HUMENNÉ, LUKAČOVCE. Exstarostke Lukačoviec Marianne Bučkovej hrozil za zločin sprenevery pôvodne 10 až 15-ročný trest.
Po novele Trestného zákona to už neplatí, trest je nižší, a vylúčená nie je ani podmienka. Súdny proces sa ťahá už siedmy rok.
Z čoho ju viní obžaloba
Bývalá starostka Lukačoviec v okrese Humenné Marianna Bučková stála na čele obce 16 rokov. Naposledy kandidovala v roku 2014 za Smer, úspešná však nebola.
Čelí obžalobe pre obzvlášť závažný zločin sprenevery. Prokuratúra ju viní, že v rokoch 2004 - 2014 neoprávnene vyberala z pokladne obce finančné prostriedky a vykonávala neoprávnené prevody z účtov obce na svoje osobné účty a účty svojho manžela, na ktoré mala výhradné dispozičné právo.
Peniaze potom použila pre vlastnú potrebu, tvrdí obžaloba.
Podľa nej tiež starostka vykonávala prevody obecných financií na účty nebankových spoločností a spoločností zaoberajúcich sa vymáhaním pohľadávok.
V účtovníctve obce tieto finančné operácie sčasti dokladovala fiktívnymi faktúrami.
Obecným poslancom každoročne predkladala falošnú správu o štatutárnom audite obce. Obec podľa obžaloby pripravila o takmer 290-tisíc eur.

Vlastné obohatenie odmietla
Obžalovaná Bučková na súde vyhlásila, že je nevinná a sprenevery sa nedopustila. Vypovedala, že vždy konala v prospech obce.
Obec sa podľa jej slov dostala do problémov po zadlžení úverom pri výstavbe domu smútku, ocitla sa v platobnej neschopnosti a exekútori jej zablokovali účty.

„Riešila som to tak, že som obci zapožičala svoje prostriedky, o čom boli zmluvy o pôžičke. Potreby obce som často vyplácala aj z vlastnej mzdy,“ povedala.
Údajné fiktívne faktúry za materiál a práce na rôzne investičné akcie, ktoré zabezpečovala, aby mala krytie na výdaje v hotovosti, obžalovaná odmietla.
„Nie sú fiktívne, pretože dom smútku, dve autobusové zastávky, chodník pri obecnom úrade, asfaltová cesta na cintorín, čistenie melioračného kanála, odkanalizovanie materskej školy sú reálne stavby, ktoré sú v obci dodnes,“ povedala.
Podľa slov obhajcu nekonala s úmyslom obohatiť seba alebo inú osobu či získať neoprávnene akúkoľvek vec, a vždy sledovala len záujem fungovania obce.
„Z finančných operácií nemala nikdy žiadny prospech,“ povedal.

Nekonečný príbeh
Obžaloba proti exstarostke pre obzvlášť závažný zločin sprenevery bola podaná na Okresný súd v Humennom 10. augusta 2018.
Súd konal na verejnom zasadnutí o predbežnom prejednaní obžaloby v marci a v júli nasledujúceho roku. Sudca Ivan Roháč, ktorý medzitým odišiel do dôchodku, vtedy obžalobu odmietol a vec vrátil prokurátorovi na došetrenie.

Krajský súd v januári 2020 neuznal dôvody vrátenia veci do prípravného konania a uložil humenskému súdu, aby vo veci znovu konal a rozhodol.
Odvtedy súd stanovil 20 termínov hlavných pojednávaní, vypočul obžalovanú, poškodeného a 17 svedkov.
Nateraz posledné utorkové pojednávanie bolo odročené na 7. novembra, ospravedlnila sa obžalovaná.
„K zmenám termínu hlavného pojednávania dochádzalo v konaní z ospravedlniteľných dôvodov na strane obžalovanej, obhajcu, ako aj z dôvodov práceneschopnosti zákonnej sudkyne alebo prísediacej,“ informovala Ivana Petrufová, hovorkyňa Krajského súdu v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti.

Menili sa sudcovia, rozsudok ovplyvní novela
V priebehu konania sa menili sudcovia. Sudca Roháč odišiel do dôchodku, sudkyňa Gabriela Lukáčová, ktorá vec po ňom prevzala, neskôr nastúpila na materskú dovolenku a prípad dostala sudkyňa Gabriela Dubová.
„Napokon sa po vrátení pôvodnej sudkyne z materskej dovolenky jej vec prinavrátila na konanie a rozhodnutie. Aktuálne súd rozhodol o zmene jednej z prísediacich senátu na základe jej pretrvávajúcich zdravotných dôvodov,“ doplnila Petrufová.
Novela Trestného zákona ovplyvní aj prípad obžalovanej exstarostky. Tým, že sa zmenila výška škody, môže dostať nižší trest, možno aj len podmienečný.
„Súčasťou preskúmania veci senátom s následkom rozhodnutia bude i okolnosť možnosti zániku trestnosti v súvislosti s účinnosťou novely trestných kódexov,“ uviedla Petrufová.

Už dva právoplatné rozsudky
Exstarostka Bučková stála pred súdom už v dvoch veciach.
Okresný súd v Humennom ju v jeseni 2017 uznal vinnou z prečinu nezaplatenia dane a poistného. Odsúdil ju na trest odňatia slobody na jeden rok a šesť mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky.
V roku 2020 ju súd uznal vinnou z prečinu sprenevery. Po prehratých komunálnych voľbách v roku 2014 si ponechala obecný tablet a mobil.
Od uloženia trestu však vtedy sudca Ivan Roháč upustil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín