ĽUBIŠA. Ľubišania vchádzajú do volebnej miestnosti na obecnom úrade popri stene plnej fotografií prvého slovenského prezidenta Michala Kováča (1993 - 1998). Práve z tejto obce v okrese Humenné prezident pochádzal.
„Voľby prezidenta majú u nás vďaka tomu zvláštnu atmosféru,“ hovorí starosta Jozef Sklenčár (Smer).
Fotografie zo svojho pôsobenia vo funkcii doma i vo svete venoval svojmu rodisku sám prezident, na stene visia kópie. Originály obec opatruje v trezore. V starostovej kancelárii je okrem kníh aj plastika Bratislavského hradu, dar od prezidenta, ale aj maturitné tablo z Obchodnej akadémie z roku 1954.
Obec dala vyraziť pamätné mince s podobizňou svojho najslávnejšieho rodáka, od roku 2017 po ňom pomenovala park pred kostolom. Príbuzní sú s rodnou obcou prezidenta stále v kontakte. „Vlani tu bol jeho syn,“ hovorí Sklenčár.
V zozname je zapísaných 658 voličov. Volebná účasť je v obci zvyčajne vysoká. V posledných prezidentských voľbách prišlo v prvom kole k urnám 45 percent voličov, v druhom kole takmer 38 percent.
V oboch kolách si Ľubišania zvolili už dosluhujúcu prezidentku Zuzanu Čaputovú. V druhom kole získala v obci 54,5 percenta, Maroš Šefčovič 45,5 percenta.
„Prezident je prezident, potrebujeme dobrého prezidenta, aby spolupracoval s vládou,“ dodáva Sklenčár.

O voľby je záujem
V tom, aký by mal byť budúci prezident, majú Ľubišania jasno. „Mal by byť ľudský, mal by chcieť dobre pre náš štát,“ vyratúva Dana. „V súčasnosti je štát v takom stave, že zvoliť správneho človeka za prezidenta je viac ako potrebné, aby sa oň vedel postarať,“ dodáva.
Na „svojho“ prezidenta Kováča spomína aj pri tohtoročných prezidentských voľbách.
„Myslíme naňho, otec býval v jeho susedstve, poznali sa osobne. Bol spravodlivý,“ hodnotí Dana a jedným dychom dodáva, že by mohol byť inšpiráciou pre každého ďalšieho slovenského prezidenta.
Vo volebnej miestnosti musela predpoludním čakať v rade, kým sa dostala za plentu. „Vinu“ za stisk v nej pripisuje prebiehajúcej predveľkonočnej spovedi v kostole.
Úrad leží v strede obce, kostol na jej konci. Do oboch ustanovizní chodia celé rodiny, najprv odvoliť, potom sa vyspovedať.

Helena: Bol dobrým človekom
Helena (84) patrí medzi najstaršie voličky v obci. Na úrad sa priviezla na bicykli. „Aký má byť prezident? Aby nám, starým ľuďom, dal to, čo potrebujeme,“ hovorí.
Na otázku, čo by to malo byť, má jednoznačnú odpoveď. „Všicko, bo na nás zabúdajú. Ešte nám aj to berú, čo nám dakedy dali,“ myslí si.
Voliť chodieva pravidelne, doposiaľ nevynechala ešte ani jedny voľby. Prezidenta Kováča poznala osobne. „Robili mu prieky. Na budovu oproti paláca dali hodiny, ktoré odpočítavali čas do skončenia jeho mandátu. Bol to dobrý človek,“ dodáva.
Emília: Stále naňho spomíname
Emília Džuganová, krstná dcéra prezidenta Kováča, je na svojho príbuzného hrdá.„Stále si ho pripomíname, bol prvý demokratický prezident,“ hovorí. Váži si uňho najmä zachovávanie kresťanských tradícií a vyzdvihovanie dobra.
„V každom človeku hľadal v prvom rade to dobré. Keď sme sa s ním rozprávali, zdôrazňoval, že vždy hľadá v človeku jeho dobrú stránku. Bola by som veľmi rada, keby sme v terajšej dobe zvolili takého človeka, akým bol prezident Kováč,“ vraví.
Paralelu s rokmi 1993 - 1998 vníma v rozdelenej spoločnosti citlivo. „Také isté problémy sú aj teraz, rozpory medzi vládou a prezidentom. Verím, že sa to už v budúcnosti opakovať nebude,“ dodáva.
Samuel: Môže byť vzorom
Samuel Kaňuch (21) je presvedčený o tom, že mladí ľudia by sa mali zaujímať o veci verejné a o politické dianie v krajine.
„Chcel som si vyskúšať na vlastnej koži, ako voľby prebiehajú,“ zdôvodňuje, prečo je členom okrskovej volebnej komisie. Zastáva názor, že každý hlas je dôležitý a netreba zostať sedieť doma a voľby odignorovať.
„V prvom rade by mal zastávať záujmy Slovenska a jeho občanov. Aby bol ľudský a aby bol pre nás vzorom,“ odpovedá na otázku, čo od nového prezidenta očakáva.
Prezidenta Kováča si váži pre jeho čestnosť, spravodlivosť a principiálnosť. „Určite je vzorom pre ďalšieho prezidenta,“ dodáva.

Ako volila Ľubiša
Z bleskového prieskumu voličských preferencií vo volebný deň nám vyšlo, že Ľubišania delili svoje hlasy medzi Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka.
Niektorí si svoju voľbu nechali pre seba a odmietli povedať, koho volili.
V obci nechýbali ani podporovatelia Štefana Harabina, niektorí si ho dokonca želali v druhom kole, kde by ho uprednostnili pred Pellegrinim.
Podľa oficiálnych výsledkov prezidentských volieb Ľubišania napokon odovzdali 162 hlasov (44,3 percenta) Pellegrinimu, 131 hlasov Korčokovi (35,8 %), 43 hlasov získal Štefan Harabin (11,7 %). Štvrtý najlepší výsledok dosiahol Igor Matovič (14 hlasov (3,8 %).
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín