BELÁ NAD CIROCHOU. Na kanoe z Belej nad Cirochou v Sninskom okrese až do Čierneho mora. Takýto program na najbližších 45 dní má Beľan Benjamín Štutika (22).
Beno, ako ho familiárne volajú najbližší a kamaráti, nie je v extrémnych výzvach žiadny nováčik. Pred dvomi rokmi dosiahol na polstoročnom Pionieri štyri cípy štátov Európskej únie. Vlani prešiel naboso naprieč celým Slovenskom, aby pomohol malému bratrancovi finančne zabezpečiť potrebnú liečbu.

Beno ostal svojej dobrodružnej povahe verný a motto „Čo rok, to nová výzva" sa rozhodol naplniť aj v tomto roku. Z komunikačných spojníc mu ostali voda a vzduch, výber napokon padol na vodu.
Na kanoe plánuje zdolať po šiestich riekach v piatich štátoch Európy približne dvetisíc kilometrov dlhú cestu až do Čierneho mora.
„Je to môj najväčší cieľ. Uvidím, kam sa mi podarí doplaviť,“ hovorí Beno na hrádzi v Petrovciach nad Laborcom v Michalovskom okrese, kde sa konalo naše stretnutie.

Vlani dostali zabrať nohy, teraz ruky
Myšlienka vydať sa na vodu mu v hlave skrsla ešte pred dvomi rokmi v Rumunsku, kde ho v najvýchodnejšom bode v meste Sulina zastavila rieka. „Keby som vtedy mal loďku, dosiahol by som ho, doplavil by som sa tam,“ hovorí.
Beno presný plán a časový rozvrh cesty nemá. Predpokladá, že na vode strávi 45 dní. Do konca prázdnin by bol rád naspäť doma.
„Každý deň plánujem spraviť 40 až 50 kilometrov. Počítam s tým, že mi niekde pomôže silnejší prúd rieky a pôjdem rýchlejšie. Všetko však nechávam na osud,“ hovorí.
Plavil sa po Ciroche, pokračuje Laborcom, Latoricou, Bodrogom, Tisou až do Dunaja popri brehoch Slovenska, Maďarska, Srbska, Rumunska a Bulharska.
„Vlani dostali zabrať nohy, teraz sú na rade ruky. Nebude to vôbec ľahké,“ vraví Beno.

Rešpekt, odvaha i strach
Pred vodou má rešpekt. Cirochu splavoval od útleho detstva, aj keď plávať vie, za výkonnostného plavca sa nepovažuje.
„Mám za sebou niekoľko splavov Cirochy. Nie som však žiadny profík, mám zopár skúseností. Všetko, čo sa stane po ceste, budem riešiť na mieste. Mám záchrannú vestu,“ dodáva.
Priznáva, že ho motivuje odvaha s prímesou zdravej dávky strachu.
Po ceste si plánuje kupovať zásoby jedla i sám si variť, určite však nepohrdne teplým obedom či dobrým pivkom v krčme alebo reštaurácii.
Plánuje písať denník
Nudy z jednotvárnej scenérie brehov zarastených bujnou vegetáciou sa Beno nebojí. Hneď v prvý deň medzi Modrou a Kamenicou narazil skoro ráno na statného jeleňa kúpajúceho sa v rieke.
Zvečniť ho však nestihol. Ani mohutného orla, ktorý mu preletel ponad hlavu „Nechcem utopiť mobil. Je to najcennejšie, čo so sebou mám,“ potvrdzuje.
Beno plánuje z cesty podľa dobrého zvyku uverejňovať na sociálnej sieti denník „Uvidím, ako to budem stíhať,“ sľubuje.
Len to najnutnejšie
Kilogramové obmedzenie ako vlani, keď všetko niesol na chrbte, ho tentoraz netlačilo. Aj napriek tomu bol pri balení maximálne úsporný.
„Každé kilo navyše pocítim v stojatej vode,“ hovorí mladý dobrodruh.

Do napohľad vratkého plavidla vložil iba to najpotrebnejšie. Všetko zabalil do nepremokavých vakov.
„Spacák, karimatka, stan, záchranná vesta, veci na varenie, jedlo, voda, oblečenie, elektronika, solárna nabíjačka, lekárnička,“ vyratúva.
Napchal ich do barelu, ten pripevnil na plavidlo. Vozík s kolesami slúži na uľahčenie prenosu kanoe ponad hrádze.
Rodičia: Plán B
Benovi rodičia Zuzana a Marek si už na synove bizarné plány zvykli. Aj keď nadšení nie sú, syna podporujú a pomáhajú mu.
„Vždy ide podľa plánu B. On vlastne plán A ani nemá, rieši veci za pochodu. V tom je ten adrenalín, to majú spoločné všetky jeho cesty. Teší sa, čo mu každý deň prinesie,“ hovorí otec.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín