HUMENNÉ, MAŠKOVCE, STRÁŽSKE. Novely zákona o ochrane prírody a krajiny a Trestného zákona pomôžu primátorovi Strážskeho Patrikovi Magdoškovi (nezávislý). Ten čelí obžalobe z prečinu porušovania ochrany stromov a krov.
Prokuratúra ho viní z výrubu ôsmich stromov v obci Maškovce v Humenskom okrese na pozemkoch v extraviláne obce, kadiaľ preteká potok Hrušovka.
Magdoško, v tom čase známy občiansky aktivista, ich mal podľa obžaloby vyrúbať v presne nezistenom čase, najneskôr však do polovice mája 2021 bez súhlasu orgánu ochrany prírody a krajiny. Na pozemkoch platí prvý stupeň ochrany prírody.

Slovenskej republike v zastúpení Slovenského pozemkového fondu mal týmto konaním spôsobiť majetkovú škodu najmenej 153 eur, ekologická ujma na životnom prostredí je vyčíslená na vyše 11 200 eur.
Na pojednávaniach na Okresnom súde v Humennom už vypovedali obžalovaný, poškodení, znalec i svedkovia, ktorí zhodne tvrdili, že Magdoška rúbať nevideli a nevedia, kto tak urobil.
Obžalovaný sa priznal k odstráneniu len jednej vyvrátenej vŕby, ktorá po búrke spadla na príjazdový mostík k jeho pozemku a bránila mu v prístupe naň. Zahatala tiež priepust obecného potoka a po prudkých dažďoch hrozila lokálna povodeň.
Znalkyňa na mieste výrubu nebola
Na piatkovom, v poradí už piatom pojednávaní vypovedala znalkyňa v odvetví ochrany prírody a krajiny.
Povedala, že posudok vyhotovila v roku 2021, na všetky detaily si preto nespomína. Uviedla, že celkovo bolo vyrúbaných 18 stromov, do posudku zahrnula len tých osem, ktoré mali vo výške 130 centimetrov nad zemou obvod kmeňa viac ako 40 centimetrov, a teda bol potrebný súhlas na ich výrub.

Ich spoločenskú hodnotu vyčíslila podľa vtedy platnej vyhlášky na 11 286 eur.
Potvrdila, že merania na mieste nevykonávala, vychádzala z fotodokumentácie polície a z meraní, ktoré zabezpečili pracovníci Štátnej ochrany prírody zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty.
„Sú to erudovaní odborníci, verím ich prepočtom,“ povedala.
Odročené na neurčito
Keďže medzitým nadobudla účinnosť nová vyhláška a novela zákona o ochrane prírody a krajiny, výška ekologickej ujmy sa v tomto prípade zníži.
Zmenili sa parametre priemerov drevín, na ktoré sa súhlas vyžaduje, a tiež indexové prirážky. Všetko toto ovplyvní aj zoznam drevín, ktoré podliehajú súhlasu na výrub. S určitosťou z neho niekoľko stromov vypadne.
V prospech obžalovaného hrá aj novela Trestného zákona. Týka sa výšky škody, tá musí prevýšiť sumu 7-tisíc eur, čo môže obžalovanému primátorovi zabezpečiť oslobodenie, keďže v jeho prípade je suma nižšia.
Potreba spracovať doplnok k znaleckému posudku viedla samosudkyňu Luciu Pavlíkovú odročiť pojednávanie na neurčito.
Podľa Magdoška nejde o novelu zákonov, ktorá hrá v jeho prospech, ale o „spravodlivosť“.
„Som nevinný, žiadny trestný čin som nespáchal,“ povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín