SNINA. Len niečo vyše piatich minút potrebovali sninskí poslanci na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva na to, aby vyriekli ortieľ nad zápasníckou halou T 18.
Roky nefunkčný chátrajúci športový stánok odpísali – zaradili ho do prebytočného majetku a v súlade so zásadami o hospodárení a nakladaní s majetkom mesta ho ponúknu na predaj.
Predaj v minulosti zrušili
Halu známu ako T 18 postavili v meste v 70. rokoch minulého storočia. Nachádza sa v areáli futbalového štadióna v blízkosti súkromnej minizoo a Animoterapeuticko-jazdeckého centra.
Roky slúžila ako zápasnícka hala a telocvičňa. Zápasenie má v meste vyše 60-ročnú tradíciu, v súčasnosti zápasníci trénujú v priestoroch bývalej Základnej školy 1. mája.
Športovisko sa takmer 30 rokov nevyužíva a postupne chátra.
Mesto už v minulosti uvažovalo, ako s budovou naložiť. Na sklonku roka 2015 vypísalo verejnú obchodnú súťaž na jej odpredaj, vrátane pozemku. Znalec vtedy nehnuteľnosti ohodnotil na minimálne 48-tisíc eur.
Do súťaže sa prihlásili dvaja záujemcovia, komisia na otváranie a vyhodnotenie ponúk obe ponuky v zmysle schválených podmienok vylúčila a súťaž vyhodnotila ako neúspešnú. Zdôvodnila to tým, že jednej z ponúk chýbal zámer a navrhované formy využitia nehnuteľnosti. Tie musia korešpondovať s platným územným plánom mesta.
Malo tam byť klzisko
O rok neskôr svitla hale nádej na oživenie. Samospráva uvažovala nad tým, že by v nej vybudovala krytú mobilnú umelú ľadovú plochu, ktorá v meste stále chýba.
Aj napriek kritickým a nesúhlasným hlasom niektorých poslancov, že je hala primalá, priveľmi zanedbaná a rekonštrukcia vrátane inštalácie ľadovej plochy pridrahá, investičný zámer prešiel.
Neskôr však jeho realizácia stroskotala na nedostatku finančných prostriedkov a zmene priorít v oblasti športového vyžitia Sninčanov. Prednosť dostala výstavba mestskej plavárne.

Zápasníci ju chceli na dvadsať rokov
O hale sa na poslaneckej pôde živo diskutovalo opäť v máji 2018. O prenájom haly prejavil záujem miestny Zápasnícky klub Vihorlat. Manažér klubu, reprezentačný tréner a v tom čase aj mestský poslanec Erik Cap (Sieť) deklaroval prenájom na 20 rokov.
„Statika telocvične je v poriadku, základ bol urobený veľmi kvalitne, palubovka je v dobrom stave. Nevyhovuje však súčasným hygienickým a technickým parametrom,“ povedal vtedy o budove.
Klub mal k dispozícii projektovú dokumentáciu. „Museli by sme zbúrať prístavbovú časť a rozšíriť ju o gymnastickú miestnosť a modernú posilňovňu. Sprístupnili by sme ju pre všetky silové športy v meste,“ dodal.
Plusom dlhodobého prenájmu bolo podľa neho zvýšenie šancí na zapojenie sa do výziev na získanie peňazí z eurofondov a iných grantov. Peniaze na rekonštrukciu, ktorá mala prebiehať po etapách, však nemal ani klub, ani mesto a všetko ostalo len na papieri.

Viceprimátor Janko: Utópia
Práve vďaka vypracovanému projektu sa zateplenie haly dostalo v roku 2020 ako investičná akcia do projektu Snina – mesto pripravené na klimatickú zmenu.
Neskôr sa však ukázalo, že pôvodne rozpočtovaných vyše tristotisíc eur na to stačiť nebude.
„Utópia, čo na to povedať. Projektant vyčíslil práce na 1,2 milióna eur,“ povedal vlani na jeseň viceprimátor Štefan Janko (KDH) po tom, ako museli projekt upraviť a halu z neho vyškrtnúť.

Cap: Nemali sme podporu z mesta
Erik Cap, dnes tréner seniorov a člen vedenia Slovenského zápasníckeho zväzu, zlyhanie zámeru prenajať si objekt pripisuje aj neochote bývalého vedenia mesta vyjsť zápasníckemu klubu v ústrety.
„Dohoda bola, že mesto zaplatí projektovú dokumentáciu a dokonca ju potrebovalo na klimatický projekt. Nič z toho nebolo, žiadna podpora,“ netají sklamanie s tým, že klub už prestalo baviť vyvíjať len jednostranné aktivity bez zodpovedajúcej participácie samosprávy.
„Každý ťahá za svoj koniec povrazu, ja som sa už svojho vzdal,“ hodnotí obrazne, že zlyhal aj pokus spoločného postupu iných športových klubov, ktoré by mohli telocvičňu využívať.
O prebytočnosti a predaji haly podľa jeho slov s klubom nikto nerokoval. „Je to škoda, nemáme však toľko energie, aby sme to zvrátili,“ dodáva.
Aj keď o výške znaleckej ceny pochybuje, hovorí, že hala je postavená z betónu a trámy sú obložené kvalitne spracovaným drevom. „Aj keď sú tam už dobrých desať rokov otvorené okná, nie je v nej ani jediné mokré miesto,“ uzatvára.
Dlhodobú vôľu kúpiť halu a prerobiť ju na jazdiareň prejavuje majiteľ minizoo a Animoterapeuticko–jazdeckého centra veterinárny lekár Vladislav Juško.
„Mali by sme tak komplexný areál,“ povedal pred rokmi. Podľa aktuálnych informácií jeho záujem o objekt stále trvá.
Telocvične a športoviská sú kapacitne nevyužité
Na štvrtkovom rokovaní poslancov sa haly nikto nezastal.
Poslanca Tomáša Potockého (nezávislý), ktorý vedie Black Tiger Taekwondo klub, zaujímalo, či mesto vyvinulo snahu halu opraviť z fondov a opäť ju využiť ako telocvičňu a športovisko.
Dopytoval sa, či halu vrátane príslušenstva a pozemku s výmerou 1 011 metrov štvorcových po schválení prebytočnosti ponúkne mesto na predaj.
Dostal kladnú odpoveď. Cenu nehnuteľností stanovil znalecký posudok na 164-tisíc eur.
Primátor Peter Vološin (KDH) potvrdil, že mesto v súčasnosti nemá s budovou žiadny zámer. „Nehovorím, že máme veľa športovísk. Hala je v stave takom, v akom je a na mieste, akom je,“ povedal narážajúc na jej dezolátny stav a umiestnenie v blízkosti súkromného jazdeckého centra a minizoo.
Pokračoval, že v meste sú školské telocvične, centrum voľného času a mestská športová hala kapacitne nevyužité, čo na jednej strane spôsobuje energetické náklady, ktoré na druhej strane nie sú vykompenzované dostatočnými príjmami z využitia a prenájmu.
Za prebytočnosť haly hlasovalo všetkých dvanásť prítomných poslancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín