HUMENNÉ. Spoločnosť Chemes aj po vyhlásení konkurzu pokračuje v plnohodnotných dodávkach tepla a teplej úžitkovej vody do mesta Humenné. Zároveň zabezpečuje plnohodnotnú dodávku energií partnerom v priemyselnom parku Chemes, uviedlo v stredu v stanovisku predstavenstvo spoločnosti.
Na majetok spoločnosti Mestský súd Košice vyhlásil konkurz, uznesenie súdu bolo zverejnené v Obchodnom vestníku v pondelok.
Konkurz uznal za hlavné insolvenčné konanie a ustanovil správcu podstaty Origon Recovery Solutions.
Chemes ešte predtým preveroval možnosť vstupu do reštrukturalizácie. Reštrukturalizačný posudok však vyšiel ako negatívny.

Má problémy, neplatí
Návrh na konkurz podala spoločnosť Chemes sama. Odôvodnila ho výpadkom tržieb spôsobeným prebiehajúcim sporom so spoločnosťou Východoslovenská energetika, týkajúcim sa úhrady za plyn a elektrinu spotrebovanú v posledných štyroch mesiacoch roku 2022. Ide o sumu 19 miliónov eur.
Spor je na súde a nie je ukončený.
Novým dodávateľom energií sa stal Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Ten Chemesu dodáva médiá na základe platnosti tzv. všeobecného hospodárskeho záujmu, o ktorom v marci rozhodla vláda.
Znamená to, že dodávky plynu a elektriny výrobca tepla dostáva, aj keď za ne neplatí.

Chemes v stanovisku ďalej uviedol, že spoločnosť „urobila všetko pre to, aby správca konkurznej podstaty mal vytvorené podmienky na pokračovanie v prevádzke podniku.“
Spoločnosť sa poďakovala ministerstvu hospodárstva a Slovenskému plynárenskému priemyslu za pomoc pri zachovaní prevádzky spoločnosti, najmä za vyhlásenie všeobecného hospodárskeho záujmu a neprerušenie dodávok plynu a elektriny.
Situácia sa komplikovala v lete
Chemes predáva energie aj mestskej eseročke Humenská energetická spoločnosť, ktorá zásobuje teplom domácnosti v Humennom.
V júli štátny MH Teplárenský holding predložil Chemesu komerčné ponuky na prevzatie dodávok energií do priemyselného parku, aby zachovali asi 1 500 pracovných miest v parku aj jeho činnosť.
Spoločnosti hrozilo pre neplatenie odpojenie od energií.
Pre spor, týkajúci sa energií, inštalovali v Humennom mobilné záložné zdroje teplej vody na troch miestach, aby zabezpečili dodávku pre obyvateľov.

Chemes viní Humenskú energetickú spoločnosť
Predstavenstvo spoločnosti Chemes hovorí, že jej snahy o riešenie súčasnej situácie skomplikoval postoj Humenskej energetickej spoločnosti.
„Táto spoločnosť protiprávne zložila dlh voči Chemesu vo výške zhruba štyri milióny eur do notárskej úschovy. Ak by namiesto toho svoj dlh uhradila, spoločnosť by ich mohla použiť na úhradu záväzkov za dodávky plynu a elektriny spoločnosti SPP. Po vystavení faktúry za august bude záväzok Humenskej energetickej spoločnosti voči Chemesu vo výške šesť miliónov eur.“
Podľa vyjadrenia predstavenstva sa tým „výrazne sťažila snaha Chemesu udržať svoje prevádzky a zároveň sa skomplikovali jeho rokovania so zástupcami štátu“.
Urobili tak na základe právnej analýzy
Konateľ Humenskej energetickej spoločnosti Martin Lichman v polovici júla informoval, že spoločnosť všetky záväzky voči výrobcovi uhradila.
Vzhľadom na nejasný stav komplikovaný súdnym sporom si dala urobiť právnu analýzu.
„Vyplynulo z nej, že najbezpečnejšie z nášho pohľadu je uložiť peniaze do notárskej úschovy. Spoločnosť Chemes je vyznačená ako prijímateľ,“ povedal.
„Aj takýmto spôsobom sme chceli byť ústretoví a celý proces urýchliť, aby sa procesy vedeli naštartovať správnym smerom.“
Koná štát a rezort hospodárstva
Chemes v stanovisku uviedol, že najvyšších predstaviteľov rezortu hospodárstva informoval o problémoch hroziacich s dodávkami tepla pre domácnosti v Humennom i firmy v priemyselnom parku už koncom vlaňajška.
Nasledovali viaceré stretnutia s predstaviteľmi štátu aj so zástupcami spoločnosti MH Teplárenský holding.
„Spoločnosť Chemes bola a je celý čas pripravená akceptovať akékoľvek korektné riešenie,“ uistilo predstavenstvo spoločnosti.
Peter Podstupka, riaditeľ tlačového odboru ministerstva hospodárstva, povedal, že rezort hospodárstva v spolupráci s teplárenským holdingom podniká kroky potrebné na to, aby bolo ešte pred začiatkom zimnej vykurovacej sezóny pripravované záložné riešenie aj na vykurovanie celého mesta v prípade, ak by spoločnosť Chemes v tom čase nevedela dodávať teplo pre ľudí v zmysle zmluvy, ktorú má uzatvorenú s dcérskou spoločnosťou mesta.
Upozornil na to, že situácia s dodávkami tepla a hlavne ostatných energií pre firmy v priemyselnom parku je komplikovanejšia, keďže jej riešenie si vyžaduje aktívnu spoluprácu spoločností v skupine Chemes.
Potvrdil, že štátny teplárenský holding rokoval o návrhu na prenájom, respektíve odkúpenie infraštruktúry v priemyselnom parku.
„Návrh MH Teplárenský holding nebol zo strany spoločnosti Chemes akceptovaný,“ dodal Podstupka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín