktoré za návrhom lávky stojí, jednou zo základných otázok.
„Prevažne kov bol vybraný z viacerých dôvodov, hlavne z ekologického, z pohľadu údržby a životnosti materiálu,“ hovorí.

Architekt: Bola to výzva
Kulifaj potvrdzuje, že „vytvorenie“ lávky bolo pre ich štúdio výzvou. Lokalitu navštívili niekoľkokrát, a to nielen samotnú obec, ale aj okolie, aby „navnímali charakter územia“.
„Prepojenie designu a koncepcie s celým areálom zohralo veľkú úlohu, ale pri lávke bolo treba vyriešiť aj statickú logiku a splniť všetky potrebné parametre proti záplavám a iným požiadavkám dotknutých orgánov,“ zdôrazňuje.
Design a koncepcia lávky pracujú s témou Večerníčka a rozprávok, ktoré sa vysielali pod týmto zastrešením.
„Farebnosť ako aj geometrizácia elementov čerpajú práve z týchto rozprávok a transponujú ich do návrhu. Lávka je akousi vstupnou bránou do iného rozprávkového sveta,“ vysvetľuje.

Na vytvorenie uceleného názoru treba počkať
Keďže samotný návrh lávky je „intervenciou v danej oblasti“, Kulifaj priznáva, že naň očakávali rôzne názory.
„Negatívne reakcie neberieme osobne a vnímame ich ako subjektívny prejav toho, čo sa niekomu páči. Avšak s uceleným názorom by som počkal, až keď bude projekt hotový. Samozrejme, sme otvorení dialógu, ktorý už aj vedieme na racionálnej úrovni,“ hovorí.
Dodáva, že štúdio si stojí za každým návrhom, ktorý odíde z ich dielne.
„To nie sú náhodné a prvoplánové skice. Každý z výsledkov dbá na vrstvy filozofie a koncepcie, ako aj na technické a funkčné riešenia, aby návrh fungoval,“ uzatvára architekt.
Vo veľkom štýle
Projekt Environmentálna výchova v Novej Sedlici je jedným z trinástich projektov pre Národný park Poloniny, ktoré podporili z plánu obnovy. Kladie dôraz na „adaptáciu regiónu na klimatickú zmenu s dôrazom na zadržiavanie vody, ochranu prírody a rozvoj biodiverzity“.
Obdobie oprávnenosti výdavkov začalo plynúť vo februári 2020, fyzickú realizáciu aktivít projektu treba stihnúť do 31. marca 2026. Doba udržateľnosti je päť rokov.
Okrem už spomínaných aktivít je súčasťou projektu aj úprava povrchovej fasády kultúrneho domu, vznikne v ňom informačné centrum s multifunkčnou miestnosťou. Návštevníkom pomocou interaktívnych prvkov, filmov, dokumentov a praktických ukážok predstaví environmentálnu tematiku.

„Ľudia chcú chrániť divočinu, poznávať ju, niekde musia chodiť,“ hovorí Dinič.
Projekt počíta s vytvorením 17 pracovných miest. Potrebuje odborných konzultantov, ekonóma, prevádzkového a marketingového manažéra, lektorov, správcu areálu, technika i pracovníka na upratovacie služby.
Na pracovníkov je v rozpočte vyčlenených 330-tisíc eur, napríklad na externé služby na verejné obstarávanie projektovej dokumentácie, marketingu a podobne necelých 250-tisíc, na režijné náklady 87-tisíc.
Starosta: Všetko sme premysleli
Na otázku, či nie je projekt za takmer dva milióny eur pre malú obec „na konci sveta“ s približne 250 obyvateľmi priveľké sústo, má starosta pripravenú odpoveď.
„Keby bolo, nerobili by sme to. Všetko sme dôkladne prešli, odsúhlasili. Kým sme to dali dokopy, prešlo hádam aj pol roka,“ odpovedá.
„Nevidím žiadny problém. Len ten, že meškáme, aj keď nie našou vinou. Všetko prešlo verejným obstarávaním. Sledujeme každé euro, dodržiavame zákon. Myslím si, to ustrážime,“ vraví.
V lete je málo vody
Prilákať turistov do obce s nádhernou prírodou Národného parku Poloniny naráža na niekoľko nedostatkov. Chýba infraštruktúra, obecný vodovod a kanalizácia.
„V lete vysychajú studne. Turisti sa potrebujú osprchovať. V čom, keď vody niet?“ naráža starosta Dinič na to, že aj preto je pre mnohých Novosedličanov ubytovanie v súkromí nepriechodné.
„Tu budú žiť z cestovného ruchu jeden - dvaja ľudia,“ dodáva.
Obec v roku 2021 zaviedla parkovné na celom svojom území.

Prvá je Zbojská dolina
Nepriaznivú situáciu so zásobovaním vodou v obciach Sninského okresu sa snaží zmeniť Prešovský samosprávny kraj.
Od roku 2021 vykonal v území viac ako 30 prieskumných hydrogeologických vrtov do hĺbky 50 až 200 metrov. Zdroj pitnej vody potvrdili aj v Novej Sedlici.
Projektovú dokumentáciu pre obce Uličské Krivé, Zboj a Nová Sedlica už spoločný stavebný úrad v Snine odsúhlasil.
„Po získaní posledného vyjadrenia od spoločnosti Východoslovenská distribučná bude možné podať žiadosť o vydanie územného rozhodnutia. Dokumentácia pre vydanie stavebného povolenia je v štádiu rozpracovanosti,“ informovala v polovici októbra Lea Lehotská z oddelenia komunikácie prešovskej župy.
Začiatok výstavby vodovodu v obciach Zbojskej doliny je viazaný na získanie právoplatného stavebného povolenia a s tým súvisiace majetkovoprávne vysporiadanie a získanie nenávratného príspevku. Ukončenie projektu je viazané na aktuálne programovacie obdobie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín