STARINA. Zákazová značka pre cyklistov na oficiálnej cyklotrase. V Národnom parku Poloniny pri Vodárenskej nádrži Starina v Sninskom okrese nič výnimočné.
Medzinárodná hanba, hovoria ochranári. Cyklisti sa najprv musia na vrátnici zapísať, vysvetľujú vodohospodári.
Taraba: Potenciálnou hrozbou sú aj cyklisti
Po vyjadreniach, že Vodárenská nádrž Starina, najväčšia zásobáreň pitnej vody na Slovensku, potrebuje rekonštrukciu a treba ju vypustiť, pridal podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) ďalšie vyjadrenia o jej ohrození a potrebe zvýšenej ochrany.
„Tade chodia kamióny, ktoré majú častokrát aj rôzne chemikálie. Tam stačí jedna ekohavária a celé východné Slovensko je bez vody. Sú na fľaškách,“ povedal nedávno pre TV Joj.

Potenciálnu hrozbu však vidí Taraba najmä v cyklistoch, ktorých počet rapídne stúpol po tom, čo Prešovský samosprávny kraj vybudoval časť trás Poloniny trail.
„Zvýšili pohyb ľudí a teraz sú vystrašení, či nejaký blázon nepríde k vode a tam niečo toxické nehodí,“ pokračoval s tým, že nádrž bude v budúcnosti chrániť kamerový systém.
Kraj zrekonštruoval už existujúcu komunikáciu
Pilotný projekt cyklookruhu Poloniny trail začal Prešovský samosprávny kraj pripravovať od roku 2019 v rámci iniciatívy Catching-up Regions ako nástroj pre naštartovanie udržateľného turizmu v Sninskom okrese.
Cyklookruh prepája obce, ktoré sa nachádzajú priamo na území Národného parku Poloniny, a počíta s napojením sa na cyklotrasy na území Poľska v Ruskom sedle a Ukrajiny v Ubli. Samotný cyklookruh meria 74 kilometrov, po pripočítaní troch vetiev - Poľsko, Snina a Ukrajina – dosiahne celkovú dĺžku približne 98 kilometrov.

Jeho súčasťou je aj účelová komunikácia Starina – Ruské v dĺžke približne 14,3 kilometra. Už roky slúži na hospodárske účely štátnym i neštátnym subjektom.
Vyše dvadsať rokov je aj oficiálne označenou cyklotrasou. Kraj odstránil pôvodnú asfaltobetónovú vozovku, ktorá bola rozpadnutá a na viacerých miestach chýbalo funkčné odvodnenie, a komplexne ju zrekonštruoval.
Mičaník: Značky sú nezmyselné opatrenie
Nedávno sa na asi 800-metrovom úseku cesty na Darskej zátoke, približne v polovici trasy, kde sa začína a končí ochranné pásmo vodného zdroja prvého stupňa, objavili zákazové značky. Upozorňujú na zákaz vjazdu motocyklov, motorových vozidiel, cyklistov i chodcov.
„Je to nezmyselné opatrenie, pretože cyklisti nemajú možnosť alternatívnej obchádzky daného úseku a vlastne nevedia, kadiaľ inokade by mali ísť,“ hovorí Rastislav Mičaník, riaditeľ ochranárskej neziskovej organizácie Aevis.

„Je to absurdné, je to dvadsať rokov oficiálna cyklotrasa, je to veľmi dobrá investícia Prešovského samosprávneho kraja,“ pokračuje. „Je to medzinárodná hanba a blamáž. Sme vo veľmi významnom území nielen z pohľadu ochrany vody, ale aj prírody, v Národnom parku Poloniny.“
Cyklisti sú podľa Mičaníka vítaným ekologickým prvkom a životné prostredie neznečisťujú.
„Územím len prechádzajú, nezdržiavajú sa tu. Nie sú zaznamenané žiadne reálne problémy, ktoré by spôsobili turisti, naopak bezpečnosť cyklistov na ceste ohrozujú kamióny. Dôležité je veľmi dôrazne na vstupe regulovať počet áut, ktoré prechádzajú popri nádrži a vstupujú do pásiem hygienickej ochrany,“ zdôrazňuje.
Osadenie značiek pokladá za „kozmetickú úpravu“ a podľa jeho slov majú „minimálny dosah na ochranu vodného zdroja“. „Kamióny po ceste prechádzajú naďalej bez obmedzení,“ zdôraznil.
Video: Jana Otriová
Vodohospodári: Cyklisti sa musia zapísať na vrátnici
Kým v pondelok boli značky na svojom mieste, v stredu už boli prekryté a vytočené smerom k ceste.
„Ďakujeme vám za upozornenie. Správca toku vykonáva pravidelné pochôdzky v ochrannom pásme na dennej báze, počas vykonanej obchôdzky neboli značky ani vytočené, ani prekryté. Správca vodnej nádrže vykoná ich navrátenie do pôvodného stavu,“ reagoval odborný riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák na našu otázku o značkách.
Potvrdil, že ich na komunikáciu osadili ich zamestnanci, keďže sa po nej pohybovali osoby bez vedomia vodohospodárskeho podniku, ktorý je správcom nádrže.
Vysvetlil, že sa „vlastne nič nezmenilo“ a podmienkou vstupu do ochranného pásma je zápis na vrátnici.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín