NECHVÁLOVA POLIANKA. Prvé voľby starostu sa v Nechválovej Polianke skončili remízou. Druhé a tretie Najvyšší správny súd Slovenskej republiky vyhlásil za neplatné. Prvú októbrovú sobotu sa konali štvrté voľby.
Koncová obec v Humenskom okrese so 111 obyvateľmi je rozdelená na dva tábory.
Prvé dopadli nerozhodne, druhé sú neplatné
Komunálne voľby v októbri 2022 sa v Nechválovej Polianke skončili patovo. Obaja kandidáti na starostu, dlhoročný prvý muž obce Vladimír Megela (Smer) a jeho nový protikandidát Tibor Sisák (SaS, KDH), získali zhodne po 32 hlasov. Volebná účasť dosiahla 85,5 percenta.
Nové voľby sa konali 25. marca nasledujúceho roka.
Víťazne z nich vyšiel Megela, ktorý stál na čele obce od roku 1998. Hlas mu odovzdalo 43 voličov. V zozname bolo zapísaných 98 voličov, voliť prišlo 85.
Sisákovi chýbal k zvoleniu jeden hlas. Obrátil sa na Najvyšší správny súd so žiadosťou o preskúmanie zákonnosti volieb.
Namietal hromadné účelové prihlasovanie na trvalý pobyt ľudí bez relevantnej väzby na obec v čase pred voľbami s cieľom ovplyvniť ich výsledok. Podľa neho išlo o spríbuznené osoby s rodinou starostu a prihlásené boli aj na domy, ktoré sú roky trvalo neobývané. Poukázal na to, že počet voličov oproti októbrovým voľbám vzrástol zo 76 na 98.
Najvyšší správny súd vo svojom rozhodnutí vtedy konštatoval, že medzi oboma voľbami sa do obce na trvalý pobyt prihlásilo až 24 osôb, pričom dva týždne pred ich konaním až 18.
Tri osoby sa krátko po voľbách z trvalého pobytu odhlásili, „trvalými“ obyvateľmi obce boli len približne mesiac.
Najvyšší správny súd vyhlásil voľby za neplatné.
Megela sa obrátil na Ústavný súd Slovenskej republiky so sťažnosťou, domáhajúcou sa zrušenia rozsudku. Ústavný súd ju zamietol.
Opäť neplatné
Ďalší termín volieb bol stanovený na 10. februára tohto roka. Sisák získal 53 hlasov, Megela 48.
Tentoraz sa na Najvyšší správny súd obrátil neúspešný dlhoročný starosta s rovnakou námietkou: na trvalý pobyt boli účelovo prihlásené osoby s cieľom ovplyvniť výsledok volieb.
Namietal, že tesne pred voľbami od 1. do 9. februára bolo prihlásených 13 osôb.
V zozname voličov bolo zapísaných 111 ľudí, k urnám prišlo 101 voličov. Keďže rozdiel bol päť hlasov, prihlásená skupina voličov bez relevantnej väzby na obec bola spôsobilá ovplyvniť výsledky volieb starostu.
Poukázal na príbuzenský vzťah k „novému“ starostovi Sisákovi.
Z 13 osôb prihlásených na trvalý pobyt vo februári sa elektronicky prihlásilo až desať.
Spomenuli slovenskú klasiku
Senát Najvyššieho správneho súdu v polovici mája v rozsudku, ktorým vyhlásil voľby za neplatné, uviedol, „že objektívne sa javiac minimálne v kritickom množstve 5 osôb došlo preukázateľne k účelovému prihláseniu trvalého pobytu v obci Nechválova Polianka tesne pred voľbami starostu vo februári 2024, pričom aj u niektorých ďalších, v tomto období na trvalý pobyt prihlásených osôb, nieslo ich prihlásenie jasné črty účelovosti“.

Neodpustil si exkurz do filmovej a literárnej histórie.
„Podľa názoru Najvyššieho správneho súdu by voľby do orgánov územnej samosprávy obcí mali byť na Slovensku oslavou demokracie v tej najrýdzejšej podobe. Prejavom toho je aj skutočnosť, že volebné právo nie je spojené so štátnym občianstvom, ale príslušenstvom k obecnej komunite. 'Nešvár' účelového sa prihlasovania osôb na trvalý pobyt tesne pred voľbami však vo všeobecnosti viac než demokratické voľby v členskej krajine Európskej únie v 21. storočí pripomína známu scénu z filmu Zemianska česť inšpirovaného Kalinčiakovou Reštavráciou, v ktorej sú za voličov 'vicišpána' vydávaní do zemianskych odevov oblečení príslušníci pospolitého ľudu,“ napísal senát v rozsudku.
Porušenie ústavného volebného práva ako zvoleného víťazného kandidáta na starostu namietal Sisák ústavnou sťažnosťou. Obrátil sa na Ústavný súd. Ten jeho vec zatiaľ predbežne neprerokoval.
Nepodpísali zápisnicu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín