MEDZILABORCE. „Situácia sa nám vymyká z rúk,“ priznáva náčelník Mestskej polície v Medzilaborciach Martin Dimun. Na mysli má problém s túlavými psami v lokalitách, kde žijú marginalizované skupiny obyvateľstva na ulici Duklianskych hrdinov priamo v centre mesta a na Zámočníckej ulici na periférii.
Vlani v meste odchytili 105 psov, v tomto roku už 71, z toho sedem vrátili majiteľom, ostatných 64 skončilo v karanténnych staniciach. „Sú to vysoké čísla,“ hodnotí.

K psom, ku ktorým sa nikto nehlási a voľne sa potulujú, treba prirátať aj podozrenia z množiarní a s tým súvisiacich nechcených šteniatok. Aj preto mesto zorganizovalo prvú veľkú odchytovú akciu.
„Má preventívno-odstrašujúci charakter,“ zdôrazňuje náčelník Dimun. „Ideme s dobrým slovom ukázať ochotu riešiť situáciu a vzbudiť u ľudí pocit, že nám nie je tento problém ľahostajný,“ hovoril pred jej začiatkom.
Štátne aj civilné zložky
Do terénu sa vydali okrem miestnej mestskej polície a poriadkových hliadok aj štátni veterinári z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Humennom, zástupcovia Iniciatívy ochrany zvierat, Slobody zvierat a pracovníci združení Pomoc psíkom na východnom Slovensku z Veľkých Kapušian a Pomáhaj a chráň z Humenného. Obe združenia vykonávajú odchyt psov a prevádzkujú karanténne stanice.
Úloha znela - odchytiť len túlavé psy, majiteľov presviedčať, aby dali vykastrovať sučky, ktoré im potom vrátia, napomínať, vysvetľovať dôležitosť čipovania a očkovania, objasňovať podmienky držania psov, skontrolovať veterinárne preukazy, ale aj „postrašiť“ rukou zákona, že zviera potrebuje primeraný životný priestor a množiareň je nezákonná.

Dôležitý je kastračný program
Miestni obyvatelia reagovali na akciu rôzne. Jedni sami priniesli psy či šteniatka, o ktorých sa nevládzu, nevedia alebo nechcú postarať. Niektorí psy pozatvárali do bytov.
Iných bolo treba dlho presviedčať, aby dali sučky na kastráciu do Humenného, aby sa zabránilo nechcenému množeniu. Tam ich aj bezplatne zaočkujú a začipujú.
Zabral až verejný prísľub pracovníka komunitného centra, ktorému miestni dôverujú, že im sučky po zotavení do dvoch týždňov vrátia späť.
„Ideme po vzore európskych krajín, ktoré túto situáciu riešia kastračnými akciami. Nie všetci majitelia verili, že sa im zvieratko vráti. Niektorí sú naň citovo naviazaní a museli sme ich presviedčať,“ potvrdzuje Jarmila Basarová z Iniciatívy ochrany zvierat.

Nielen vidina zisku
Verí, že práve toto je cesta, ako z kola neustále zväčšujúceho sa problému von.
„Keby sa situácia neriešila kastrovaním, bolo by psov ešte oveľa viac. Príkladom je Maďarsko, kde kastračné akcie výdatne pomohli. Potrebná je aj osveta a podobné akcie v obciach. Aj tam sa sučky voľne potulujú, výsledkom sú nechcené šteniatka, ktoré ľudia vyhadzujú do osád, pod les alebo ich dávajú do útulkov, kde sa na ich záchrane podieľame všetci,“ hovorí.
Situáciu s túlavými a nechcenými psami pokladá Basarová za alarmujúcu na celom Slovensku, nielen na východe a v osadách.
„Realita je taká, že mnohé združenia odstupujú od zmlúv o odchyte, pretože majú naplnené kapacity,“ zdôrazňuje.
„Ľudia majú pred očami len vidinu zisku, že šteniatka popredajú. Trh je presýtený inzerátmi a nie vždy sa podarí šteniatka predať do dobrých rúk. Od dvoch-troch sučiek je do roka 20 šteniatok. Mnohé z nich zrazí auto, uhynú na infekčné ochorenia alebo od hladu,“ pridáva sa veterinárna lekárka Lenka Lisá, ktorá spolupracuje so združením Pomáhaj a chráň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín