BAŠKOVCE, ČERNINA, TURCOVCE. V niektorých obciach Humenského okresu je voda nad zlato. Vlaňajšie zemetrasenie z nej spravilo ešte vzácnejšiu komoditu, ako bola doposiaľ.
Východiskom je vybudovanie skupinového vodovodu pre takmer dve tisícky ľudí. Keď sa podarí, bude to malý zázrak, hovoria starostovia zainteresovaných obcí.
Využívajú dažďovú vodu aj vodu z potoka
„Vodu nepijeme, kupujeme balenú z obchodu. Prevárame ju, používame ju na varenie, na kúpanie, na splachovanie,“ hovorí Marián Brehovský (67) z Baškoviec a pritom pozerá do studne.
Vody je menej, ledva vidieť na slnku lesknúcu sa hladinu. Je tvrdá, na hrncoch a kanvici zanecháva vrstvu vodného kameňa.
„Aj predtým taká bola, ale teraz je to horšie. Je jej oveľa menej,“ sťažuje sa.

Kým sú doma len dvaja s manželkou a letné horúčavy ešte neudreli, situácia sa dá zvládnuť. Na polievanie záhrady chytajú dažďovú vodu do sudov a vedier, v lete nepohrdnú ani vodou z neďalekého potôčika.
„Horšie bolo, keď prišli na veľkonočné sviatky deti s rodinami a v dome nás bolo dvanásť. To bolo zlé. Bez chodníka vydržíme, ale bez vody nie,“ dodáva.
Niekde sa stratila úplne
O pár domov povyše má Pavel Brehovský (68) vody v studni paradoxne viac.
„Sused však dováža vodu od starej mamy, nemajú ju vôbec. Kupujú balenú vodu v obchode,“ ukazuje prstom na dom v susedstve.
Potvrdzuje, že problém s vodou bol stále, ale po minuloročnom októbrovom zemetrasení je oveľa vypuklejší. Vody je menej, len výnimočne niekde viac, niektorým ľuďom sa v studniach stratila úplne.

Z kohútika tiekla hnedá voda
Problémom je tiež kvalita a čistota vody. Mária Čubáková (65) spomína, že keď po zemetrasení napúšťala vodu do vane, z kohútika tiekla hnedá tekutina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín