HUMENNÉ. Mesto Humenné naďalej rieši hroziacu energetickú krízu v meste, spôsobenú tým, že hlavný výrobca tepla a vlastník priemyselného parku, spoločnosť Chemes, a.s., sa ocitla v konkurze.
Humenská samospráva spolupracuje s ministerstvom hospodárstva a štátnym podnikom MH Teplárenský holding (MH TH) na riešeniach, ktoré by zastavili negatívne dopady na miestnych obyvateľov cez zimu.
Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, zástupcovia MH TH participovali na 13. zasadnutí mestského zastupiteľstva za účelom začlenenia nových zdrojov tepla do územného plánu mesta. Teplo je zatiaľ dodávané pre Humenskú energetickú spoločnosť (HES), no spor s Chemesom pretrváva.
Cieľom je prispôsobiť existujúce dočasné záložné zdroje na dlhodobú prevádzku.

Úprava dočasných zdrojov
Zabezpečenie pokrytia potrieb odberateľov mesta Humenné pripojených na Centrálne zásobovanie teplom je plánované na dve fázy.
V prvej fáze sa zameriava na letnú prevádzku s teplou úžitkovou vodou prostredníctvom záložných zdrojov na výrobu tepla. Tie má samospráva aktuálne v troch lokalitách.
„Lokality boli vyberané tak, aby bolo možné pripojiť sa na primárne rozvody tepla a mať palivovú základňu,“ uviedol Škuba.
Druhá fáza zahŕňa zabezpečenie tepla na vykurovanie a možnosť celoročnej dodávky. Zámerom je upraviť dočasné zdroje na dlhodobú prevádzku. Pre technicky rozdelené rozvody tepla v meste sú najväčšie výzvy v oblasti vetvy Sokolej, ktorá má problémy s potrubným mostom.
„Vetvy Sever a Juh posudzujeme spoločne v rámci ich tepelnej potreby," uviedol Škuba.

Plánovaná tretia fáza
Plánovaný štvrtý záložný zdroj na teplo je nevyhnutný najmä kvôli potrebám zvýšenia výkonu, čo si vyžiada vznik troch nových plynových odberných miest a využívanie zemného plynu. Pribudovaný má byť k 1. decembru v dvoch lokalitách.
Mesto a štátny holding taktiež pracujú na plánoch pre tretiu fázu, kde sa v priebehu budúceho roka očakáva kombinácia výroby tepla s obnoviteľnými zdrojmi, ako sú termosolárne a fotovoltické kolektory.
Energetická kríza ovplyvňuje odhadovaných 69 980 MWh energie potrebnej na vykurovaciu sezónu pri trvaní 223 dní. Štátny teplárenský holding má za úlohu do konca tohto roka zabezpečiť všetky potrebné opatrenia pre plynulú dodávku tepla.
Prebiehajúca synergická činnosť by mohla ovplyvniť aj ďalšie oblasti, ako je podpora športových areálov a rozvoj elektromobility v regióne.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín