STAKČÍN. Nedotknutá príroda, neskutočný pokoj, neskutočný zážitok. Týmito slovami opísala výlet do Polonín po cyklookruhu Poloniny trail partia Bratislavčanov.
Pozreli sme sa na to, ako práce pokračujú.
„Výlet sme neplánovali, boli sme však blízko a známi nám povedali, že je tam pekne. Aj počasie bolo fajn, tak sme sa šli previezť na bicykloch. Prešli sme úsek Snina - Stakčín – Starina,“ opisuje skupina Bratislavčanov, ako sa nedávno rozhodla zdolať časť cyklotrasy v rámci Poloniny trail.
„Kúsok za Stakčínom sa začína cyklochodník, krátko nato prudký kopec k rampe. Prišiel odrazu a trochu nás potrápil. Cesta za rampou však bola odmenou za námahu. Novučičký asfalt, prevoňaný les, hŕstka cyklistov sa na takej dlhej ceste stratí. Nedotknutá príroda, neskutočný pokoj, neskutočný zážitok. Keby bolo naokolo zopár lavičiek, miesto, kde sa dá odpočinúť, a bufet, bolo by to dokonalé,“ sprostredkovali nám do redakcie svoje zážitky.
„Nabudúce to chce lepšie si všetko naplánovať, nabaliť sa, vyraziť skôr a previezť sa až do Poľska,“ sľubujú spokojní výletníci z opačného konca republiky, že sa do malebného kraja Sninského okresu vrátia.
Takmer sto kilometrov
Pilotný projekt cyklookruhu Poloniny trail začal Prešovský samosprávny kraj pripravovať od roku 2019 v rámci iniciatívy Catching-up Regions ako nástroj pre naštartovanie udržateľného turizmu v Sninskom okrese.
Cyklookruh prepája obce, ktoré sa nachádzajú priamo na území Národného parku Poloniny, a počíta s napojením sa na cyklotrasy na území Poľska v Ruskom sedle a Ukrajiny v Ubli. Samotný cyklookruh meria 74 kilometrov, po pripočítaní troch vetiev - Poľsko, Snina a Ukrajina – dosiahne celkovú dĺžku približne 98 kilometrov.
Cykloturisti počas svojho putovania uvidia všetky zaujímavosti, ktoré rusínske obce a príroda naokolo ponúkajú.

Trikrát premostili Cirochu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín