VRANOV NAD TOPĽOU. Prvýkrát sa k protestujúcim pridali obyvatelia Vranova nad Topľou. Pred budovou AOC sa ich o 17.30 zišlo šesťdesiat.
Podľa organizátorov z iniciatívy vranovských občianskych aktivistov VéTé sa chceli pridať k ostatným mestám, lebo sa arogancia moci stáva normou, ktorá vedie do neslobody.
Spoluorganizátorka protestu a mestská poslankyňa Ľudmila Škurlová (Modrí - ES) povedala, že aj keď je demokracia dlhodobo v defektnom stave, nemali by sme sa jej vzdať.
„Poskytuje systém kontroly a vyvažovania moci. Iba demokracia dáva možnosť ovplyvňovať politické rozhodnutia prostredníctvom slobodných volieb. Podporuje zásadu rovnosti, kde má každý rovnaký hlas a rovnaké práva, nezávisle od postavenia, majetku, pohlavia, rasy, sexuálnej orientácie či náboženstva,“ rečnila Škurlová.
Nadávame tým, čo nám dávajú
Zdôraznila, že demokratické spoločnosti sú zdrojom pokroku a inovácií, pretože podporujú rôznorodosť názorov a umožňujú občanom zapájať sa do rozhodovacieho procesu.
Zároveň vyriekla rečnícku otázku: „Ktoré smerovanie nám toto na Slovensku umožňuje? To východné, či západné? Kde mnohí ľudia z Vranova a východného Slovenska pracujú? Nie je paradoxné, že sa tu vôbec začína diskutovať o vystúpení z EÚ či z NATO. To naozaj?“
Pokračovala, že profitujeme z výhod, „modernizujeme krajinu z peňazí západných štátov a ešte im nadávame? Politické rozhodnutia a spôsob vedenia krajiny vládou Roberta Fica vyvolávajú obavy o vnútorné ohrozenie demokracie a spôsobujú frustráciu medzi občanmi.“
Z tribúny odznelo, že táto vláda ohrozuje právny štát. Prečo je nutná novela Trestného zákona?
„Vďaka tejto vláde sú ohrozené slobodné médiá a otvorená kultúra, keď arogantná, neschopná a nekultúrna ministerka z rakúskeho Kitsee z času na čas tliachajúca v TV Slovan svojou neodbornosťou ničí dlhoročnú prácu redaktorov či umelcov. Fico nás svojím bezočivým a pokryteckým postojom voči krajinám EÚ a podlizovaním sa Putinovi ťahá do medzinárodnej izolácie. Fico je hviezdou prokremeľskej propagandy,“ uzavrela mestská poslankyňa.
Slovensko sa stáva autoritárskou krajinou
Po jej prejave z pódia zaznelo vyhlásenie občianskych iniciatív Slovenska Ruky preč od RTVS. Pripravovaný zákon musí byť podľa vyhlásenia stiahnutý, pretože Slovensko už prežilo obdobie, keď štát riadila jedna strana a vláda.
Obyvatelia Slovenska sa s totalitným režimom už dávno vysporiadali.
„Slovensko sa pod vedením Roberta Fica stáva autoritárskou krajinou. Navrhovaný zákon o novej inštitúcii namiesto RTVS popiera vôľu obyvateľov, nerešpektuje ústavné demokratické princípy a popiera slobodu médií. Občianske iniciatívy z celého Slovenska podporujú zamestnancov verejnoprávnej televízie a rozhlasu a povzbudzujú ich, aby sa nebáli vystúpiť na podporu demokracie,“ čítali z vyhlásenia.
Učiteľovi pomohla pravica
Učiteľ na dôchodku Miroslav Bradovka sa ľuďom prihovoril ako rodič a starý rodič, ktorý vníma rodinu z hľadiska jej rôznorodých potrieb. Úlohou štátu je podľa neho finančne prispievať rodinám pri výchove nezaopatrených detí.
Túto pomoc výrazne pocítil zvýšením rodinných prídavkov počas vládnutia predošlej pravicovej vlády. Pokračoval, že tá istá vláda mu výrazne zvýšila dôchodok a zároveň ako prvá vláda uzákonila nárok na rodičovský dôchodok.
„Aj dnes za tejto vlády potrebujú rodiny s deťmi pomoc. Preto vyzývame vládu, aby sa viac zamerala na riešenie problémov rodín a svojich občanov, ako na riešenie beztrestnosti vlastných straníckych funkcionárov a oligarchov,“ hovoril Bradovka.
Pokračoval tým, že rodina stráca stabilitu, chýba neha matky a ochranná ruka otca. Pripomenul, že chudobou je ohrozených 900-tisíc obyvateľov. „Nedajme sa ovplyvňovať tými, ktorí vnášajú do spoločnosti vulgárnosť,“ povedal bývalý učiteľ.
Študent: Chceme byť počutí
Prítomným sa prihovoril aj študent a prvovolič Matej Demčák. Vravel, že vyjadruje študentský hlas a verí, že demokracia nie je len slovo, ale životný štýl, ktorý dáva právo a povinnosť podieľať sa na tvorbe budúcnosti.
Študenti podľa neho majú právo klásť otázky a vyjadrovať svoj názor bez toho, aby boli dehonestovaní či znevažovaní politikmi.
Pripomenul študenta Mareka Janigu, ktorý sa odvážil otvoriť diskusiu a klásť kritické otázky. Namiesto úcty a počúvania bol premiérom Ficom dehonestovaný.
„Študenti nie sú iba budúcnosťou, sme aj prítomnosťou. Sme tu a máme právo byť počutí. Školstvo je jedným z kľúčových pilierov, no nedokáže nám poskytnúť to, čo potrebujeme pre naplnenie nášho potenciálu. Veľa šikovných mladých ľudí odchádza študovať do zahraničia,“ povedal Demčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín