HUMENNÉ. „Keby tu neboli ryby, bola by to len mláka a liaheň komárov. Jazierko je vtedy, keď je v ňom život,“ hovorí štyridsaťročný Matúš, ktorý sa ako miestny rybár zaslúžil o to, že v umelom jazierku na Sídlisku pod Sokolejom plávajú ryby. Pravidelne ich chodieva kŕmiť.
Umelá vodná plocha vznikla v roku 2021, v čase, keď revitalizovali vnútroblokové priestory medzi ulicami SNP a Partizánska na najmladšom Sídlisku pod Sokolejom s vyše dvoma tisíckami obyvateľov.
Úlohou jazierka je v horúcich letných mesiacoch zvlhčovať suchú mikroklímu medzi bytovkami. Zachytáva dažďovú vodu, plní aj estetickú funkciu. Pretína ho drevené mólo, po ktorom sa dá prechádzať.

Hádžu odpadky, ničia oplotenie
Jazierko sa často stáva objektom znečisťovania a poškodzovania. Vo vode končí rôzny odpad, deti a mládež hádžu do vody kamienky, pohyb po fólii spôsobuje jej mechanické poškodenie. V začiatkoch sa v ňom dokonca kúpavali malé deti.
Prakticky takmer okamžite po dokončení jazierka v jesenných mesiacoch vyvstala potreba ohradiť ho bezpečnostným oplotením. Projekt totiž pôvodne neriešil ani zábrany na móle. Celé jazierko obohnali asi meter až meter dvadsať vysokým pletivom.
Keďže ho opakovane poškodzovali, Technické služby mesta Humenné, ktoré majú jazierko na starosti, už v polovici februára tohto roka nanovo osadili šesť chýbajúcich plotových dielcov, vymenili aj ďalšie pôvodné a poškodené diely a založili pozinkované siete. Plot je stabilnejší a odolnejší. Nové zábradlie stálo 460 eur.

Vymenili vodu, vnútro vyčistili
Nedávno sa pracovníci technických služieb pustili do generálneho očistenia jazierka. Vylovili z neho vyše tridsať kusov rýb, kapry, šťuky, podustvy, ostrieže, sumčeky a beličky, ktoré umiestnili do špeciálnych nádob. Znečistenú vodu odčerpali.
„Obvod jazierka vyčistili tlakovým prúdom vody, odstránili už vzniknuté vodné riasy. Štrk vyberali a čistili od bahenných nánosov aj manuálne,“ opisuje priebeh prác Marián Škuba z tlačového referátu radnice.
Súčasťou očistných prác bolo aj vysadenie štyroch vodných rastlín, ktoré majú nielen spríjemniť prostredie, ale aj pozitívne vplývať na kvalitu vody.
Počas čistenia pracovníci narazili na rôzne kovové predmety, plastové obaly či sklenené fľaše. Zistili tiež úmyselné poškodenie fólie a opätovné narušenie štrkového obvodu jazierka až k podkladovej fólii.
Platili len za pohonné hmoty
Po dôkladnom vyčistení jazierko opäť naplnili vodou. Radnica hovorí o celkovom objeme 76 450 litrov. Matúš však odhaduje, že litrov mohlo byť vyše 90-tisíc. Pracovníkov technických služieb pozoroval pri práci. „Prišlo až 13 cisterien,“ hovorí.
Náklady na čistenie vyčíslili technické služby na približne 150 eur na pohonné hmoty. Napustenú vodu získali z vlastného vodného zdroja.
Matúš je presvedčený o tom, že kvalitu života rýb v jazierku by výrazne zvýšilo zabezpečenie okysličovania vody. Vie si predstaviť v strede fontánku, ktorá by mohla fungovať cez solárny panel. Ryby prezimovali v jazierku už dva roky. Estetickým bonusom by mohli byť lekná.
„Jazierko malo byť pýchou sídliska,“ dodáva s tým, že netreba zabúdať ešte na jednu dôležitú funkciu. „Keby niekde v blízkosti horelo, poslúžilo by ako zásobáreň vody na hasenie. V prípade požiaru je každá sekunda cenná.“
Relax a príjemná prechádzka
Viliam (60) chodieva k jazierku na prechádzku pravidelne so psom. Sledovanie plávajúcich rýb je preňho upokojujúci oddych. Blízkosť multifunkčného ihriska nepovažuje za šťastné riešenie.
„Neraz deťom lopta spadne do vody. Kúpať sa tu deti som nevidel, ale keď je horúco, deti sa vo vode osviežia,“ opisuje, čoho bol svedkom.
Mamičky dovoľujú deťom priblížiť sa k vode po fólii v plytkej časti jazierka a hádzať do nej kamienky. „Deti sa pri tom zabavia. Prečo nie? Mamičky tak robievajú,“ ohradzuje sa mladá mamička s dieťaťom, keď sme ju na zákaz hádzania kameňov do vody upozornili.
„Ľudia by si mali viac vážiť nielen svoju robotu, ale aj iných. Mali by si viac všímať, čo sa okolo nich deje, aj keď na druhej strane dobre mienené upozornenie, že sa čosi nesmie, sa zvyčajne stretáva s negatívnu reakciou,“ hovorí Viliam.
Musí tam byť podľa projektu
Podľa Škubu z tlačového referátu mestská polícia vlani kúpanie v jazierku nezaznamenala. „Hliadky mestskej polícii chodievajú na miesto pravidelne každý deň vrátane víkendov v popoludňajších hodinách. Dôraz na monitorovanie miesta kladú aj dispečeri kamerového systému,“ hovorí.
V priestore sú umiestnené kamery, jedna z nich je otočná. Názory niektorých obyvateľov mesta, že najlepšie by bolo jazierko zasypať, radnica odmieta.
„Bez jazierka by neboli splnené podmienky výzvy na získanie nenávratnej finančnej podpory. Práve ekologické parametre boli základom obnovy vnútrobloku sídliska,“ pripomína Škuba.
Celý projekt zameraný na zlepšenie environmentálnych aspektov sídliska mesto vybudovalo s podporou európskych peňazí. Samosprávu z vlastných zdrojov stál vyše pol milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín