HUMENNÉ. Humenné sa k protestujúcim mestám pripojilo po prvý raz.
Občiansky protest pred domom kultúry na Námestí slobody zorganizovalo neformálne združenie humenských občanov Príď a Poznaj.
„Morálna nahota a politická nedôstojnosť súčasnej vládnej koalície sa prejavuje spôsobom, ktorý začína ohrozovať demokratické základy Slovenska. Preto už ani Humenné nebude mlčať a pripája sa k celoslovenskému protestnému hnutiu,“ povedal líder združenia, exminister pôdohospodárstva a bývalý poslanec národnej rady Ján Mičovský (Demokrati).
Prvý bol Michalovčan
Na námestí sa zišlo odhadom 250 ľudí. Nechýbali transparenty, vlajky Európskej únie, NATO aj Ukrajiny.
Ako prvý sa zhromaždeniu prihovoril aktivista Marek Boka z Michaloviec.
Poďakoval sa Humenčanom, že protest zorganizovali.

„V Humennom sa podarilo zmeniť atmosféru na rozdiel od Michaloviec. Som smutný, že na pódiách, či v Humennom, či v Michalovciach či v Košiciach sa stretávame opakovane celé dekády. Fica a Smer sme už dvakrát porazili. Generačná šanca na zmenu, ktorá tu bola, na zastavenie vyľudňovania Zemplína, sa premrhala. Musíme čakať na nových lídrov, ale skutočných lídrov, ktorí majú víziu, ktorí musia zastaviť vyľudňovanie ďalekého východu,“ povedal.
(Autor: Korzár/Jana Otriová)
Korda už v Humennom rečnil
Novinár a reportér Eugen Korda v Humennom rečnil už v minulosti na jednom z protestov Za slušné Slovensko.
„Je dobré, že ste prišli, každý z vás ukázal, že vám záleží na osude tejto krajiny,“ prihovoril sa zhromaždeniu.

„Môžeme urobiť jednu vec: nebáť sa prísť povedať, čo si o tom myslíme, pripraviť sa na ďalšie voľby a voliť právne. Najbližšie budú prezidentské voľby. Kandidáti sú jasní. Jedného poznáme, to je Ivan Korčok. Poznáme aj meno toho druhého: Podržtaška,“ povedal.
Vyslúžil si za to potlesk publika.
Treba povedať dosť
Ďalším rečníkom bol bývalý poslanec Tomáš Šudík (hnutie Slovensko).
„V Humennom sa stretávame po prvýkrát, aby sme spolu vyjadrili svoj hlas proti neprávosti, ktorá sa odohráva v našej krajine. Nesmieme zostať ticho, keď sa nám snažia vziať spravodlivosť a demokraciu,“ povedal.
Dodal, že Slovensko si zaslúži spravodlivý a transparentný systém, ktorý neslúži iba záujmom niekoľkých vyvolených.
„Táto vláda nám chce vziať právo na spravodlivosť. Úrad špeciálnej prokuratúry chráni našu spoločnosť pred korupciou a neprávosťou. Jeho rušenie by bolo útokom na naše hodnoty a naše právo žiť v demokratickej krajine. Dnes stojíme spolu, aby sme povedali dosť!“

Študenti nabrali odvahu
Odvahu vystúpiť na proteste nabrali aj mladí ľudia.
„Prišli sme spoločne vyjadriť svoju nespokojnosť s tým, čo sa tu deje, pretože sa to nedeje stovky kilometrov za našimi hranicami, ale tu a teraz. Ako malé deti sme politiku vôbec neriešili, veď načo aj, keď deti majú veľa svojich starostí. Čím sme starší, tým viac nás zaujíma to, v akom štáte budeme dospievať, žiť a neskôr aj vychovávať vlastné deti,“ povedali študent a študentka.
„Došli nám baterky, ale energia nie,“ vtipne zareagoval moderátor a organizátor Ján Mičovský na nútené krátke prerušenie protestu, keď v mikrofóne doslúžili baterky.

Čelila vyhrážkam
Aktivistka Zuzana Burdová, projektová manažérka Nadácie Aevis, sa na proteste podelila so zhromaždenými so svojimi skúsenosťami s ľuďmi, ktorí boli pri moci.
Spomenula, ako sa ju v minulosti snažil smerácky prednosta okresného úradu zdiskreditovať ako členku hodnotiacej komisie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín