NOVÁ SEDLICA, HUMENNÉ. Postavili ho za čias Márie Terézie bez jediného klinca. V minulom storočí ho rozobrali a odviezli do Humenného. Chrám z Novej Sedlice je dominantou skanzenu už štyri desaťročia.
Stál na cintoríne
„Pamätám si, že sme chodievali ako deti na Veľkú noc klepať drevenými kladivkami po doskách do chrámovej veže do zvonice. Tento zvyk sa pomaly vytráca. Veľmi dobre si na chrám pamätám. Stál na cintoríne, teraz je to miesto zahradené,“ hovorí starosta Novej Sedlice v okrese Snina Vasiľ Dinič (Smer). Obec vedie od roku 2010.
Práve drevený gréckokatolícky chrám, postavený v roku 1764, zasvätený svätému archanjelovi Michalovi, premiestnili z najvýchodnejšej obce do pripravovaného skanzenu v Humennom.

Chrám postavený bez jediného klinca postupne rozobrali a previezli do takmer 70 kilometrov vzdialeného okresného mesta. V rokoch 1972 – 1974 ho ako lego „poskladali“ ako vôbec prvý objekt z pätnástich v novej expozícii ľudovej architektúry a bývania vtedajšieho Okresného vlastivedného múzea, dnes Vihorlatského múzea.
Skanzen s rozlohou takmer dva hektáre sprístupnili verejnosti pred 40 rokmi.
Postavili murovaný
O podrobnostiach rozhodnutia presťahovať chrám, ktorý si pamätá časy panovania Márie Terézie, starosta Dinič vedomosť nemá.
„Napomohla tomu politická situácia v 68. a 69. roku. Sedličanom povolili dostavať murovaný pravoslávny chrám, ktorý začali stavať už pred piatimi rokmi. Vraj naň dostali 150-tisíc korún, vtedy to boli veľké peniaze. Starý vzali, ako sa hovorí, dobrovoľne nasilu,“ vysvetľuje.
V tom čase sa okrem novosedlického chrámu sťahoval aj chrám zo susedného Zboja do skanzenu v Bardejove.
Drsné klimatické podmienky i zub času spôsobili, že chrám bol na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov vo veľmi zlom technickom stave a udržiavať ho bolo náročné. Náboženskej obci prestal slúžiť, keď sa dokončil murovaný chrám.
Dali vyhotoviť repliku
Dnes v obci stojí zmenšená replika pôvodného chrámu hneď v susedstve známej chalúpky Deduška Večerníčka. Tradičný roľnícky domček je národnou kultúrnu pamiatkou a jedným z mála domov, ktorý si zachoval typické architektonické prvky rusínskych stavieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín