HUMENNÉ. Humenné sa k protestujúcim mestám pridalo po krátkej odmlke. V poradí už piaty občiansky protest zorganizovalo neformálne združenie humenských občanov Príď a poznaj.
„Štáty Európskej únie už od Slovenska otvorene bočia. Osobitne zahanbujúce je, že krajina nám vždy najbližšia, bratské Česko, sa rozhodla prerušiť s našou vládou kontakty. Dôvody na to, žiaľ, majú. Činovníci, ktorých sme poverili správou krajiny, nasmerovali základné princípy demokracie a ľudskosti do hlbokej diery morálneho a politického úpadku,“ vysvetlil líder združenia, exminister Ján Mičovský (Demokrati) dôvody, prečo treba vyjadriť svoj občiansky postoj.

Valaška, zvonec aj rapkáč
Na Námestí slobody pred domom kultúry sa zišla aj napriek chladnému a veternému počasiu necelá stovka ľudí.
Okrem Humenčanov prišli aj obyvatelia okolitých obcí i Strážskeho či Michaloviec.
Vo vystúpeniach rečníkov na takmer 1,5-hodinovom proteste odzneli osobné príbehy, historické paralely, nespokojnosť, skepsa zo zhoršujúcej sa situácie, výzvy na zjednotenie, ale aj nádej a povzbudenie, že treba vydržať a zobudiť sa.
Nechýbali podomácky vyrobené transparenty, kravský zvonec, rapkáč, valaška a vlajky Slovenska, Česka, USA, Ukrajiny a Európskej únie.

Stojíme na správnej strane
Moderátorskej úlohy sa ako tradične ujal Ján Mičovský.
Spomenul, že pred rokmi po vražde Jána a Martiny bol Robert Fico odpísaný politik. Dnes je štvornásobným premiérom.
„Nepočúva sa to dobre, je to však pravda: vďaka vytrvalosti, húževnatosti, strachu, ktorý má, dokázal niečo, čo treba ľudsky oceniť. Vieme však, že stojí na nesprávnej strane histórie. História mu to zráta. V tejto chvíli je to isté. My stojíme na správnej strane histórie,“ prihovoril sa protestujúcim.
„Sme tu preto, lebo nám občianska odvaha, statočnosť a demokratické princípy kážu vyjadriť verejne svoj názor, nebáť sa povedať pravdu, slušne a jasne,“ dodal.

Študenti poslali vyjadrenie
Bývalý parlamentný poslanec Tomáš Šudík (hnutie Slovensko) prečítal vyjadrenie študentov humenského gymnázia, ktorí sa zastali RTVS.
„Slobodné a nezávislé médiá sú pilierom demokracie a to by malo platiť aj pre verejnoprávne médium. Keď hovoríme o slobode médií, hovoríme nielen o práve novinárov, ale aj o práve médií na informovanie verejnosti bez cenzúry či obmedzení, aj o práve verejnosti na prístup k rozmanitým informáciám a názorom. Slobodné médiá nám umožňujú monitorovať a hodnotiť výkon vlády a politikov. V tomto duchu absolútne odsudzujeme akékoľvek snahy vládnej garnitúry o ovládnutie a spolitizovanie verejnoprávneho média pre svoj prospech,“ odkázali študenti zhromaždeniu.
Naše miesto je v Európskej únii
Stálicou protestov je humenský podnikateľ Martin Hyška.
Prítomných označil za skutočných vlastencov, ktorým záleží na Slovensku. Zdôraznil, že našimi partnermi sú krajiny Európskej únie a USA, s ktorými máme spoločnú ochranu demokracie v štruktúre NATO.
„Namiesto toho, aby súčasná vláda plnila svoju úlohu, aby efektívne hospodárila s prostriedkami daňových poplatníkov a eurofondmi, konsolidovala verejné financie, aby viedla krajinu k prosperite v prospech svojich občanov, zameriava sa na ochranu a beztrestnosť svojich oligarchov a spolupáchateľov trestných činov, korupcie, rozkrádania daní, šírenia dezinformácií a posilňovania svojej moci v štáte,“ povedal.
Zdôraznil, že podľa najnovších informácií si Slovensko požičiava na vykrytie schodkov v štátnom rozpočte najdrahšie spomedzi všetkých štátov eurozóny.

„Naša vláda kolaboruje s nepriateľom, podkopáva autoritu Európskej únie. Koho chce naša vláda obetovať? Ukrajinu? Aby nás potom Putin mohol zhltnúť aj s navijakom,“ zhodnotil zahraničnú politiku Ficovej vlády.
„Silný štát, po ktorom volá koaličný partner z SNS, znamená korupciu a neslobodu. Pre nás je partnerom vyspelá západná Európa a svet, ktorý si ctí zákony, parlamentnú demokraciu, slobodu slova, právo na objektívne informácie, rešpektuje všetky menšiny a nešíri klamstvá a neokráda svojich občanov, ale im slúži,“ uzavrel svoj príhovor.
Išiel pracovať ku koňom
Aktivista a novinár Marek Boka z Michaloviec sa priznal, že keď vystúpil na prvom proteste pred vyše mesiacom, situácia nevyzerala „taká strašná“.
„Fico prerazil nové dno. Keď sa rozprávam s priateľmi, novinármi, tak v podstate už nejde o korupciu, klientelizmus, ale o základný charakter tohto štátu, či ďalej budeme v Európskej únii a NATO,“ povedal.
Zaspomínal si na situáciu spred 25 rokov, keď ako absolvent vysokej školy prišiel späť do Michaloviec. Na Zemplíne bola 40-percentná nezamestnanosť. V priebehu jedného mesiaca prišli o prácu obaja jeho rodičia aj manželka.
„Išiel som ako čerstvý absolvent vysokej školy pracovať do Švajčiarska ku koňom. Keď sme prechádzali cez hranice do Rakúska, celý autobus obrátili hore nohami. Videl som, ako v jednom pruhu boli maďarské, poľské, nemecké, rakúske autá, ktoré už v tom čase boli v Európskej únii. My, Slováci, sme boli v samostatnom pruhu. Mladí ľudia, ktorí dnes volia Kotlebu a podobné nesystémové strany, nech sa pozrú, čo majú vo vreckách, či tam majú ruble, slovenské koruny, ktoré by nemali žiadnu hodnotu, alebo tam majú eurá. Nech mi povedia, čo ruské majú na sebe,“ povedal.
Až za hranicami zistil, ako nám dovtedy komunisti klamali o skutočnom živote v kapitalizme.
Zdôraznil, že kým pre Bratislavčanov je účasť na proteste frajerina, pre obyvateľov miest na Zemplíne je prekonaním strachu, obáv o prácu a prejavom občianskej odvahy. Zemplínčanov vyzval na bližšiu spoluprácu.
Jardo, čo bude ďalej, pýtali sa českí priatelia
Pravidelným účastníkom protestov je aj Jaroslav Petro. Cestu do Humenného meral z Dlhého nad Cirochou.
Dotkol sa slovensko-českých vzťahov. Od svojich dlhoročných priateľov z Česka dostal informáciu, že premiér Fiala odmietol konzultácie so slovenskou vládou pre výroky jej premiéra.
„Nakoniec mi moji priatelia položili otázku: Jardo, kam to Slovensko speje? Čo bude?
Odkázal som im: chlapci, nič sa nebojte, žiadne vzťahy nebudú narušené, musíme vydržať, táto hrôzovláda tu nebude večne a nebude dlho. Povzbudili sme sa, pretože som im povedal: vy ste naši bratia, naši bratia sú v Prahe, nie v Moskve,“ sprostredkoval protestujúcim svoju osobnú skúsenosť.
„Potrebujeme žiť v slušnom a spravodlivom štáte, my nepotrebujeme tvrdú ruku. Preto vás, prosím, využime právo voliť a poďme voliť v najbližších voľbách, poďme voliť čestných ľudí, aby sme tu mohli spokojne a slušne žiť,“ dodal.
Priniesol manuál komunistu
Michal Kováč sa na svoje vystúpenie pripravil. Okrem zvonca priniesol a rozložil niekoľko transparentov. Priznal sa, že už na minulom proteste ho „svrbel jazyk“ a chcel sa ozvať.
Zaspomínal si na Nežnú revolúciu, na nadšenie a elán, že komunizmus sa skončil a zvíťazí láska a spravodlivosť.
„Všetko odvial čas,“ povzdychol si. Pomohol si manuálom komunistov: sľubovať, klamať, strašiť, chváliť sa, podplácať, likvidovať kritiku aj kritikov, šíriť demagógiu, byť arogantný.
„Toto je späť,“ povedal.
Zdôraznil, že kupovanie voličských hlasov seniorov znamená okrádanie pracujúcich o peniaze v druhom pilieri, a poukázal na chýbajúcu diaľnicu z Bratislavy do Košíc, ktorá sa začala stavať v roku 1972.
Valašku má, kúpil si aj brúsku
Podnikateľ Gabo Kaňuch zo Strážskeho sa postavil pred rečnícky mikrofón s valaškou.
„Valaška je už od čias zbojníkov z Hybe a Terchovej výrečným symbolom odporu voči vrchnosti. Táto valaška je naozaj iba symbolom. Nie je ani nabrúsená, ako bola Jánošíkova. Pre istotu som si kúpil brúsku, lebo v poslednej dobe sa v dôsledku zmýšľania, správania a konania našej slovenskej vrchnosti začína situácia vyostrovať,“ neodpustil si iróniu.
„S touto valaškou sme spolu chodili na protesty už pred šiestimi rokmi, keď zavraždili Martinu a Janka Kuciaka. Aj vplyvom našej účasti na týchto protestoch Fico nakoniec odstúpil. Dnes máme porovnateľný zámer,“ dodal.
Systém „našich ľudí“ funguje
Mestský a župný poslanec Michal Babin (KDH) vyjadril poľutovanie nad tým, že na protestoch sa zúčastňujú len dvaja poslanci, okrem neho ešte Mária Cehelská.
„Keď sa Slovensko ohradí ostnatým drôtom, kde ostane pani ministerka Šimkovičová, na ktorej strane? Kde ostanú moje tri vnučky a jeden vnuk? Ona ostane v Rakúsku, moje vnúčatá v Humennom a v Snine,“ dotkol sa dôležitej témy.
Dodal, že iné tanky v Humennom ako ruské v 68. roku si nepamätá.
Na záver prečítal, aké finančné dotácie dostali obce z okresu po výjazdovom rokovaní vlády v Kamenici nad Cirochou. Výdatne boli podporené obce so smeráckymi a hlasáckymi starostami a starostkami.
„To je systém našich ľudí,“ zdôraznil.
Slová tým, ktorí ostali doma
Výtvarník Marián Kusík sa prihovoril tým, ktorí na protest neprišli.
„Nebudem robiť veci, ktoré nemajú zmysel, tvrdia tí, ktorí zostali doma. Nikto však nevie, čo bude zajtra, o týždeň, o rok. Ale my už dnes vieme, ako sa zachováme. Ľudskosť máme všade v sebe, doba je taká, akí sú ľudia. Čím to je, že majú takú krátku pamäť a nevážia si hodnoty?“ povedal.
„My sme ničím oproti ľuďom, ktorí nasadzujú životy v zákopoch, aby sme žili v demokracii. Mečiarovou úlohou bolo rozdeliť Československo, čo sa mu podarilo. Ficovou úlohou je návrat do starých, boľševických čias. To sa mu tiež darí. Otázka znie prečo? Lebo tento boj si musíme vybojovať len my sami,“ dodal.
Podpora pre RTVS
K protestujúcim sa cez telefón prihovorila Humenčanka Alexandra Harvanová, majiteľka kníhkupectva v Humennom, ktorá je aktuálne v portugalskom Lisabone.
„Dnes stojím za celou RTVS, jej zamestnancami, veľmi im držím palce, aby sa im podarilo ostať nezávislými od akejkoľvek politickej moci. Veľmi ich v tomto podporujem,“ odkázala.
Na záver si prítomní zaspievali slovenskú hymnu pri mikrofóne s učiteľom Jozef Oľhom.
V piatok bude protest v Košiciach
Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS) a Sloboda a Solidarita (SaS) organizujú v piatok na Slovensku viacero protestov. Podujatie Zastavme ich – Košice bude o 18.00 na pódiu pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici.
“Obnovené protesty sú zamerané proti viacerým plánom a krokom vlády Roberta Fica. Ide najmä o zámer ovládnutia verejnoprávnej televízie a rozhlasu, ako aj pokračujúce izolovanie Slovenska od našich západných partnerov,” informujú organizátori.
Košický protest prídu podporiť ako rečníci predseda poslaneckého klubu PS v Národnej rade Martin Dubéci, podpredseda Európskeho parlamentu za PS Martin Hojsík, odznie prejav podpredsedu SaS Branislava Gröhlinga, vystúpi aj speváčka a herečka Ladislava Maníčková a tiež kandidát PS do europarlamentu Marek Štefanisko. Protest moderujú Igor Holéczy a Marek Štefanisko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín