HUMENNÉ/MEDZILABORCE. Dve regionálne železničné trate na severovýchode Slovenska, vedúce z Humenného do Medzilaboriec, ale aj Sniny a Stakčína, osireli ešte na jeseň minulého roku.
Stalo sa tak najmä kvôli plánovanej komplexnej rekonštrukcii železničnej stanice Humenné a následnej elektrifikácii hlavnej trate do Bánoviec nad Ondavou. Boli sme sa pozrieť, ako si žije stanica odrezaná od vlakov.
Radšej sa zložia na benzín, ako prestupovať
„Je to také divné, nepáči sa mi to. Miesto vlakov jazdia autobusy a potom musíme stále iba prestupovať, často aj meškáme,“ hovorí študentka Monika z Medzilaboriec, ktorá vlaky využíva najmä počas školského roka, keď cestuje v nedeľu večer na internát do Prešova.
Cez prázdniny do školy nedochádza, no v polovici júla sme ju v nedeľu večer zastihli vo chvíli, keď sa vybrala za kamarátkou do Humenného. „Chápem, že treba železnice opravovať, ale trvá to už pridlho. Mnoho ľudí sa na vlaky vykašľalo a cestuje radšej autom. Aj kamarátky sa radšej dajú dohromady, zložia sa na benzín a idú za brigádou do Michaloviec autom. Nie je to síce zadarmo, ale sú tam oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie,“ dodáva Monika.

Koľajnice? Zhrdzaveli
Prázdna je v nedeľu podvečer aj hala stanice v Medzilaborciach. Hoci na informačnej tabuli je vysvietených niekoľko vlakov, hala aj nástupiská sú takmer prázdne. Odkedy vlaky nahradili autobusy, všetko akoby spustlo. Aj koľajnice ošumeli a zahrdzaveli. Iba sporadicky po nich prejde pracovné vozidlo traťových robotníkov.
Cestujúcim zostala náhradná autobusová doprava (NAD), ktorú zabezpečuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) cez svojho dodávateľa. Tieto autobusy však zväčša odchádzajú spred staničných budov a zastávok, kde je vhodná prístupová cesta. Ľudia sa tak prakticky k nástupiskám ani nedostanú a vzhľadom na pomery väčšiny našich staníc, vyhýbajú sa aj čakárňam či staničným halám. Vyzerajú tak ešte opustenejšie, ako pred časom.

Neradostnú atmosféru aspoň na chvíľu rozháňa vcelku kuriózny pohľad na výpravcu v červenej čiapke, ktorý s výpravkou nedáva znamenie na odchod rušňovodičovi, ale vodičom autobusov. „Nakoniec prídu na to, že nám tu stačí iba autobus a netreba žiadny veľkokapacitný, tobôž nie moderný vlak,“ zanadáva si postarší pán v stredných rokoch, ktorý však nemá veľkú chuť baviť sa s novinármi. Nakoniec ešte prezradí, že je bývalý železničiar a na dráhe robil od roku 1991.
Do Medzilaboriec vlakom iba z Poľska
Bežní cestujúci si už na takýto obraz za ten čas zvykli, nie však turisti. Tí sa tu od konca júna paradoxne dostávajú nie autobusom, ale vlakom, ktorý do mestečka známeho predovšetkým Múzeom Andyho Warhola, vypravuje poľský dopravca Polregio v spolupráci so ZSSK.
Na opustené koľajnice stanice v Medzilaborciach tak po dlhých mesiacoch opäť začali prichádzať vlaky, nie však tie domáce - od Humenného, kde je trať prerušená – ale tie, čo musia prekonať náročný Lupkowský priesmyk a horskú trať, vedúcu cez Lupkowský tunel.
Stanička známa aj z románu Jaroslava Haška o dobrom vojakovi Švejkovi, tak aspoň počas leta ožíva modernými motorovými jednotkami spoločnosti Polregio, ktoré by tu mali počas víkendov jazdiť až do konca septembra.

„Je to zvláštne, že keď prichádzame na stanicu, na rozdiel od minulých rokov tu nevidíme žiadny iný rušeň, ani vagón,“ hovorí rušňovodič poľského vlaku Pawel Koczt. Do Medzilaboriec jazdí rád, keď má službu, vlak zastaví na peróne dvakrát za deň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín