MEDZILABORCE. Medzilaborská Burdž chalífa, waw efekt, chillout zóna. Aj takéto slová odzneli na kontrolnom dni rekonštrukcie Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.
Prirovnanie k dubajskému mrakodrapu, najvyššej budove sveta, síce znesie námietku zveličenia, obrovský kus práce však zmenil nevzhľadnú socialistickú budovu, pôvodne kultúrny dom, na moderný a v našich zemepisných šírkach nevídaný kultúrny stánok.
Ten vstúpil do 21. storočia začatím rozsiahlej rekonštrukcie vlani v apríli.
Prešovský samosprávny kraj, zriaďovateľ jedinečného múzea kráľa pop-artu, múzejníci i stavbári sľubujú návštevníkom nevšedný zážitok. A to nielen vo vnútri, ale aj na streche budovy, na ktorej nadstavali podlažie.
Pondelkový kontrolný deň však bol len pre tých, ktorí nemajú strach z výšok.
Kroky početného osadenstva kontrolného dňa nasledovali novinári až po tom, ako sa „vyzbrojili“ ochrannými prilbami a vestami.
Mení sa na nepoznanie
Pôvodné dispozičné rozdelenie priestorov múzea sa zmenilo na nepoznanie.
„Artshop a predaj vstupeniek na prízemí ostanú na svojom mieste, budú však zmodernizované a rozšírené. Kancelárie zamestnancov sa premenia na chillout zónu, teda oddychové priestory pre návštevníkov, ktoré doposiaľ chýbali. Kancelárske priestory sú dobudované z vonkajšej strane smerom od hlavnej cesty,“ priblížil prvé zmeny riaditeľ múzea Martin Cubjak.
Zväčšený a presvetlený je výstavný priestor pre výmenné výstavy.
Omietky sú na deväťdesiat percent hotové, dorábajú sa opravy, potery podláh, urobiť treba strop a sadrokartónové priečky.

Pribudne výťah
Novinkou je exteriérovo-interiérový výťah, ktorý odvezie návštevníkov z prízemia na každé poschodie až na strechu budovy. Podľa Cubjaka v iných múzeách vôbec nie je štandardom, aby sa dostali aj do depozitára, akejsi trinástej komnaty múzea.
„Je to unikát na stredoeurópske pomery, pretože budeme vedieť pracovať s mobilitou obrazov na maximálne bezpečnej úrovni. Výťahom sa dostanú všade, nebudeme ich musieť z depozitára prenášať. Robievame dva-trikrát do roka zahraničné výstavy, naše stále expozície sa menia,“ ozrejmuje Cubjak.
Výťahom sa bude dať dostať aj do ateliérov na najvyššom nadzemnom podlaží, aj do blackboxov v rohoch budovy. Tie poslúžia ako zázemie pre rôzne workshopy, mikrovýstavy a edukáciu.

Obrazy treba chrániť
Zmení sa aj hlavná výstavná sála.
„Vytvorí sa jednoliaty veľký priestor, prepojí sa s najväčšou sálou na prvom podlaží. Nebudeme do nej musieť ísť tak ako voľakedy po schodoch a potom sa vracať po druhom schodišti naspäť. Nad ním vzniklo nové podlažie,“ vysvetľuje riaditeľ.
Samozrejmosťou je zabudovaný systém vzduchotechniky.
„Warhol používal sedemnásť typov papierov, jeho obrazy potrebujú špeciálnu vlhkosť a teplotu,“ dodáva.
Strecha a fasáda budú inšpiratívne
Nemenej zaujímavou časťou múzea je strecha, ktorá bude využitá počas celého roka. Keď sa odhodlaný návštevník na ňu dostane, „medzilaborská Burdž chalífa“ mu ponúkne „waw efekt“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín