Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Ryhy na strome vyvolali paniku. Pripísali ich pazúrom medveďa, drevo obhrýzol kôň

Parkovisko pre turistov je v obci prázdne.

Medveď hnedý.Medveď hnedý. (Zdroj: TASR)

ZEMPLÍNSKE HÁMRE, STAKČÍN. Strach z medveďov bráni ľuďom chodievať do lesa. Covid, vojna na Ukrajine, teraz medvede. Čo nás ešte čaká, pýta sa starosta Zemplínskych Hámrov v Sninskom okrese.

Zoológ aj poľovník tvrdia, že vnadiská pre diviačiu zver za prenikanie našej najväčšej šelmy do intravilánu obcí nemôžu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prírode musí byť rovnováha

„Medvede boli vo Vihorlatských vrchoch a v Poloninách odjakživa. Robí sa okolo nich veľká kampaň a ľudia, miestni i turisti, sa boja chodiť do lesa,“ hovorí starosta Zemplínskych Hámrov Ján Kepič (nezávislý).

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno sa v lesoch objavili tabule, ktoré varujú pred zvýšeným výskytom medveďov.

„Po tragickej havárii autobusu v Chorvátsku v minulosti bola silno medializovaná každá ďalšia havária. Všetci sme nadobudli psychologický pocit, že cestovanie autobusom nie je bezpečné. Tak je to aj s medveďmi,“ hovorí.

„Ak začneme priveľmi chrániť jednu stranu, druhá na to doplatí. V prírode musí byť rovnováha, ak ju človek naruší, môže sa nám to negatívne vrátiť. Navyše, spoločnosť je silne polarizovaná a vidieť to aj pri medveďoch,“ dodáva starosta.

Súvisiaci článok Medvedici s mláďatami sa zapáčila turistická lokalita. Obce varujú, táborníci výlet vzdali Čítajte 

Stretol sa s medveďom

Sám sa pred dvomi rokmi stretol v lesoch v okolí obce na turistickom chodníku s medveďom.

„Medveď je zvedavé, ale plaché zviera, nechce prísť s človekom do kontaktu. Pozrel sa na nás, obrátil sa a odišiel. Väčšie riziko je medvedica s mláďatami. V našej obci žije pán, ktorý trikrát denne vystúpi na Sninský kameň. Ešte medveďa nestretol,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Medveďovi v Zboji zachutil med a slivky. Chodí na ne priamo do dediny Čítajte 

Kepič zdôrazňuje, že dospelý medveď prejde denne aj 60 kilometrov. „Dnes môže byť v Stakčíne, zajtra v Kolonici, pozajtra v Kamienke,“ vraví.

„Najprv sme mali covid, potom vojnu na Ukrajine, teraz medvede. Až sa desím toho, čo nás ešte čaká. Vynakladáme veľké úsilie, aby sme sem ľudí pritiahli a toto nám veru nepomáha,“ dodáva starosta s tým, že parkovisko pri informačnom centre v obci je poloprázdne.

Žiadajú si sprievodcovské služby

Ochranárka a sprievodkyňa z neziskovej organizácie Aevis Zuzana Burdová vníma „paniku“ okolo medveďov citlivo a triezvo.

„V našom turisticko-informačnom centre vnímame nárast obáv z medveďov. Telefonujú nám turisti, ktorí si ešte len plánujú výlet do Polonín, či sem môžu prísť. Návštevníkov je oveľa menej,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy pokladá za výsledok jarného „mediálneho masírovania mozgov“, že medvede sú u nás premnožené, tlačia sa do dedín a miest, a stretov šeliem s človekom pribúda. „Ľudia sa boja chodiť do lesa,“ zdôrazňuje.

„Môže to mať negatívny vplyv na cestovný ruch v území, kde sa snažíme s mnohými ďalšími organizáciami robiť rozvojové aktivity na podporu prírodného turizmu v území Národného parku Poloniny,“ pripúšťa.

Na druhej strane však stúpa počet turistov, ktorí využívajú sprievodcovské služby neziskovej organizácie Aevis. „Veľká skupina ľudí má záujem vzdelávať sa, dozvedieť sa viac o prírode a ekológii divých zvierat, ktoré tu žijú. Sú tiež presvedčení o tom, že takto sa budú cítiť v lese bezpečnejšie.“

Medvedí strom napokon nebol medvedí

Ekologička Burdová je presvedčená o dôležitosti šírenia osvety a hodnoverných informácií. Nedávno na sociálnych sieťach zdvihol vlnu emócií údajný tzv. medvedí strom na turistickej trase v Zemplínskych Hámroch smerom na Sninský kameň vo Vihorlatských vrchoch. Na kmeni stromu boli vodorovné ryhy, ľudia ich pripísali pazúrom medveďa.

„Treba sa obrátiť na odborníkov, poslať fotografie a GPS súradnice lokality. Pôjdeme sa tam pozrieť a situáciu posúdime. Často ide o strach z nevedomosti, keď ľudia nemajú kompletné informácie,“ hovorí.

Ohryzy na buku podľa nej urobil kôň, zreteľne sú viditeľné horné aj dolné zuby. Neďaleko stromu bol nájdený konský trus.

Súvisiaci článok Osirelé medvieďa z Runiny sa má k svetu. Samo si vyhľadáva potravu Čítajte 

Máj a jún sú obdobím medvedej ruje

Burdová zdôrazňuje, že aktuálne je obdobie medvedej ruje, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že človek zazrie v prírode medveďa. Intenzívnejšie migrujú v krajine najmä medvedí samci.

Vihorlatské vrchy a Poloniny sú územím s prirodzeným výskytom medveďa hnedého.

„Medvede tu vždy boli, sú aj budú. Ak ľudia uvidia z auta okolo Stariny prejsť po ceste medveďa, znamená to, že len prechádza svojím koridorom. Takto to bolo aj v minulosti,“ hovorí.

Súvisiaci článok V Príslope mali neočakávanú medvediu návštevu Čítajte 

Zoológ Jozef Štofík zo Správy Národného parku Poloniny zdôrazňuje, že do lesa netreba chodiť v skorých ranných a neskorých večerných hodinách. „Dôležité je, aby ľudia neboli ticho, aby vydávali zvuk,“ dopĺňa.

Podľa zoológa zasiahnuť treba vtedy, keď ide o synantropizovaného medveďa, ktorý pravidelne prichádza do blízkosti obydlí a kŕmi sa, nebojí sa ľudí, plašenia či výstrelov.

Zásahový tím pre medveďa hnedého v tomto roku riešil v regióne dva prípady. Jeden v Stakčíne, keď medveď šarapatil vo včelíne, druhý v Pichniach, kde medveď napadol a usmrtil býka na paši.

Súvisiaci článok V Novej Sedlici medveď chodí k smetiakom. Stretov s ľuďmi pribúda Čítajte 

Vnadiská sú blízko obydlí

Nateraz posledný stret človeka s medveďom na hornom Zemplíne zaznamenali v roku 2015 v Stakčínskej Roztoke, keď medveď napadol a uhryzol hubára na podvečernej hubačke.

„V tom období sa do lesov vyvážalo množstvo siláže na prikrmovanie. Pribrzdil to až výskyt afrického moru ošípaných,“ hovorí zoológ Štofík.

Vnadiská pre diviačiu zver v blízkosti intravilánu sú podľa ekologičky Burdovej jednou z príčin, že sa medveď sťahuje bližšie k ľudským obydliam.

„Je prirodzené, že keď majú zvieratá potravu doslova na tácke, prídu si po ňu a vyhľadávajú ju. Na druhej strane je z hľadiska prírodných cyklov neprirodzené, aby sa zver prikrmovala v lete, keď je potravy dostatok. Práve takéto miesta v lete vyhľadávajú medvede, čo nám potvrdzujú aj zábery z fotopascí pri krmoviskách, ktoré sami poľovníci zverejňujú aj v území Vihorlatských vrchov a Národného parku Poloniny,“ hovorí.

Súvisiaci článok Medveď pri Snine zaútočil na hubára Čítajte 

Chýbajú kvalitné údaje

Zoológ Štofík zdôrazňuje, že na preukázanie vplyvu vnadísk na správanie zveri v území Národného parku Poloniny treba hlbšiu analýzu.

„Nedá sa to jednoznačne povedať, keďže nám chýbajú kvalitné údaje, o ktoré by sme sa mohli opierať. Zatiaľ sme v rovine odporúčania: čím sú ďalej od dediny, tým je to lepšie,“ hovorí.

Ochranári realizovali v minulosti genetické štúdie aj monitoringy veľkých šeliem. Aktuálne je v pláne monitoring veľkých šeliem, ktorý nebude celoplošný, len stabilizovaný na vybratých trvalých monitorovacích plochách, vrátane umiestnenia fotopascí.

Súvisiaci článok Medveď vystrašil poľovníkov pri Humennom Čítajte 

Poľovníci: Príčina nie je potvrdená

Poľovníci majú v otázke vnadísk a s nimi údajne súvisiacej synantropizácie medveďov jasno.

„Po konzultácii s renomovanými zoológmi, odborníkmi na veľké šelmy, bol vyslovený jednoznačný názor, že vnadiská zriadené na vnadenie diviačej zveri za účelom jej lovu nie sú príčinou prenikania medveďov do intravilánu,“ hovorí Alojz Kaššák, hovorca Slovenskej poľovníckej komory.

Na vnadiskách sa vykladá len malé množstvo jadrového krmiva, teda obilia, maximálne 30 kilogramov na mesiac, čo je v priemere jeden kilogram na deň.

„Samotný intravilán so včelstvami, kompostmi, hnojiskami, kontajnermi, hydinou, ovocnými stromami a podobne, je jeden obrovský atraktant (látka podmieňujúca pohyb živočíchov k zdroju potravy – pozn. red.) pre medveďa ako všežravca. Ale aj, napríklad, kukuričné pole na okraji intravilánu je oveľa atraktívnejšie ako kilo kukurice na vnadisku. Tento fakt platí pre celé územie Slovenska,“ pokračuje.

Súvisiaci článok Fotopasce zachytili medvede v obciach pri Humennom Čítajte 

Platia pravidlá

Užívatelia poľovníckych revírov musia hlásiť počet a umiestnenie vnadísk okresným úradom. Tie informácie odovzdajú Národnému lesníckemu centru, ktoré ich zverejní aj s GPS súradnicami.

Na základe nariadenia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy sú poľovnícke združenia povinné zriaďovať vnadiská na každých aj začatých 300 hektárov výmery poľovníckeho revíru, aby zintenzívnili lov diviačej zveri a zabránili tak šíreniu afrického moru ošípaných. Vzdialenosť vnadiska od intravilánu stanovená nie je.

Súvisiaci článok Medveď v centre Humenného v noci popreháňal policajtov Čítajte 

Kaššák vysvetľuje, že fotopasce na vnadisku majú za úlohu pozorovať výskyt zveri za účelom zefektívnenia lovu diviakov, a nie zatraktívňovať poľovnícky revír. „Tvrdenie o zatraktívnení je absurdné,“ hovorí.

„S plnou vážnosťou treba zdôrazniť, že súvislosť vnadísk a synantropizácie medveďov je len manipulácia s verejnou mienkou, ktorá má odviesť pozornosť od skutočnej príčiny, ktorou je nezvládnutie manažmentu populácie medveďa hnedého rezortom životného prostredia,“ zdôrazňuje.

Areál medveďa sa rozširuje

Podľa slov hovorcu Kaššáka je dôvodom nárastu počtu medveďov u nás zákaz ich lovu.

„Nereguluje sa teda ich počet tak ako v minulosti. Navyše, medvedice neodovzdávajú svojim mláďatám genetickú informáciu o tom, že človek pre ne znamená nebezpečenstvo. Medveď sa má človeka báť a pri zistení jeho prítomnosti sa má včas vzdialiť. Tak to fungovalo v minulosti a nefunguje teraz,“ hovorí.

Z dôvodu vysokého počtu jedincov sa neustále rozširuje areál medveďa na Slovensku aj do tých regiónov, kde sa prirodzene nevyskytoval.

„Dominantné, teritoriálne jedince vytláčajú mladé medvede a medvedice s mláďatami na okraj svojho teritória, čo je práve intravilán, a to je jedna z príčin problémov, ktoré v súčasnosti s medveďmi máme. Z tohto dôvodu je prakticky na území celého Slovenska opodstatnená obava z problémového stretu s medveďom,“ uzatvára Kaššák.

Súvisiaci článok Skryť sa, hrať mŕtveho či utekať? Čo robiť, keď je už medveď príliš blízko? Čítajte 

Presné údaje chýbajú

Koľko medveďov je na území národného parku, zoológ Štofík zodpovedne udať nevie. Podľa jeho slov v roku 1981 bolo do územia Polonín vypustených päť medveďov.

Do katastra obce Kolbasov vypustili medvedicu s dvomi medvieďatami. Pochádzali zrejme zo západokarpatskej populácie z oblasti stredného Slovenska a pravdepodobne išlo o synantropizovanú medvedicu z Tureckej neďaleko Banskej Bystrice.

V septembri toho istého roka do katastra obce Uličské Krivé vypustili jedného medvedieho samca a v októbri do katastra obce Kolbasov druhého. Obaja pochádzali z Lesnej správy Rajecké Teplice.

V roku 1990 do katastra obce Topoľa vypustili medvedicu s dvomi mláďatami pôvodom z Tatranskej Lomnice.

Súvisiaci článok Do Polonín vraj vypúšťajú tatranské medvede. Ochranári tieto chýry vyvracajú Čítajte 

„V roku 1997 odhadoval vtedajší zoológ Správy Národného parku Poloniny Štefan Pčola stavy medveďov vo Východných Karpatoch na 16 jedincov. V roku 2001 je to už 18 medveďov, prevažne na území Národného parku Poloniny. Medzi rokmi 2002 a 2010 nárast populácie medveďov pokračuje. Od polovice 20. storočia sa ich počet zvýšil z dvoch na približne 20,“ približuje počty Štofík.

Spôsobilo to viacero faktorov, napríklad vysídlenie obyvateľov zo susedných Bieščad v Poľsku po druhej svetovej vojne, prísna ochrana zvierat susedného Bieščadského národného parku, ktorý bol vyhlásený v roku 1973. Ale tiež vysídlenie zátopovej oblasti Vodárenskej nádrže Starina v roku 1986, keď vysťahovali sedem dedín.

Príčinami sú aj negatívny demografický vývoj obyvateľstva Bukovských vrchov, zvýšenie lesnatosti územia na vyše 85 percent, zvýšené prikrmovanie raticovej zveri v 20. storočí jadrovým a dužinatým krmivom, ale aj zákaz odstrelu medveďa na tomto území z dôvodu prepojenia východokarpatskej a západokarpatskej subpopulácie medveďov.

Súvisiaci článok Tristokilový medveď si v pasci zrejme odhryzol labu a prežil. Zabili ho poľovníci Čítajte 

Budú presadzovať kvóty

Nedávno poslanci Národnej rady schválili zmeny v zákone o ochrane prírody a krajiny. Nová právna úprava podľa rezortu životného prostredia „zefektívni manažment populácie medveďa hnedého a urýchli elimináciu jedincov na území okresov, kde je vyhlásená mimoriadna situácia“.

Odstrel medveďa budú môcť realizovať aj poľovnícke združenia a dôvodom odstrelu bude už samotný výskyt medveďa v území, ktoré bude vyhlásené za územie odstrelu.

„Dokázali sme vyriešiť veľký právny problém, ktorý bránil odstrelom medveďa aj v prípadoch, keď ešte neprišlo k útoku na človeka. Už nebudeme mať povinnosť reagovať dodatočne, ale odstrely sa budú robiť v záujme ochrany života, zdravia a majetku občanov, preventívne a v predstihu,“ uviedol na stránke rezortu minister Tomáš Taraba (nominant SNS).

Súhlasí s obmedzením predmetu zákona len na medveďa hnedého. „Naším cieľom naďalej zostáva presadiť kvótu plošného odstrelu medveďov ako v minulosti. Budeme o tom rokovať s Európskou komisiou,“ dodal.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 911
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 789
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 434
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 233
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 572
  1. Pavol Burda: Populizmus – novodobý druh politickej slintačky
  2. Vladimír Bojničan: Bratia, už nás nezastavia – výzva všetkým, ktorým to ešte myslí!
  3. Ivan Mlynár: Koniec zaháľky, cena ktorú platíme za Ficove lži je luxusnou pascou.
  4. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  5. Adriana Boysová: Život po živote
  6. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  7. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  8. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 254
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 102
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 996
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 122
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 875
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 353
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 284
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 749
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


3
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


5
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11
  1. Pavol Burda: Populizmus – novodobý druh politickej slintačky
  2. Vladimír Bojničan: Bratia, už nás nezastavia – výzva všetkým, ktorým to ešte myslí!
  3. Ivan Mlynár: Koniec zaháľky, cena ktorú platíme za Ficove lži je luxusnou pascou.
  4. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  5. Adriana Boysová: Život po živote
  6. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  7. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  8. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 254
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 102
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 996
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 122
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 875
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 353
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 284
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 749
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu