Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Bude mať mesto v zime teplo? Dodávateľ je v konkurze, problémy narobil aj distribútorovi

Zodpovednosť na seba prevzal štátny holding.

Humenné rekonštruuje a modernizuje rozvody tepla.Humenné rekonštruuje a modernizuje rozvody tepla. (Zdroj: Korzár/Jana Otriová)

HUMENNÉ. Hrozí, že by Humenčania, školy, úrady či kúpalisko mali túto zimu studené radiátory? Centrálny dodávateľ tepla je totiž v konkurze.

Martin Lichman, konateľ Humenskej energetickej spoločnosti, ktorá teplo distribuuje do domácností (70 percent) a organizácií (30 percent), je presvedčený o tom, že „o dodávky tepla sa túto vykurovaciu sezónu netreba obávať“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Manažment nad vzniknutou situáciou, keď monopolný dodávateľ tepla Chemes je v konkurze, prevzalo ministerstvo hospodárstva. Má viacero nástrojov, aby zabezpečilo teplo v meste. Jedným z nich je štátna spoločnosť MH Teplárenský holding (MH TH), má k dispozícii aj legislatívne nástroje v podobe zákona lex Chemes,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Mestský súd Košice vyhlásil konkurz na spoločnosť Chemes v Humennom Čítajte 

O aktuálnej situácii s teplom a o vlaňajšom hospodárení Humenskej energetickej spoločnosti informoval poslancov na nedávnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Po odchode časti poslancov bolo prerušené, keďže nebolo uznášaniaschopné.

Niektorí poslanci „odídencov“ obvinili, že tak urobili z obavy pred prerokovaním práve týchto bodov programu.

Súvisiaci článok Časť poslancov opustila rokovanie zastupiteľstva. Pre invektívy, osočovanie a klamstvá, dôvodia Čítajte 

Koncepcia bola napísaná dobre

Poslanci mestského zastupiteľstva ešte v roku 2019 odsúhlasili Koncepciu rozvoja tepelnej energetiky v meste Humenné. Vypracoval ju najväčší odborník na centrálne zásobovanie teplom na Slovensku, profesor František Urban.

„Bola dekarbonizačná. Úlohy sa rozdelili medzi výrobcu tepla a distribútora. Obaja mali urobiť konkrétne opatrenia. Výrobca tepla však uprednostnil svoje záujmy pred spoločenskými. Odklon od dekarbonizačnej cesty k fosílnym palivám ho doviedol do situácie, z ktorej niet východiska, keďže sa objavili problémy na trhoch s fosílnymi palivami,“ vysvetľuje Lichman.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Skončia sa súdne spory? Humenčania diskutovali, ako ďalej s teplom v meste Čítajte 

Mestské zastupiteľstvo v roku 2021 otvoreným listom upozornilo Chemes, že nastáva odklon od koncepcie.

„Využili sme všetky možnosti. Dokonca sme začali aktualizáciu zóny Sokolej s tým, že tam postavíme nový zdroj tepla, aby sme eliminovali neefektívny privádzač ponad Laborec, aby sme zminimalizovali straty a náklady na tomto úseku a pomohli udržať cenu tepla v meste pod kontrolou.“

Súvisiaci článok Humenčania nemali teplú vodu, Chemes podcenil situáciu, tvrdí ministerstvo Čítajte 

Chemes sa stal dlžníkom

Nepriaznivá situácia v podniku sa začala obnažovať v roku 2023, keď vysvitlo, že Chemes je dlžníkom spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE). Za dodané energie jej dlhoval 19 miliónov eur.

Tá si začala vymáhať pohľadávku od Humenskej energetickej spoločnosti, ktorú Chemes založil v jej prospech.

Súvisiaci článok Sme v strate, teplo nevieme dodávať. Výrobca hrozí, že odpojí domácnosti a firmy Čítajte 

„Kritická situácia vznikla, keď Chemes v žiadnom prípade nechcel dopustiť, aby sa naplnilo záložné právo, ktoré on sám dobrovoľne podpísal, prestal nám doručovať faktúry, podával neodkladné opatrenia na súdy, humenský i košický. Všetky tieto aktivity mali za cieľ presmerovať finančné toky do Chemesu, a nie do VSE,“ opisuje konateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Nedoručovanie faktúr úplne „rozbilo“ účtovníctvo Humenskej energetickej spoločnosti.

„Budeme s tým zápasiť ešte rok - dva, kým dáme všetko do poriadku,“ zdôrazňuje Lichman.

„Sme aj príjemcami dotácie 'Teplo' od štátu, aby sme mohli dodržať cenu 199 eur za MWh, ktorú garantoval štát pre domácnosti. Je veľmi náročné administratívne to spracovať.“

Súvisiaci článok Humenčania o teplú vodu neprídu, otáznik visí nad firmami v priemyselnom parku Čítajte 

Lichman: Konkurz je vážna vec

Keď sa Chemesu nepodarilo definitívne odkloniť tok peňazí od VSE a musel jej platiť, išiel do konkurzu.

„Už návrh na vyhlásenie konkurzu súdom sme vyhodnotili ako vážnu situáciu a obrátili sme sa so žiadosťou o pomoc na ministerstvo hospodárstva. To nás vypočulo,“ hovorí Lichman.

Výsledkom bola spolupráca s MH TH a vybudovanie troch záložných zdrojov v meste.

„Letnú prevádzku sme teda mali stopercentne v zálohe, ak by centrálny zdroj prestal vyrábať teplo, bez problémov by sme pokryli potrebu po teplej vode zo záložných zdrojov,“ zdôrazňuje.

Súvisiaci článok Výrobca tepla žiada urýchlene uhradiť faktúry, mesto hovorí o vydieraní a nátlaku Čítajte 

Štátny holding je najlepšie riešenie

Chemes v rámci konkurzu požiadal o reštrukturalizáciu. Dostal ďalších viac ako 60 dní na to, aby pripravil reštrukturalizačný plán. Reštrukturalizačný posudok však vyšiel ako negatívny.

„Dostali sme sa do ťažkej situácie, keďže sme tesne pred vykurovacou sezónou,“ hovorí konateľ.

Aktuálne je dodávateľom tepla Chemes, a. s., v konkurze.

„Ak by to už spoločnosť v konkurze nemohla robiť, dodávateľa určí Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. MH TH je najlepší kandidát,“ vyjadruje presvedčenie.

Začiatkom septembra Humenská energetická spoločnosť s Teplárenským holdingom podpísala zmluvu o spolupráci.

„Holding nám pomôže vytvoriť zázemie aj na zimnú prevádzku záložných zdrojov a za dodávku tepla preberá zodpovednosť. Tím ľudí pracuje na tom, aby sa postupne rozširovali regulárne zdroje na zimnú prevádzku, zvýšil sa výkon záložných zdrojov, aby sa čo najefektívnejšie a najrýchlejšie dokázali zdroje naprojektovať a nainštalovať. Ako keby vznikol alternatívny dodávateľ pre mesto Humenné, náhrada za jestvujúceho. Dôverujeme štátnej firme, že splní a dodrží všetky požiadavky kladené na zdroj tepla,“ hovorí.

Aj keď prioritou je zabezpečiť teplo pre obyvateľstvo, rezort hospodárstva hľadí s vážnosťou aj na dodávku energií pre firmy v Priemyselnom parku Chemes. Zamestnávajú tam 1 500 pracovníkov.

Humenné je v strede tabuľky

O cene tepla je podľa konateľa Lichmana predčasné hovoriť. Vplyv na ňu bude mať cena komodít na trhoch i výška DPH.

„V prvej polovici vlaňajška sme mali druhú najvyššiu cenu tepla na Slovensku, naši odberatelia museli platiť vysoké zálohové platby. V druhej polovici roka radikálne na vlastný podnet zasiahol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a vyvinul tlak na zníženie ceny. Teraz sa nachádzame tesne nad stredom tabuľky cien jednotlivých miest,“ vysvetľuje.

Súvisiaci článok Cena tepla v Humennom patrí k najvyšším. Odborníci našli východiská Čítajte 

Humenskej energetickej spoločnosti sa podarilo cez vyúčtovanie vrátiť preplatky.

„Týka sa to hlavne organizácií, keďže domácnosti riešila dotácia 'Teplo'. Organizáciám, školám, zdravotným strediskám, obchodným priestorom, športoviskám sme vrátili 1,3 milióna eur.“

Lichman: Nepotrebujeme radu pri káve

Pre zložitú situáciu s teplom musela Humenská energetická spoločnosť siahnuť po externých právnych službách. Právnickú kanceláriu, ktorá sa venuje tepelnej energetike, vysúťažila „štandardným spôsobom“.

V rokoch 2020 - 2022 boli právnické služby minimálne.

„Vlani si VSE nárokovala záložné právo a chcela odkloniť tok peňazí k nim. Museli sme však rešpektovať nedoručovanie faktúr i neodkladné opatrenie súdu. Právnici nám 'prečítali a vysvetlili' rozhodnutie súdu, aby sme sa vedeli rozhodnúť, do akej miery je pre nás záväzné. Právne rady boli vo forme memoranda, boli pre nás záväzné, a právnik za ne ručil. Mali sme kvalifikovanú odpoveď, nielen radu pri káve,“ hovorí Lichman.

„Naša právna služba sa snaží adekvátne držať krok s protistranou a reagovať odborne a na úrovni. Preto nám vzrástli náklady, neteší nás to, ale sú nutné.“

Humenská energetická spoločnosť ukončila vlaňajší rok so stratou 255-tisíc eur.

Veľa či málo?

Humenská energetická spoločnosť vlani vynaložila na mzdové náklady 73-tisíc eur.

Niektorým poslancom sa to zdalo veľa. Aj keď ide o troch vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov, Lichman zdôrazňuje, že z týchto peňazí platili na dohodu aj externistu.

„Vygenerovali sme veľa projektov na opravu teplovodov v rámci zamestnaneckých vzťahov. Zamestnali sme projektového manažéra, ktorý nám pomohol doladiť všetko s projektantom, aby sme mohli podať projekty na Modernizačný fond,“ hovorí. „V konkurenčných firmách majú zamestnanci omnoho vyššie platy.“

Súvisiaci článok Každý deň rozkopávka. Humenské teplovody sú v úbohom stave Čítajte 

Porúch je menej

V tomto roku, teda od konca vykurovacej sezóny od mája, zaznamenala Humenská energetická spoločnosť doteraz osem porúch na teplovodnom potrubí. Podľa Lichmana je toto číslo dôvodom na optimizmus.

„Po minulé roky sme mali 20 až 27 porúch ročne. V takom čase sme v minulosti mali už 14 porúch. Súvisí to s tým, že sme opravili už mnoho potrubí,“ vysvetľuje.

Aktuálne prebiehajú práce na oprave asi 11 kilometrov potrubia na Hrnčiarskej ulici a na Sídlisku III za 5,33 milióna eur. Dodávatelia prác sa museli popasovať aj s takými výzvami, ako bolo podvŕtanie sa popod železničnú trať a výpadovku smerom na Medzilaborce.

Práce by mali byť ukončené v roku 2026. „Plánujeme ich ukončiť v predstihu, v októbri budúceho roku. Aj preto ešte pracujeme, keďže nám to dovoľuje počasie,“ dodáva Lichman.

Súvisiaci článok Podvŕtajú sa pod trať i cestu. Poruchové rozvody vymenia, ide o najväčšiu akciu v meste Čítajte 

Dôvod na paniku nie je

Aktuálnu vykurovaciu sezónu považuje za kľúčovú.

„Musíme principiálne zabezpečiť chod firmy. Nič sa doposiaľ zázračne nezmenilo, takže očakávať zlepšenie hospodárskeho výsledku a dramatickú zmenu nie je namieste. Očakávame vylepšenie korekcií vďaka zrekonštruovaným potrubiam,“ hovorí.

Dôvod na paniku nevidí.

„Skôr sa snažím šíriť jemný optimizmus. Dôležité je, aby sa za mestskú firmu nikto nemusel hanbiť. Aby malo mesto a odberatelia spoľahlivého partnera, veď samospráva zaplatila milión eur za kúpu podielu Chemesu v spoločnosti, aby bola výlučne mestskou. Má právo žiadať od svojej spoločnosti výsledky,“ uzatvára konateľ Lichman.

Súvisiaci článok Mesto bude v Humenskej energetickej spoločnosti jediným vlastníkom Čítajte 

Rozchod

Práce budú na sídlisku Rybníky 5.


TASR a 1 ďalší
Súvisiace témy: Chemes

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 019
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 506
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 934
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 407
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 096
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 699
  7. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 2 378
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 232
  1. Miroslav Ferkl: Solovjov kód 86 47.
  2. Stano Sládek: Je jedno, na ktorej strane barikády stojíme
  3. Štefan Šturdzík: Bývalý agent KGB a jeho 5 krát zbankrotovaný kamoš narážajú na realitu.
  4. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - Úvod + 1 kapitola
  5. Eva Bachletová: Prvý deň v práci
  6. Martin Fronk: Posledný cisár, prvý blahoslavený: Tragický príbeh Karola I.
  7. Viera Polakovičová: Francúzsky hudobný zážitok
  8. Jozef Sitko: Úryvky troch autentických príbehov z novej knihy 90-ročného autora
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 20 743
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 590
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 939
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 680
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 226
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 153
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 319
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 852
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Miroslav Ferkl: Solovjov kód 86 47.
  2. Stano Sládek: Je jedno, na ktorej strane barikády stojíme
  3. Štefan Šturdzík: Bývalý agent KGB a jeho 5 krát zbankrotovaný kamoš narážajú na realitu.
  4. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - Úvod + 1 kapitola
  5. Eva Bachletová: Prvý deň v práci
  6. Martin Fronk: Posledný cisár, prvý blahoslavený: Tragický príbeh Karola I.
  7. Viera Polakovičová: Francúzsky hudobný zážitok
  8. Jozef Sitko: Úryvky troch autentických príbehov z novej knihy 90-ročného autora
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 20 743
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 590
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 939
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 680
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 226
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 153
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 319
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 852
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu