HRABOVEC NAD LABORCOM. Keď Tibor Gamrat (23) z Hrabovca nad Laborcom v Humenskom okrese odchádzal pred časom pracovať do Holandska, netušil, ako sa jeho život v okamihu obráti naruby.
V zahraničí ho po necelých troch mesiacoch práce 7. marca zrazil autobus. Mladý muž sa ocitol na pokraji smrti a ťažké zranenie hlavy mu veľkú nádej na prežitie nedávalo. Napokon sa stal zázrak, presne toto slovo použili aj holandskí lekári, a Tibor sa začal pomaly vracať späť do života.
V máji ho však čaká náročná operácia hlavy opäť ďaleko od domova. Zdravotná starostlivosť i opatera mamy, ktorá sa musela vzdať práce a stála pri synovi v najťažších chvíľach, vyprázdnila rodinné účty a dostala ju do finančnej tiesne.
Tibor je totiž ako živnostník dlžníkom zdravotnej poisťovne. Na zdravotnom poistení dlhuje necelých tritisíc eur.
Zrazil ho autobus
Tibor je vyučený murár. Nikdy sa žiadnej roboty nebál, avšak zohnať dobre platenú prácu sa mu na Slovensku nedarilo. Do zahraničia ho vyhnala snaha zarobiť si, aby splatil dlh, ale hlavne, aby zabezpečil rodinu, ktorá sa medzitým rozrástla o najdôležitejšieho člena, syna Tiborka.
„Bol vo viacerých robotách. Bol mesiac preč a zo štyritisíc zarobených eur nevidel ani cent. Nevyplatili mu ich, je to veľmi ťažké,“ hovorí mama Iveta.
Pôvodné plány, že sa vráti domov ešte pred narodením syna, mu však okrem množstva práce skrížila aj nečakaná udalosť.
„Po práci som si sadol na bicykel a pobral som sa na ubytovňu. Keď som prechádzal cez cestu, narazil do mňa autobus. Hlavou som prerazil čelné sklo, bicykel ostal zakliesnený pod autobusom. Prebral som sa až po týždni v nemocnici,“ hovorí Tibor.
Lekári aj rodina hovoria o zázraku
Jeho matke doslova zamrelo srdce v hrudi, keď im ešte v ten istý deň o jedenástej v noci prišli policajti domov oznámiť, že ich najmladší syn mal nehodu a nachádza sa v kritickom stave.
„Telefonovali sme do nemocnice. Povedali nám, aby sme prišli čím skôr, lebo nevedia, či dožije do rána,“ spomína.
Príbuzní sa okamžite zmobilizovali a o už o pol druhej v noci vyrazili do holandského Eindhovenu. Dorazili tam večer o ôsmej.
„Bol to strašný pohľad. Mal obviazanú hlavu, dobitú tvár, bol napojený na prístroje hadičkami, v umelom spánku,“ neubráni sa slzám pri spomienke na najhoršie okamihy svojho života.
Iveta sa rozhodla na odporúčanie lekárov pri synovi zostať a pomáhať mu, ako sa dá. Každý deň za ním dochádzala 40 kilometrov tam a 40 kilometrov späť do ubytovne, kde robotníci bývali. Situáciu jej sťažovali neznalosť miestnych pomerov a jazyka.
Aj napriek tomu, že vyhliadky boli zlé, Tibor sa zo zranení dostával obdivuhodne dobre.
„Za tri týždne bol na tom podstatne lepšie. Lekári sami hovorili o zázraku. Vybrali mu časť temennej kosti, opuch mozgu pomaly ustupoval. Chvíľami bol v poriadku, odrazu však hovoril od veci, neprichádzali mu na um správne slová. Veľmi som sa oňho bála,“ hovorí.
Rekonvalescencia je dlhá
Tibora prepustili do domácej liečby a s mamou sa vrátili späť na Slovensko. Aj keď sa jeho stav zlepšuje, stále trpí bolesťami hlavy, závratmi a väčšinu času preleží.
„Sám sa čudujem, že som to prežil. Keby som skončil na cintoríne, čo by bolo s maličkým? Musím sa oň postarať, chodiť opäť do práce,“ hovorí o svojej najväčšej motivácii žiť.
Ničnerobenie sa mu nepáči. „Teraz nemôžem prakticky nič robiť. Bol som zvyknutý doma stále niečo robiť, narúbať drevo, pokosiť. Beriem to tak, že mám už roky a musím sa o seba a rodinu vedieť postarať,“ bojuje Tibor s nepokojom mladosti i túžbou uľahčiť rodine.
„Vedúci bol so mnou veľmi spokojný. Povedal mi, že keď budem v pohode, mám mu zavolať a môžem prísť naspäť.“
Rodina je v zlej finančnej situácii
Starosta obce Anton Kulan (KDH) o obetavosti rodiny hovorí s obdivom a rešpektom. Tibora pozná ako pracovitého a zodpovedného mladíka. Vie, že rodina je v zlej finančnej situácii a potrebuje pomoc.
Obec veľké možnosti nemá, prispieť by v prípade súhlasu poslancov mohla len jednorazovou nízkou sumou.
Tibor dostal z holandskej nemocnice faktúru na vyše tisíc eur, plánovaná operácia tiež bude finančne náročná. Nemálo peňazí stáli cestovné náklady i výdavky na mamin pobyt v zahraničí.
Pani Iveta sa kvôli opatrovaniu syna musela vzdať práce kaderníčky, medzitým do rodiny pribudol vnuk. Finančné zabezpečenie ostalo na pleciach Tiborovho otca, jeden príjem však nestačí.
Odhadované predbežné náklady sa šplhajú k šiestim tisíckam. Rodina sa obáva, že ak Tiborovu doterajšiu liečbu nezaplatí, plánovanú operáciu mu zrušia. Pri zákroku mu vložia do hlavy späť časť vybratej lebečnej kosti, ktorú tamojšia nemocnica uchovala. Na Slovensku ho podľa slov pani Ivety lekári prijať nechceli.
Poisťovňa: Spätná refundácia nákladov nie je možná
Zdravotná poisťovňa Union Tiborov takmer trojtisícový dlh potvrdila. „Pokiaľ by si teraz vyrovnal dlh, tiež nie je možná spätná refundácia týchto nákladov, ktoré vznikli v čase, keď bol dlžníkom,“ informovala jej hovorkyňa Kristína Baluchová.
Vysvetlila, že vo všeobecnosti na Slovensku platí, že „poistenci zaradení na zoznam dlžníkov majú nárok na úhradu nákladov zdravotnej starostlivosti poskytnutej v súvislosti s tehotenstvom, na úhradu očkovania za účelom prevencie infekčných ochorení, ako aj liečbu infekčného ochorenia a úhradu zdravotnej starostlivosti poskytovanej na liečbu chronického ochorenia, a to aj napriek tomu, že v zozname dlžníkov majú uvedený nárok na úhradu len neodkladnej zdravotnej starostlivosti“.
„Na postup pri refundácii nákladov za zdravotnú starostlivosť poskytnutú v Európskej únii platí európska legislatíva, ktorú pri tomto procese dodržiavame,“ dodala hovorkyňa s tým, že podrobnejšie informácie preberie poisťovňa priamo s poistencom.
Za hranice
V obci Hrabovec nad Laborcom s 500 obyvateľmi pracuje v zahraničí od 30 do 50 ľudí, z toho asi 20 opatrovateliek. V obci by v tomto roku podľa starostu Kulana mala začať súkromná firma stavať dve zariadenia pre seniorov, dokopy s 24 miestami.
„Potom by si tu prácu mohlo nájsť asi desať opatrovateliek z obce,“ hovorí.
Podľa údajov Podnikateľskej aliancie Slovenska v zahraničí pracuje vyše 300-tisíc obyvateľov Slovenska a študuje asi 30-tisíc študentov. V posledných dekádach počet obyvateľov, ktorí hľadajú nové príležitosti mimo hraníc Slovenska, výrazne rastie. Hlavnými dôvodmi sú ekonomické faktory.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín