Číslo 25 má preňho osobitú symboliku. Presne v deň svojich 25. narodenín sa záväzne prihlásil na 25. ročník pretekov Ironman v Rakúsku. Humenčan ADAM KOTVAN (25) zvládol nielen náročný triatlon, predtým stihol ešte obhájiť diplomovú prácu, ukončiť vysokoškolské štúdiá a brigádovať. Nešlo mu o víťazstvo či rekordný čas. Chcel preveriť svoje fyzické limity a zistiť, čo silou vôle a svalov zvládne. Priznáva, že keď mu bolo najťažšie, pomohli mu myšlienky na spolužiaka, ktorý prehral boj s rakovinou. Mladý cieľavedomý IT-čkár vie, čo je preňho v živote dôležité.
V rozhovore si prečítate:
- Prečo je dvadsaťpäťka symbolická,
- prečo po Spartan pretekoch prišiel rad na Ironmana,
- ako sa študuje, brigáduje a trénuje zároveň,
- ako vyzeral tréningový program,
- aké boli prvé myšlienky po príchode na miesto pretekov,
- ktorá disciplína bola najťažšia a či prišli krízy,
- aké myšlienky pomáhali hlave i unaveným nohám,
- prečo je prvý Ironman zároveň posledný.
Čo sú to preteky Ironman?
Triatlon - plávanie, bicyklovanie a beh. Účastníci musia preplávať zhruba 3,8 kilometra, odbicyklovať 180 kilometrov a odbehnúť maratón 42,19 kilometra. Všetky tri disciplíny v tomto poradí musia splniť v časovom limite 17 hodín.
Časovo ohraničené sú aj jednotlivé disciplíny, na plávanie sú určené dve hodiny 20 minút, bicykel musí byť ukončený do desiatich hodín od začiatku pretekov. Ak sa vám nepodarí dodržať ktorýkoľvek z týchto limitov, ďalej už pokračovať nemôžete a preteky sa pre vás skončili.
Prečo ste sa dali na takéto dobrovoľné trápenie tela?
Približne v pätnástich rokoch som sa spolu s otcom prihlásil na Spartan preteky s cieľom otestovať našu vytrvalosť. Ide o preteky, kde treba prekonávať rôzne nielen fyzické, ale aj mentálne prekážky spojené s blatom, vodou a kopcovitým terénom. Boli pre mňa výzvou.
Keď som ich absolvoval asi deväť, stali sa pre mňa repetitívne (opakujúce sa - pozn. red.) a začal som sa obzerať po niečom inom. Keď som sa dopočul o Ironmanovi, nevedel som si predstaviť, že by som bol schopný to niekedy „dať“. Myslel som si, že tam musia chodiť špičkoví atléti, ktorí sa na to pripravujú a trénujú celý život.
Čoraz viac ma to však lákalo. Vlani v lete som videl video, na ktorom sa „priemerný“ človek dal na túto výzvu a celú svoju prípravu detailne zdokumentoval. Veľmi ma motivovalo jeho odhodlanie dosiahnuť, čo si zaumienil. A tak som si na internete našiel najbližšie preteky a začal som nad účasťou vážne uvažovať.
Čakal vás posledný ročník vysokoškolského štúdia. Nebolo toho odrazu na vás akosi priveľa?
Uvedomoval som si, že ihneď po skončení školy začnem pracovať a netrúfal som si odhadnúť, koľko bude voľného času. Tak som sa rozhodol natlačiť do posledného študijného ročníka a práce popri škole aj prípravu na triatlon. Zaregistroval som sa v septembri presne na moje narodeniny. Ostávalo mi deväť mesiacov na prípravu.
Stačili vám?
Myslím si, že čas na prípravu je silno individuálny. Každý človek je iný. Závisí od momentálnej kondície, od nastavenia mysle a množstva času, ktorý je človek ochotný obetovať. Vzhľadom na to, že sa trénuje na tri disciplíny naraz, je príprava fyzicky aj časovo náročná a je potrebné skĺbiť všetky faktory tak, aby sa telo stíhalo regenerovať. Objem tréningov postupne narastá, takže je dôležité mať časový plán.
Ako vyzeral váš normálny pracovný deň?
Každý mi vravel, že na takúto výzvu potrebujem osobného trénera. To ma dosť zneisťovalo, no chcel som to skúsiť natrénovať sám. Vzhľadom na relatívne rozhádzaný harmonogram spájajúci školu s prácou som si nezvolil pevne stanovené rozloženie tréningov.
Viac u mňa fungoval voľnejší režim, keď som pravidelne striedal všetky tri disciplíny podľa množstva voľného času a energie. Neustále som počúval svoje telo a na základe toho plánoval ďalšie tréningy. Trénoval som zhruba šesť dní v týždni, kde okrem triatlonových disciplín spadali aj silový tréning, strečing a tréning mobility.
Museli ste si nejako špeciálne upraviť stravovanie, životosprávu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín