PREŠOVSKÝ KRAJ. Nechcú mango, banány, exotické ovocie ani proteínové tyčinky či exkluzívne bonboniéry. Stačí im čerstvý chlieb aspoň dvakrát do týždňa, sladké pečivo, múka, cukor, maslo či kartón mlieka.
Obyvatelia obcí bez kamennej či pojazdnej predajne potravín majú starosť navyše a musia riešiť, ako si čerstvé potraviny zabezpečiť. Spoliehajú sa na príbuzných, susedov či starostov.
Susedská výpomoc
„Pre základné potraviny treba chodiť až do Medzilaboriec, v susednej Habure v obchode nie vždy dostaneme chlieb. Sused má auto, raz ide on, raz druhý sused, inokedy ja. Toľko ešte pošoférujem, je to však namáhavé, všetci sme už starí ľudia,“ hovorí Michal Hacko (78) z Čertižného v Medzilaboreckom okrese.
„V lete sa to ešte dá, potom príde zima. Hádam to dovtedy starosta vyrieši,“ obáva sa. V prihraničnej obci zatvorili kamennú predajňu len nedávno. Neuživila sa.

Starosta Peter Tričák (Smer) sa zapojil do dotazníkového prieskumu, ktorý pripravil Prešovský samosprávny kraj. Nahlásil záujem o pojazdnú predajňu.
„Keď nie je inakšie, aj toto je dobré,“ pochvalne pokyvuje hlavou pán Michal. „Celkom dobré,“ dodáva po chvíli uvažovania.

V dome ostali sami s manželkou Martou (71). Potrebujú najmä chlieb, soľ, cukor, maslo a bežné potraviny na varenie. Zeleninu si dopestujú v záhrade, sliepky znášajú vajíčka. Nároční nie sú, aj keď raz za čas by nepohrdli banánmi či citrusmi.
Pomáhajú deti
Manželov Annu a Michala Galajdovcov zásobujú potravinami dospelé deti.„Chodieva syn aj dcéra. Každý druhý deň spíšem na papierik, čo treba kúpiť,“ hovorí pani Anna (76).
Nepredzásobuje sa, radšej nakúpi v okresnom meste, keď tam ide k lekárovi. I tu ochotne pomôžu deti, vláčiť tašky plné nákupu po autobusoch už nevládze.

Pojazdnú predajňu v obci by manželia uvítali aspoň dvakrát týždenne. „Bolo by to dobré. Odbremenili by sme deti, hocikedy sa stane, že na čosi zabudnem, a potom mi to chýba,“ dodáva.
S vyratúvaním toho, čo potrebujú ako základ, nemá pani Anna problém: „Chlieb, maslo, mlieko, cukor. Ten sa teraz rýchlo míňa, keďže zaváram."
Ochotne by kúpili aj syry, tvaroh, jogurty, zmrzlinu či nanuky. Žiadnu exotiku nepotrebujú. „Sme naučení na domáce jedlá,“ zdôrazňuje.

Pomoc potrebuje asi dvadsať percent
Podľa starostu Tričáka je v obci s 310 obyvateľmi asi 20 percent takých, ktorí majú problém s dostupnosťou k čerstvým potravinám. Majú vyšší vek, žijú sami alebo nemajú blízkych.
Keďže potraviny v obci pre nerentabilnosť zatvorili, funguje najmä príbuzenská a susedská výpomoc.
Zriedka sa na úlohu kuriéra podujme aj starosta. „Sem-tam nejaký drobný nákup zabezpečím, ľudia sú však zvyknutí pomôcť si navzájom,“ hovorí.

Čo vyplynulo z dotazníkového prieskumu
Prešovský samosprávny kraj od januára do mája tohto roku uskutočnil dotazníkový prieskum. Oslovil 511 obcí do tisíc obyvateľov s otázkou potravinovej dostupnosti. Na úrad sa vrátili vyplnené všetky dotazníky.
Vyplynulo z nich, že v potravinových púšťach žije približne 25-tisíc obyvateľov v 121 obciach najčastejšie v prihraničných regiónoch v okresoch Stropkov, Svidník či Snina.
Sú v nich výrazne zastúpení seniori nad 65 rokov. Kamennú predajňu nemajú a tá na kolesách k nim nechodieva. Bez kamennej predajne je v kraji 231 obcí.
Celkovo deklarovalo záujem o pojazdnú predajňu až 182 obcí vrátane tých, ktoré už kamennú predajňu majú alebo do nich jazdí ambulantná, ale v ponuke nemá všetok základný sortiment. Problémy s obmedzenou dostupnosťou má pritom takmer 53-tisíc obyvateľov.
Župa: Iba chlieb nestačí
Od nového roka by malo potravinových púští ubúdať. Župní poslanci na júnovom zasadnutí zastupiteľstva rokovali o poskytnutí maximálne 500-eurovej dotácie v rámci dotačnej schémy, ktorú kraj každoročne vyhlasuje na prelome roka.
Je určená obciam, ktoré si ambulantný predaj zazmluvnia minimálne dvakrát do týždňa v rozsahu sto dní od 1. januára do 30. novembra budúceho roka. Pojazdná predajňa zastaví na jednom vopred určenom mieste v intraviláne obce, kde zotrvá minimálne 15 minút.
Krajská dotácia by následne fungovala formou refundácie nákladov vzniknutých voči poskytovateľovi tejto služby. Starostom a starostkám by pribudla povinnosť prítomnosť pojazdnej predajne zdokumentovať.
„Iba chlieb nestačí. Chceme, aby pojazdná predajňa ponúkala diapazón základných potravín,“ povedal predkladateľ materiálu, vedúci odboru projektového riadenia úradu Ján Kocák.
Pojazdné predajne sú flexibilné pri skladbe ponúkaného tovaru, majú nižšie prevádzkové náklady, v relatívne krátkom čase dokážu obslúžiť väčšie územie ako kamenné predajne.
„Z 511 obcí má 36 percent menej ako 200 obyvateľov. Prax ukazuje, že takéto obce majú problém udržať si kamennú predajňu,“ zdôvodnil poslancom návrh.
Vedľajším prínosom dotovania pojazdnej predajne bude znížená odkázanosť seniorov na príbuzných, na ošetrovateľskú a opatrovateľskú službu, na sociálny systém. „Môžu tráviť seniorský vek v mieste, kde vyrastali, kde sú doma,“ zdôraznil.
Župní poslanci: Skvelá myšlienka, poďme do toho
Poslancom sa iniciatíva župy pozdávala. Poslanec Marek Hrabčák (Spolu pre región) ocenil, že ak si pojazdná predajňa vhodne vyskladá trasu a obslúži naraz viac obcí, bude to pre ňu „celkom slušná pomoc“.
Poslanca Jána Vooka (Hlas a nezávislí) zaujímalo, či kraj komunikoval s prednostami okresných úradov najmenej rozvinutých okresov, keďže sa pripravuje výzva na podporu prevádzkovateľov ambulantných a kamenných predajní, a z čoho sa 500-eurová dotácia vypočítala.
„Pojazdná predajňa len na pohonné hmoty potrebuje ročne približne 5-tisíc eur,“ povedal.
Povinnosť starostov dokumentovať prítomnosť predajne označil za „šaškáreň“, ktorá sa za päť, respektíve 2,5 eura, ak príde do obce predajňa 200-krát, neoplatí.
Čiastočne mu dala za pravdu poslankyňa Nadežda Sirková (Hlas a nezávislí), keďže mnoho starostov a starostiek v malých obciach je úväzkových.
Poslanec Adrián Kaliňák (Hlas a nezávislí) vyjadril materiálu podporu. Myšlienku označil za „skvelú“.
„Na základe skúseností, ktoré získame po hodnotení, dospejeme ku korekciám. Tie nám umožnia v budúcnosti túto pomoc poskytovať efektívnejšie, aby z nej mali prospech predovšetkým ľudia v potravinových púšťach,“ povedal.
„Poďme do toho, vyskúšajme to na budúci rok. Po roku budeme vedieť zhodnotiť, či to má význam, či je to dobrá vec alebo treba hľadať iné riešenie,“ pridala sa poslankyňa Sirková.
Za materiál zahlasovalo všetkých 47 prítomných poslancov.
„Súhlasíme s podmienkami. Je to dobrý spôsob. Administratívne by sme to zvládli, v tom problém nevidím,“ zareagoval starosta Čertižného Tričák.
Čo hovoria štatistiky
Najviac obcí bez predajne je v okresoch Svidník (29), Stropkov (16), Humenné (15), Bardejov (12), Snina, Prešov (9), Medzilaborce (7).
Najviac obcí, ktoré prejavili záujem o pojazdnú predajňu je v okresoch Bardejov (24), Humenné (24), Stropkov (22), Svidník (18) a Vranov nad Topľou (17).
Zdroj: PSK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín