HUMENNÉ. Obyvateľ humenského Sídliska III narazil pri venčení svojho psa na nebezpečnú návnadu. Na trávnatej ploche na Laboreckej ulici niekto porozhadzoval špekáčiky napichané klincami a špendlíkmi.
Psičkár si nebezpečný kus mäsa všimol, keď sa pes už doň zahryzol, a stihol mu ho včas vybrať z papule.
Hnev pre výkaly
Neznámy páchateľ si zrejme takto ventiloval svoju zlosť na psičkárov, ktorí po svojich miláčikoch neupratujú.
„Na jednej strane chápem, že sú ľudia frustrovaní, možno sa im párkrát stalo, že stúpili do exkrementu, možno deti prišli domov zafúľané, lebo sa bežne stáva, že sa výkaly nájdu aj na detských ihriskách. Aj ja som bol neraz pri venčení svedkom, že majiteľ si v pohode vyfajčil cigaretku pred domom, kým pes vykonal potrebu, neupratal však po ňom. Na druhej strane by si to však nemal 'zliznúť' pes, ktorý nemôže za to, že jeho majiteľ je nezodpovedný,“ hodnotí takéto konanie cvičiteľ a profesionálny venčiteľ psov Tomáš Kirňák.
Mäso je pre psa veľké pokušenie, preto niet divu, že klince a špendlíky dal samozvaný „pomstiteľ“ práve do špekáčika.
„Je to istota, máloktorý pes mäsu odolá,“ hovorí.

Cvičiteľ psov radí: Nepúšťajte psa na voľno
Veľa majiteľov necháva psov pustených na voľno, čím sa nebezpečenstvo zvyšuje.
„Kým majiteľ dobehne k psovi, už stihne návnadu zožrať. Tu je riziko väčšie. Tiež u psov väčších plemien, ktoré zvyknú kúsky mäsa priamo prehltnúť,“ hovorí Kirňák.
Odporúča pri venčení radšej držať psa na kratšie, prípadne dať mu náhubok, aby mal majiteľ istotu, že pes nezožerie nič zo zeme.
Kirňák hovorí, že pes sa dá vycvičiť, aby odolal voľne pohodenej pochúťke, nie je to však také jednoduché.
„Treba na to čas a skúsenosti,“ hovorí.

Veterinárna lekárka: Hrozí otrava organizmu
Veterinárna lekárka Lenka Lisá zdôrazňuje, že ostré predmety spôsobujú zvieraťu po konzumácii veľmi vážne a nebezpečné poranenia, ktoré sa môžu skončiť aj smrťou.
Upozorňuje, že je dôležité všímať si, čo pes vonku žerie.
„Ak to majiteľ nevidí a nezasiahne včas, klinické príznaky sa prejavia v krátkom čase po jednom až dvoch dňoch. Keď sa prepichne črevo, jeho obsah prechádza do brušnej dutiny, nastáva zápal brucha a otrava celého organizmu. Zvieratko uhynie na sepsu,“ opisuje následky.
Treba si všímať, či psík nie je apatický, či prijíma potravu, či nemá problémy s vylučovaním, prípadne či nemá v stolici krv.

„Príznakov je veľa, treba však reagovať promptne a potvrdiť správnu diagnózu. Najlepšie sa to potvrdí röntgenologickým vyšetrením. V takom prípade treba zvieratko okamžite otvoriť a odstrániť poškodenú časť čreva,“ vysvetľuje Lisá.
Rekonvalescencia trvá dlho, zviera potrebuje diétu a špeciálnu stravu, kým sa rana zahojí.
Pre človeka, ktorý nebezpečné návnady po sídlisku rozmiestnil, má veterinárka jasný odkaz.
„Všetko sa v živote raz vráti, aj to dobré, aj to zlé. Zvieratá za ľudí nemôžu.“

Mestskí policajti napomínajú aj pokutujú
Mestská polícia nebezpečné návnady s klincami či špendlíkmi po sídliskách neeviduje.
Podľa slov Mariána Škubu z tlačového referátu mestského úradu vlani na území mesta mestskí policajti skontrolovali 417 psičkárov, z toho 61 riešili za porušenie zákona napomenutím a 24 v blokovom konaní.

V uplynulom roku sa mestská polícia zaoberala deviatimi sťažnosťami na nezodpovedných psičkárov.
Samospráva eviduje 947 psov. Za psa v byte zaplatí majiteľ ročne 40 eur, toľko isto zaplatí za psa aj firma či organizácia. Za psa v rodinnom dome sa platí desať eur ročne.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín