PRÍSLOP. Má 136 rokov a je najstarší v Uličskej doline. Prícestný kríž pred obcou Príslop v Sninskom okrese obnovujú tradičným spôsobom.
Väčšina krížov v Národnom parku Poloniny je historicky hodnotných a zaujímavých, aj keď nie sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Je ich vyše 150, dvadsať z nich je v zlom stave a treba ich zachrániť.
Sú aj svedectvom rôznych udalostí
Prícestné kríže sú bežným javom popri cestách v celom regióne. Nachádzajú sa na miestach, kde ľudia chceli poďakovať za šťastie, uzdravenie či za úrodu. Nezriedka vznikali na miestach spojených s pohanskými obradmi a modlitbami.
„Neskôr ich nahradili kresťanskými symbolmi, aby ľudia prešli k pravej viere k živému Bohu,“ hovorí kňaz Marek Čan, správca gréckokatolíckej farnosti v Topoli, pod ktorú filiálka Príslop patrí.
Miroslav Buraľ zo združenia Karpatské drevené cerkvi vníma prícestné kríže nielen ako drobnú sakrálnu architektúru, ale aj ako významný krajinársky prvok.

V každej obci boli minimálne tri, na začiatku, na konci a pred kostolom.
Niektoré sú svedectvom rôznych udalostí, väčšinou tragických.
„V Ruskom máme kríž, ktorý postavili pre rodinu, ktorá vymrela na choleru. V Ruskom Potoku postavili kríž po tom, keď členovia rodiny zahynuli pri povodni. Máme tu však napríklad aj kríž, ktorý dal postaviť kapitán československej armády a neskôr ho z ideologických dôvodov premiestnili. V každom prípade sú to identifikačné znaky v krajine, pretože sa stavali zvyčajne na krížnych cestách pre pocestných. Väčšinou boli drevené, vyrezávané, také už v regióne nemáme,“ hovorí regionálny historik.
Dôkazom majstrovstva drevorezbára z poloninského regiónu je kríž z roku 1905, ktorý sa nachádza v obci Priekopa v okrese Sobrance.
Kríž „zasponzoroval“ miestny duchovný
Neskôr kríže zhotovovali z miestneho materiálu z pieskovca. Výrobne boli väčšinou v terajšom Poľsku v Haliči. Z týchto dielní pochádza aj kríž z Príslopu.
Obec bola chudobnejšia a pravdepodobne si jej obyvatelia nemohli dovoliť dať zákazku na výrobu pieskovcového kríža. Urobil to miestny gréckokatolícky kňaz.
Prícestný kríž pod sedlom Karcaba pred obcou pochádza z roku 1888. Potvrdzuje to zachovaný nápis na kríži v azbuke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín