JANKOVCE, NIŽNÁ SITNICA, PAKOSTOV, ĎAPALOVCE. Vlaňajšie októbrové zemetrasenie na východe Slovenska poškodilo takmer tri desiatky kostolov a chrámov v štyroch okresoch. Niektoré ostávajú počas slávenia sviatkov Veľkej noci zatvorené.
Zemetrasenie so silou 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrom v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou najviac poškodilo kostol v Jankovciach v Humenskom okrese.
„Od veže nadol sú steny popraskané, poškodená je svätyňa, klenba ostala na svojom mieste, obávali sme sa, že spadne,“ opísal bezprostredne po zemetrasení stav svätostánku starosta Jaroslav Vasiľ (SNS).

Kostol je kultúrnou pamiatkou
Kostol, ktorý patrí rímskokatolíckej cirkvi, postavili v roku 1767 na mieste dreveného, ktorý vyhorel. V minulosti ho prestavali. Je národnou kultúrnou pamiatkou.
Aktuálne ho statik vyhlásil za objekt, do ktorého vstup síce nie je životu nebezpečný, ale rozhodne sa neodporúča. Pre veriacich ostáva zatvorený, omše sa v ňom neslúžia.
Farnosť vykonala základné statické zabezpečenie na prelome decembra a januára.
„Boli podopreté klenby a medziklenbové pásy, rozobratá bola podstrešná rímsa kostolnej veže. Toto boli najviac poškodené časti kostola,“ hovorí Anton Liška, pracovník Krajského pamiatkového úradu v Prešove.
Potvrdil, že objekt je stabilizovaný a prípadné ďalšie dotrasy by ho už nemali viac poškodiť.
„Je potrebné urobiť projekt statického zabezpečenia a nakoniec aj zabezpečovacie a realizačné práce. Na to, aby sa v ňom mohli opätovne slúžiť sväté omše, treba vykonať sanáciu statických porúch. Všetko bude závisieť od toho, či a v akom rozsahu farnosť získa finančné prostriedky,“ dodáva pamiatkar.
Prešovský krajský pamiatkový úrad v spolupráci s Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky vyvinul iniciatívu, aby v rámci operačného programu Obnovme si svoj dom boli žiadosti pamiatok poškodených zemetrasením pri získaní dotácie uprednostnené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín