ZEMPLÍNSKE HÁMRE. Keď sa pred dvanástimi rokmi manželia Mária a Jaroslav Zarembovci presťahovali do novopostaveného domu z okresného mesta na Hámru, ako všetci obec Zemplínske Hámre v Sninskom okrese volajú, mali na to viacero dôvodov.
„Videli sme perspektívu rozvoja obce,“ hovorí podnikateľ Jaroslav, otec vtedy deväťročnej Sáry a štvorročného Jarka.
„Obec je 'vybavená' ako poniektoré mestá. Je tu všetko. Hádam len kino chýba.“
Jaroslav, dlhoročný aktívny zápasník a dnes tréner, je presvedčený o tom, že deti, ktoré v obciach trávia oveľa viac času vonku ako mestské, sú fyzicky zdatnejšie.
„Môžu ísť na kúpalisko, môžu využívať telocvičňu v miestnej škole, majú k dispozícii rôzne športoviská. Môžu hrať futbal, stolný tenis, venovať sa zápaseniu, majú naozaj široké možnosti,“ vyratúva.
V obci vedie zápasnícky klub žiakov, traja jeho zverenci už odišli do Košíc do športovej školy. Oceňuje, že obec vyčlenila na výstavbu rodinných domov ďalšie parcely.
„Žije tu veľa mladých rodín. Poznám rodiny, ktoré sa plánujú presťahovať na Hámru aj vďaka možnosti výstavby domov aj vďaka mnohým atrakciám a obecným aktivitám. Sme tu spokojní a rozhodne neplánujeme odtiaľto odísť,“ dodáva Jaroslav.

Zoznamovací večierok pre neovrabčených
Pomalému pokles prirodzeného prírastku obyvateľov, starnutiu a vyľudňovaniu obce pred vyše pätnástimi rokmi „vyhlásil vojnu“ vtedajší starosta Jozef Gajdoš.
V Hámroch vtedy žilo 17 slobodných žien nad 26 rokov a 27 slobodných mužov nad 29. Všetci bývali u rodičov a aj pre nedostatok príležitostí zoznámiť sa s opačným pohlavím ostávali slobodní a mnohí so svojím stavom zmierení.
Gajdoš, generál vo výslužbe (starostoval v rokoch 2002 až 2014, kandidoval najprv za HZD, HZDS a za Smer), ponúkal rôzne benefity: mladomanželský bonus s podmienkou splodiť do roka potomka, finančnú odmenu za každé novonarodené dieťa či príspevok na svadbu.
Neváhal však siahnuť aj po oveľa netradičnejších metódach: prostredníctvom miestneho rozhlasu vyzýval slobodných Hámorčanov na sobáš, nabádal na plodenie detí a nakoniec usporiadal zoznamovací večierok pre „neovrabčených“.
Vskutku revolučné aktivity akčného starostu neostali nepovšimnuté. Česká dokumentaristka Erika Hníková „o sociálnom inžinierstve 21. storočia“ natočila situačný dokumentárny film Nesvadbovo. Premiéru mal v roku 2010.
O štyri roky neskôr sa starosta Gajdoš posťažoval, že motivačné príspevky spásu dedine zatiaľ nepriniesli.
Súčasť vizionárskych aktivít
Súčasný starosta Ján Kepič (nezávislý) má však na projekt dnes už nebohého Gajdoša iný názor.
„Bol revolučný vo veciach rozvoja obce a položil pevné základy. Zavádzal nové trendy a projekt Nesvadbovo bol súčasťou jeho vizionárskych aktivít. Nastavil smerovanie Hámrov takou cestou, ktorej vtedy nikto nerozumel. Smerovanie obce orientoval na cestovný ruch, dovtedy takéto videnie nebolo vôbec bežné. Všetci sa vtedy na to dívali príliš negatívne a s nedôverou: načo sú nám tu cudzí ľudia?“ hovorí.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín