LUKAČOVCE, HUMENNÉ. Obec Lukačovce v Humenskom okrese s asi 460 obyvateľmi zamestnáva súdy aj vyšetrovateľov. Dlhoročnú starostku súdia pre takmer tristotisícovú spreneveru, jej nástupca je obvinený pre trestné činy sprenevery a zneužívanie právomoci verejného činiteľa.
Čo hovorí obžaloba
Bývalá starostka Marianna Bučková viedla obec 16 rokov. Naposledy neúspešne kandidovala v komunálnych voľbách v roku 2014 za Smer.
Čelí obžalobe pre obzvlášť závažný zločin sprenevery. Prokuratúra ju viní, že v rokoch 2004 - 2014 neoprávnene vyberala z obecnej pokladne financie a vykonávala neoprávnené prevody z účtov obce na svoje osobné a manželove účty, na ktoré mala výhradné dispozičné právo. Peniaze potom použila pre vlastnú potrebu, tvrdí obžaloba.
Podľa nej tiež starostka vykonávala prevody obecných financií na účty nebankových spoločností a spoločností zaoberajúcich sa vymáhaním pohľadávok.
V účtovníctve obce tieto finančné operácie sčasti dokladovala fiktívnymi faktúrami. Poslancom podľa obžaloby každoročne predkladala falošnú správu o štatutárnom audite obce. Obec tak mala pripraviť o takmer 290-tisíc eur.

Vyhlásila, že je nevinná
Obžalovaná Bučková na súde vyhlásila, že je nevinná a sprenevery sa nedopustila. Vypovedala, že vždy konala v prospech obce.
Samospráva sa podľa jej slov dostala do problémov po zadlžení úverom pri výstavbe domu smútku, ocitla sa v platobnej neschopnosti a exekútori jej zablokovali účty.

„Riešila som to tak, že som obci zapožičala svoje prostriedky, o čom boli zmluvy o pôžičke. Potreby obce som často vyplácala aj z vlastnej mzdy,“ vypovedala.
Údajné fiktívne faktúry za materiál a práce na rôzne investičné akcie, ktoré zabezpečovala, aby mala krytie na výdaje v hotovosti, obžalovaná odmietla.
„Nie sú fiktívne, pretože dom smútku, dve autobusové zastávky, chodník pri obecnom úrade, asfaltová cesta na cintorín, čistenie melioračného kanála, odkanalizovanie materskej školy sú reálne stavby, ktoré sú v obci dodnes,“ povedala.
Podľa slov obhajcu Branislava Volocha nekonala s úmyslom obohatiť seba alebo inú osobu či získať neoprávnene akúkoľvek vec, ale vždy sledovala len záujem fungovania obce. Povedal, že z finančných operácií nemala nikdy žiadny prospech.
Od roku 2018
Exstarostku súdia na humenskom okresnom súde už siedmy rok. Obžaloba bola podaná v auguste 2018.
V priebehu konania sa menili sudcovia. Sudca Ivan Roháč odišiel do dôchodku, sudkyňa Gabriela Lukáčová, ktorá vec po ňom prevzala, neskôr nastúpila na materskú dovolenku a prípad dostala sudkyňa Gabriela Dubová.

„Napokon sa po vrátení pôvodnej sudkyne z materskej dovolenky jej vec prinavrátila na konanie a rozhodnutie. Aktuálne súd rozhodol o zmene jednej z prísediacich senátu na základe jej pretrvávajúcich zdravotných dôvodov,“ informovala Ivana Petrufová, hovorkyňa Krajského súdu v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti.
Senát verejnosť nevylúčil
Obžalovaná bývalá starostka na ostatnom pojednávaní potvrdila svoj nesúhlas so zložením senátu.
Jej obhajca navrhol vylúčiť verejnosť. Argumentoval článkom v Korzári z januára tohto roka, v ktorom mu prekážali citácie z výpovedí svedkov z predošlých pojednávaní. Išlo o výpovede bývalých poslancov a poslankýň, niektorí vykonávali aj funkciu vicestarostov.

Podľa jeho slov ide o dôležitý záujem na strane obžalovanej, aby proces a výpovede svedkov boli vykonané bezprostredne bez toho, aby boli predtým oboznámení s obsahom výpovedí ďalších svedkov.
„Len takýto proces je možné označiť za zákonný a spravodlivý,“ povedal.
Predsedníčka senátu sudkyňa Gabriela Lukáčová povedala, že súd koná hlavné pojednávanie zásadne verejne.
Senát návrhu obhajcu nevyhovel, odvolajúc sa na príslušné ustanovenia Trestného poriadku, ktorý obligatórne ustanovuje povinnosť, kedy je možné verejnosť vylúčiť. Ide napríklad o utajované skutočnosti, bankové či daňové tajomstvo, prípadne o maloleté osoby.
Hlavné pojednávanie pokračovalo čítaním výpovedí obžalovanej a svedkov z predošlých pojednávaní.
Ďalšie vyšetrovanie, obvinenie i škoda
V polovici júna 2022 humenský policajný vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
„Prebiehajú procesné úkony, zabezpečovanie listinných dôkazov a znalecké dokazovanie z odboru ekonómia. Doposiaľ nebolo vznesené obvinenie v danej veci konkrétnej osobe,“ informovala vtedy prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.
V tom čase viedol obec dnes už bývalý starosta Martin Meričko (Nova). Funkciu zastával dve volebné obdobia, od roku 2014 do roku 2022.

V septembri tohto roka vo vyšetrovaní nastal posun.
„Uznesením vyšetrovateľa odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove bolo vznesené obvinenie pre trestný čin sprenevery v súbehu s trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa. Osoba je stíhaná na slobode,“ informovala Ligdayová.
Doplnila, že znalecké dokazovanie vykonal znalec z odboru ekonómia a manažment. Spôsobená škoda presiahla 142-tisíc eur.
Podľa našich informácií obvineniu čelí exstarosta Meričko. Spojiť s ním sa nám nepodarilo, zdržiava sa v zahraničí.
Informácie nemá
Súčasný starosta Martin Sabol (Sme rodina) povedal, že zatiaľ informácie z polície nemá, a preto sa k veci nevie vyjadriť.
Hospodárenie obce prisľúbil rozobrať po skončení roka a schválení nového rozpočtu. „Budeme hovoriť o reálnych číslach,“ povedal.
Sabol v časoch starostovania Bučkovej vykonával funkciu hlavného kontrolóra obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín