SNINA. Hľadanie zdrojov vody v obciach Sninského okresu, ktoré sú bez vodovodu, pokračuje. Pátrajú tam, kde neboli úspešné prieskumné hydrogeologické vrty.
Prešovský samosprávny kraj ich za tri roky vykonal vyše 30. Projekt na zabezpečenie vodovodu a kanalizácie pre obce okresu by mal byť ukončený o päť rokov.
Sú brzdou rozvoja
Vodárenskú nádrž Starina majú doslova na dosah ruky, vodu z nej však neberú. Dvadsaťštyri obcí v okrese Snina nemá vodovod, 28 kanalizáciu.

„Kto má výdatnú studňu, vodu, chvalabohu, má,“ hovorí Jaroslav Lechan z občianskeho združenia Košiar, ktoré v Topoli ponúka tradičný ľudový zážitkový turizmus.
V čase sucha, najmä počas horúceho leta, si ľudia pomáhajú tak, že ťahajú vodu z potoka a prečerpávajú ju do studní.
Vodovod a kanalizáciu by jednoznačne privítal.
„Veľmi by nám to uľahčilo život. Sme v Národnom parku Poloniny. V oblasti rozvoja turizmu už robíme kroky C a D, ale krok A, teda základný, nám chýba. Preskočili sme vybudovanie základnej infraštruktúry, ktorá tu mala byť už pred tridsiatimi rokmi,“ vraví.
Zdôrazňuje, že akýkoľvek rozvojový a stavebný projekt naráža stále na ten istý problém.
„Odkiaľ vezmeme kvalitnú pitnú vodu, kadiaľ vypustíme odpad. Toto sa musí vyriešiť. Je to brzdou rozvoja,“ dodáva Lechan.
V lete vysychajú studne
V Zboji do zeme nevŕtali. Merali výdatnosť prameňa. „Je veľmi dobrá,“ hovorí starosta Ladislav Ladomirjak (Smer).
Nedostatok vody trápi časť obce najmä v lete, obyvatelia musia po ňu chodiť do obecnej studne.

„V lete studne vysychajú. Ľudia netrpezlivo čakajú na vodovod, je prioritou. Potrebujeme ho aj pre rozvoj cestovného ruchu a turizmu, aby sa turisti mali v čom umyť a osprchovať,“ dodáva s tým, že v obciach Uličskej doliny výrazne stúpol počet poskytovateľov ubytovacích zariadení.
Len v samotnom Zboji je ich päť. „Teraz pracujeme na tom, ako ich tu zdržať čo najdlhšie. Okrem múzea, školy a vyhliadkovej veže plánujeme vybudovať pri múzeu planetárium, ktoré poskytne cestu vesmírom,“ hovorí.
Z dvadsiatich štyroch v devätnástich
Topoľa i Zboj patria medzi 19 obcí, v ktorých vrty zdroje pitnej vody potvrdili.
„Kraj vykonal od roku 2021 v území viac ako 30 prieskumných hydrogeologických vrtov do hĺbky 50 až 200 metrov, výsledky ktorých tvoria základ pre spracovanie projektovej dokumentácie,“ hovorí Lea Lehotská z oddelenia komunikácie župy.
Vrty ukončili v polovici roka.
Zdroj pitnej vody bol potvrdený aj v obciach Brezovec, Dúbrava, Kalná Roztoka, Klenová, Kolbasov, Kolonica, Osadné, Parihuzovce, Pčoliné, Príslop, Uličské Krivé, Hostovice, Čukalovce, Runina a Nová Sedlica.
Kraj ešte začiatkom roka vybudoval ďalšie dva vrty v obciach Šmigovec a Ruská Volová.
Na prípravu a projektové práce preinvestoval doposiaľ milión eur z vlastných aj európskych zdrojov.

„Pri ďalších obciach, ktoré ešte nemajú overený a potvrdený zdroj pitnej vody, respektíve hydrogeologické prieskumné práce neboli úspešné, predpokladáme zásobovanie obyvateľov pitnou vodou z prameňov lokalizovaných v katastri týchto obcí alebo z iných alternatívnych zdrojov, najmä zachytením povrchových tokov v blízkosti pramenných oblastí,“ doplnil vedúci odboru projektového riadenia Úradu Prešovského samosprávneho kraja Ján Kocák.

Starostka Gezová: Pozerám sa na to optimisticky
Od polovice júna prebiehajú prieskumné práce na prameňoch v obciach Ladomirov a Ruský Potok. Potrvajú rok.
„Boli sme veľmi sklamaní, že vrty nevyšli ani na prvý, ani na druhý raz,“ priznáva starostka Ladomirova Jana Gezová (Hlas, Sme rodina).
Verí, že riešenie so zdrojom vody sa nájde. Ako príklad slúži rezervoár v susednej Ubli. „Ľudia chodievajú na úrad, dopytujú sa, ako práce pokračujú. Vodu treba, v obci je jej veľmi málo. Nemať vodu v 21. storočí je nemysliteľné,“ hovorí.
Aktivitu kraja víta. Sami by sa do takého projektu pre nedostatok peňazí nikdy nemohli pustiť.
„Je to beh na dlhé trate. Snažím sa však na to pozerať optimisticky a verím, že to vyjde,“ dodáva.
Projektová dokumentácia už má súhlas
Dôvod na optimizmus v starostke Gezovej posilňuje skutočnosť, že tri obce v Zbojskej doline už finišujú s projektovou dokumentáciou.
„Je to na dobrej ceste. Prešovský samosprávny kraj sa snaží, verím, že budeme úspešní. Vodovod i kanalizácia by mali ísť, ľudovo povedané, 'v jednej ryhe',“ hovorí Ladomirjak.
Predpokladá, že do konca kalendárneho roka by mohli začať v obci územné konanie.
Lehotská spresnila, že projektovú dokumentáciu pre obce Uličské Krivé, Zboj a Nová Sedlica už Spoločný stavebný úrad v Snine odsúhlasil.
„Po získaní posledného vyjadrenia od spoločnosti Východoslovenská distribučná bude možné podať žiadosť o vydanie územného rozhodnutia. Dokumentácia pre vydanie stavebného povolenia je v štádiu rozpracovanosti.“
Agentúra regionálneho rozvoja Prešovského kraja a Regionálne centrum ministerstva investícií potom pomôžu obciam s verejným obstarávaním na stavebné práce na výstavbu vodovodu a kanalizácií. Pomocnú ruku im podajú aj pri spracovaní žiadostí o nenávratný finančný príspevok.
„Začiatok výstavby je viazaný na získanie právoplatného stavebného povolenia a s tým súvisiace majetkovoprávne vysporiadanie, získanie nenávratného príspevku. Ukončenie projektu je viazané na aktuálne programovacie obdobie,“ povedala Lehotská.
Doplnila, že obce v Zbojskej doline už majú zabezpečené finančné krytie v rámci Integrovanej územnej stratégie kraja vo výške 11 miliónov eur.
Možnosti financovania pre ostatné obce kraj vidí cez ministerstvo investícií alebo rezort životného prostredia z environmentálneho fondu.
Zabezpečenie vodovodu a kanalizácie pre Sninský okres začal kraj ako projekt v rámci iniciatívy Catching-up Regions v spolupráci so Svetovou bankou, Európskou komisiou a rezortom investícií.
Ukončený by mal byť do roku 2029.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín