BELÁ NAD CIROCHOU. Úradnícky omyl ich pripravil takmer o sedem hektárov lúk a lesa. Jeho naprávanie trvalo neuveriteľných 20 rokov.
Stalo sa to členom Pozemkového spoločenstva Bukovo v Belej nad Cirochou v Sninskom okrese.
„Tento les kúpili naši predkovia v roku 1937 od Zemplínskeho lesného hospodárstva a ako spoločné nedeliteľné vlastníctvo ho užívali až do roku 1958. Vtedy štát zasiahol do majetkov urbariátov tak, že niektorým prepísal vlastníctvo na štát. V našom prípade vlastníctvo ostalo zapísané v katastri, len obhospodarovanie prevzali štátne lesy. Po roku 1990 sa naši podielnici usilovali o navrátenie lesa do užívania, stalo sa tak,“ hovorí predseda spoločenstva Pavol Kapráľ.
V altánku pri Slanej studni, z ktorej tečie „vajcovka“, porozkladal po stole celý štós papierov, ktoré za roky papierovej vojny so štátom nazhromaždil.
Išlo o takmer sedem hektárov
S odstupom času totiž urbárnici na čele s predsedom Kapráľom zistili, že v rámci Registra obnovenej evidencie pozemkov (ROEP), ktorá v obci prebiehala v rokoch 2003 až 2007, boli niektoré časti ich pozemkov prevedené do vlastníctva Slovenskej republiky do správy Slovenského pozemkového fondu. Išlo o takmer sedem hektárov lúky a lesa.
„Prišli sme na to až niekedy po piatich či šiestich rokoch. Začali sme pátrať po tom, prečo a ako sa to stalo,“ pokračuje.
So žiadosťou o vysvetlenie sa Kapráľ obrátil na katastrálny odbor Okresného úradu v Snine.
„Odkázali ma na odbor pozemkový a lesný Okresného úradu v Humennom, ktorý robil ROEP, že oni vraj len zapísali do katastra výstup, ktorý od neho dostali. Odbor si na vyhotovenie ROEP najal firmu zo západného Slovenska,“ ozrejmuje.
Nesprávne identifikovali pôvodnú parcelu
Hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann potvrdil, že vlastníctvo k predmetným parcelám bolo zapísané na základe ROEP v prospech Slovenskej republiky, správcu Slovenského pozemkového fondu v podiele 1/1.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín