HUMENNÉ. Lekár špecialista z Humenného, ktorý opakovane ordinoval opitý, už pozná svoj trest. Pred súdom vinu priznal, svoje konanie oľutoval. Lekársku prax už vykonávať nebude.
Neurológ (64) sa dostal do pozornosti médií vlani v septembri. Na opitého ordinujúceho lekára upozornila políciu nespokojná pacientka.
„Ledva písal, ledva rozprával. Ja som hovorila o bolesti nohy, on písal o chrbtici. Chrbticu som vôbec nespomínala,“ povedala vtedy pani Valéria pre Televíziu JOJ, ktorá o prípade informovala ako prvá.
„Ako lekár vykonával svoje zamestnanie, ošetroval pacientov a to v stave, kedy mohol ohroziť ich život alebo zdravie. Lekár bol podrobený dychovej skúške, výsledok dosiahol hodnotu jedno promile,“ informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.
Polícia ho obvinila z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Z cépezetky na slobodu
Lekár sa po štyroch dňoch strávených v cele policajného zaistenia postavil pred súd. Prokurátor navrhoval väzobné stíhanie. Sudkyňa ho zo zadržania prepustila na slobodu a ako náhradu tzv. preventívnej väzby prijala jeho písomný sľub.
Nariadila dohľad probačného a mediačného úradníka, obvinený mal hlásiť každú zmenu miesta pobytu, nesmel vycestovať do zahraničia a dostal zákaz požívať alkoholické nápoje.
Lekár mal už na rováši jazdu autom pod vplyvom návykovej látky. V júli 2022 šoféroval opitý. Za volantom nafúkal vyše 1,3 promile.
Trestným rozkazom dostal 700-eurový peňažný trest a na dva roky prišiel o vodičský preukaz. Trest ešte nemá zahladený.
Prešli len tri mesiace
Vlani na sklonku decembra sa však situácia z jesene zopakovala.
Neurológovi v ambulancii krátko po pravom poludní namerali hodnotu 1,07 miligramov na liter etanolu vo vydychovanom vzduchu. Znalec spätným prepočtom určil, že o siedmej ráno sa hladina alkoholu pohybovala na úrovni okolo troch promile.
Lekár čelil obžalobe z opakovaného prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
„V stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, vykonával svoje zamestnanie, pri ktorom mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí, hoci bol za taký čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch odsúdený,“ znelo v obžalobe.
Vinu priznal
Obžalovaný neurológ na pojednávaní na humenskom okresnom súde vyhlásil, že je vinný. Svoje konanie oľutoval. Priznal, že „v živote urobil chyby“.
Vzhľadom sa dôchodkový vek i hroziaci zákaz činnosti povedal, že eseročku, formou ktorej prevádzkoval ambulanciu, zruší a lekársku prax už vykonávať nebude.
Okolnosti posledných mesiacov znášal psychicky ťažko a už dlhší čas neordinoval. Prokurátor v záverečnej reči povedal, že „ide o zvláštnu kvázi recidívu“, keďže lekár bol už odsúdený za alkohol za volantom.
Navrhoval zvýšenie trestno-právneho postihu buď trestom odňatia slobody na desať mesiacov s podmienečným odkladom jeho výkonu na skúšobnú dobu 22 až 24 mesiacov, alebo alternatívne uložením peňažného trestu nie nižším ako 1500 eur.
Navrhoval tiež zákaz činnosti vykonávať lekárske povolanie v špecializovanom odbore neurológia na 30 až 36 mesiacov a uloženie ochranného protialkoholického liečenia ambulantnou formou.
Obhajca Ondrej Keller výšku peňažného trestu i dĺžku zákazu činnosti ponechal na rozhodnutí súdu.
Peňažný trest, zákaz činnosti i liečba
Samosudkyňa Gabriela Dubová uznala lekára za vinného v zmysle obžaloby. Uložila mu úhrnný peňažný trest vo výške 1500 eur.
Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, ustanovila náhradný trest odňatia slobody v trvaní päť mesiacov.
Neurológovi uložila tiež zákaz činnosti vykonávať lekárske povolanie na dva roky a osem mesiacov, taktiež ochranné protialkoholické liečenie ambulantnou formou.
Poľahčujúcou okolnosťou podľa nej bolo priznanie viny. Procesné strany sa vzdali práva na odvolanie, rozsudok je právoplatný.
Lekár po opustení pojednávacej miestnosti povedal len, že ruší eseročku. Obhajca sa vyjadriť odmietol s tým, že si to neželá rodina jeho klienta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín