HUMENNÉ. V Humennom sa občianske protestné zhromaždenie pod názvom Nebudú mať všetko konalo v utorok 2. apríla podvečer. Zorganizovalo ho neformálne združenie humenských občanov Príď a poznaj.
„Chceme ľuďom ponechať priestor na to, aby sa pred štvrtkovým moratóriom ešte aktivizovali, aby to nebolo, takpovediac, na poslednú možnú chvíľu. Netajíme sa totiž tým, že jednou z hlavných tém protestu je voľba prezidenta,“ povedal líder združenia Ján Mičovský (Demokrati).
„Do prezidentského paláca musí vstúpiť osobnosť, ktorá nedopustí, aby sa Slovensko prepadlo na čierne dno Európy. Stojíme pred vážnou voľbou, ktorá rozhodne o osude krajiny možno na dlhšiu dobu, ako si myslíme,“ dodal.
Pred domom kultúry sa zišlo vyše tridsať ľudí. Ustal celodenný dážď, znovu sa rozpršalo až po skončení zhromaždenia.

Problém tkvie v zanedbanom školstve
Moderátor Ján Mičovský hneď na úvod povedal, že nie je dôležitá kvantita, ale kvalita, narážajúc na nižší počet účastníkov ako zvyčajne.
Prvý rečník, podnikateľ Martin Hyška, zdôraznil, že sme súčasťou demokratického sveta a NATO.
„Je neuveriteľné, že v prvom kole tak veľa ľudí volilo Harabina. Pýtam sa, kde je problém. Kde je problém, že sa propaguje zlo, agresia, nenávisť, fašizmus, boľševizmus a ľudia sú schopní a ochotní takéto informácie stráviť a podporovať ich,“ položil si rečnícku otázku.
„Ako je možné, že po tridsiatich rokoch od roku 1989 sme sa dostali do stavu, že mnohí premýšľajú a uvažujú o tom, že totalita je to správne riešenie. Za tie roky sme ani nedali šancu demokracii na to, aby sme sa mohli oslobodiť od našej komunistickej alebo fašistickej minulosti,“ pokračoval.
Veľký problém vidí v zanedbanom školstve, ktoré doposiaľ viedli najmä nominanti HZDS, SNS a Smeru.
Vyzdvihol úlohu Masaryka a Štefánika pri vytvorení prvého spoločného štátu a pripomenul február 1948 ako komunistický puč zo strany Sovietskeho zväzu.
Zdôraznil, že práve Česko, Poľsko a Slovensko boli prvé krajiny, ktoré začali po vypuknutí vojny pomáhať Ukrajincom. „Nebola to vláda, ale občania,“ povedal.
Študentka Katka: Mení názory ako ponožky
Gymnazisti Katka a Viliam už na humenských protestoch vystúpili.
Katka zdôraznila, že vládna moc, do ktorej patrí aj Peter Pellegrini (Hlas), každým dňom ukazuje, že jej nezáleží na ľuďoch, ktorí žijú v chudobe, ale iba na tých, ktorí sa silou-mocou snažia vyhnúť spravodlivosti.
„To je jeden z dôvodov, prečo sa desiatky ľudí pravidelne stretávajú na námestiach po celom Slovensku. Táto moc im nestačí, a tak sa snažia ovládnuť aj úrad prezidenta Slovenskej republiky. Chcú mať za prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý ako osobný politický výtvor pána Fica by im všetko odklepol a postupoval by iba zásadne podľa ich pokynov. Pán Pellegrini mení názory ako ponožky, a preto sa niet čomu čudovať, že pohorel v prvom kole prezidentských volieb,“ prihovorila sa zhromaždeniu.
Post prezidenta je kľúčový v zahraničnej politike.
„V tejto téme vie pán Pellegrini iba klamať, šíriť dezinformácie, napríklad že Ivan Korčok vyšle po svojom víťazstve jednotky na Ukrajinu. Sám pán Pellegrini však povedal, že prezident takúto kompetenciu nemá. Pri zmenách svojich názorov asi na to pozabudol a teraz si to tlačí na svoje bilbordy,“ povedala.

Študenti sú na správnej strane dejín
Gymnazista Viliam priblížil výsledky simulovaných volieb na stredných školách.
„Ivan Korčok získal 74 percent hlasov a voľby vyhral. Študenti sú na správnej strane dejín,“ povedal.
„Korčok slúžil Slovenskej republike v diplomacii tridsať rokov, aj za éry Mečiara, Dzurindu či Fica. Toto nie je držanie tašky. Toto je služba vlasti. Toto je vlastenectvo. Pán Pellegrini tomu nerozumie, dokonca si to ani nevie predstaviť, pretože u neho pojem služba vlasti evokuje iba branie úplatku v škatuli od šampanského a plnenie pokynov Roberta Fica, jeho stvoriteľa,“ dodal.
Ani kresťanom nie je jedno, čo sa v krajine deje
Mestský a župný poslanec Michal Babin (KDH) chodieva na protestné zhromaždenia pravidelne. Zdôraznil, že človek po príchode na svet dostane do vienka rozum a slobodu. Na jej bránenie však potrebuje veľkú odvahu.
Upozornil, že na mítingy chodieva človek, ktorý počíta prítomných a na sociálnej sieti potom zverejňuje negatívne príspevky s výzvami, že účastníkov a rečníkov treba zabiť, hádzať do nich vajcia a podobne. Vyzval ho, aby verejne vystúpil a slobodne vyjadril svoj názor.
„Sme slobodní ľudia, zatiaľ v slobodnej krajine,“ povedal.
Prečítal vyjadrenie morálneho teológa Jána Vigľaša o poslaní prezidenta publikované v Katolíckych novinách.
„Ani kresťanom nie je jedno, čo sa v tomto štáte deje,“ povedal.
Koordinátor dobrovoľníkov: Druhé kolo nemôže dopadnúť ináč
Humenčan Slavomír Novák je koordinátor dobrovoľníkov v štábe Ivana Korčoka, ktorí distribuujú noviny či tlačoviny. Pochádzajú aj z Humenného.
„Z každého z týchto ľudí cítiť nadšenie a odhodlanie. Verím, že s týmto nadšením a odhodlaním druhé kolo nemôže dopadnúť ináč, ako to my všetci očakávame,“ povedal.
Zdôraznil, že je reprezentantom generácie, ktorá prežila obdobie detstva a dospievania pred rokom 1989. Jej produktívny vek sa začal práve počas revolučného obdobia Nežnej revolúcie, keď si začala budovať zázemie, zakladala rodiny, zbierala praktické skúsenosti v profesionálnych odboroch. Nádej na lepšiu budúcnosť aj u nej stále žije.
„Prezidentský kandidát Peter Pellegrini hovorí, že on je garanciou pokoja v našej spoločnosti. K pokoju sa však dá dôjsť viacerými cestami. Jedna z nich vedie aj cez našu ľahostajnosť. Tá často vyplýva z beznádeje. Slovensko však nepatrí vláde a ani žiadnym vyvoleným skupinám. Slovensko patrí jeho občanom. Demokratický tábor s náskokom vyhral prvé kolo prezidentských volieb. A aj druhé kolo nám dáva obrovskú nádej,“ dodal.
Tri dôvody
Jaroslav Petro z Dlhého nad Cirochou už v minulosti na proteste vystúpil. Vysvetlil niekoľko dôvodov, prečo sa zúčastní na druhom kole prezidentských volieb.
Pracuje s mladými ľuďmi, z ktorých mnohí odchádzajú študovať do zahraničia a po skončení štúdií sa už domov nevrátia.
„Z mojich príbuzných mladí ľudia študujú v Prahe, Taliansku, Spojenom kráľovstve, v Dánsku. Pýtam sa ich rodičov, či sa vrátia po skončení školy. So slzami v očiach mi hovoria: nie,“ povedal.
Ďalším dôvodom je kolabujúci sociálno-dôchodkový systém.
„V blízkej budúcnosti bude na jedného dôchodcu na Slovensku pracovať jeden produktívny človek. Bude to stačiť? Nebude. Preto si bude musieť vláda požičiavať, čo už robí,“ povedal.
Peniaze podľa jeho slov idú pred voľbami na odmeny policajtom či vojakom, ktorých si takto vládna moc „kupuje“.
Tretím dôvodom je zahraničná politika. Tá by nás mala pevne ukotviť v štruktúrach Európskej únie a NATO.
Kde sú mestskí poslanci?
Andrej Škuba v príhovore poukázal na to, že mestskí poslanci, ktorým dali Humenčania hlas, ostávajú pasívni a na protestoch nevystupujú.
„Volili som ich, že oni budú predvoj. Nie my ich máme volať, aby prišli a povzbudili nás, oni majú ľudí aktivizovať,“ povedal.
Pozdravy od Kovalčíkovej a Gála
Zhromaždeniu sa prostredníctvom nahraného posolstva prihovorila herečka Janka Kovalčíková. Vyzdvihla, že všetkým, ktorí na zhromaždenie prišli, nie je budúcnosť našej krajiny ľahostajná, že si uvedomujú vážnosť situácie a že deň volieb je dôležitý.
„Pevne verím, že sobota dopadne super, že sa zobudíme do krásneho rána a do krajšej budúcnosti pre nás všetkých, pre Slovensko. Ďakujem ešte raz a objímam vás na diaľku,“ odkázala.
Odkaz z Prahy poslal telefonicky aktér Novembra '89 Fedor Gál. „Vyzerá to na fifty-fifty,“ povedal o druhom kole volieb.
„Keby sme vyhrali, to je iba začiatok, prvý krok. Predčasné voľby sú cieľ, každý deň ničia všetko, čo sa dá, a všetko, čo nám je vzácne,“ dodal.
Korčok: Spolu to dáme
Zhromaždenie neukončilo spoločné zaspievanie hymny, ale slová prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.
Adresoval ich účastníkom zhromaždení na celom Slovensku.
„Veľmi si vážim vašu podporu. Ďakujem vám za vaše odhodlanie, šiesteho apríla pôjde o veľa a každý hlas sa počíta. Spolu to dáme.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín