HUMENNÉ. Predať či nepredať? Takouto otázkou sa zaoberali humenskí poslanci na decembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Týkala sa predaja budov vo vlastníctve mesta.
Predovšetkým budovy Zahraničnej literatúry v pešej zóne, starším Humenčanom známej ako Sovietska kniha.
Najlepšie riešenie
Pritom odklepnutie pôvodne plánovaného predaja inej budovy - na Štúrovej ulici, v ktorej od roku 1977 sídli štátny archív, malo byť len „povinnou jazdou“.
Budovu ešte na sklonku roku 2021 poslanci odsúhlasili na predaj v súlade s koncepciou nakladania s budovami vo vlastníctve mesta.
Strecha je na niekoľkých miestach v havarijnom stave, krov je čiastočne poškodený vlhkosťou. Poškodená je aj fasáda budovy, rekonštrukciu si vyžaduje elektroinštalácia.
V budove sa kúri elektrickými pecami. Mesto naposledy investovalo asi osemtisíc eur do výmeny okien.
Náklady na opravu budovy sa odhadom pohybujú na úrovni 50-tisíc eur, mesto ročne získa na prenájme len niečo vyše 9,5 tisíca eur.
Budovu s dvomi parcelami znalec ohodnotil na 151 264 eur.
Toľko za tieto nehnuteľnosti mestu zaplatí ministerstvo vnútra, ktorému ich mesto ponúklo na odpredaj.
Lepšej možnosti ako predaj niet, zhodli sa všetci. Poslanci mali súhlasiť s predajom spôsobom zdôvodneným osobitným zreteľom, teda priamo, nie verejnou obchodnou súťažou.
Budova v centre aj komplex na Lesnej
Diskusia s názorovými rozdielmi poslancov sa však rozprúdila po tom, ako poslanec Michal Druga (SOM, klub Hlas) navrhol zmenu v spomínanej koncepcii.
Predložil totiž návrh, aby do zoznamu budov určených na predaj bola zahrnutá aj ďalšia budova - Zahraničná literatúra, Humenčanom v minulosti známa ako Sovietska kniha.
Požadoval od primátora mesta Miloša Merička (nezávislý), aby začal proces jej odpredaja a tiež areálu na Lesnej ulici. Ten už v zozname je.
V areáli bývalej základnej školy na Lesnej ulici s vyučovací jazykom ukrajinským, ktorá prestala fungovať v roku 2015, v súčasnosti dva pavilóny využíva cirkevné gymnázium s ročným nájmom 12 802 eur, jeden pavilón súkromná stredná škola s ročným nájmom 10 704 eur.
Nevyužívajú sa dva pavilóny bývalého internátu a školskej jedálne, oba sú v zlom stave. V bývalom internáte zaznamenali niekoľko porúch na vykurovaní.
Obom školám mesto prenajaté priestory ponúklo na odpredaj, zatiaľ záväzné stanovisko od nich nemá.
Len jeden nájomník
Budova bývalej Sovietskej knihy z roku 1937 je jedinou mestskou budovou z pôvodnej zástavby v severnej časti pešej zóny.
V minulosti v nej sídlila cukráreň, kníhkupectvo, predajňa alkoholu či bar.
Aktuálne má jedného nájomníka, ktorý mestu zaplatí ročne 9 094 eur.

Budova si vyžaduje investície do opravy kanalizácie, hydroizolácie a elektroinštalácie.
Ďalšie peniaze treba na zvýšenie energetickej efektívnosti, teda zateplenie strechy a zmenu spôsobu vykurovania.
Odhadom ide o vyše 50-tisíc eur, ktoré mesto v súčasnosti nemá.
Raz ju vyňali zo zoznamu, druhýkrát ju doň nezaradili
Nad jedinou mestskou historickou budovou v centre sa sťahovali mraky už pred dvomi rokmi.
Zo zoznamu ju vtedy poslanci vyňali na návrh vtedajšieho poslaneckého kolegu Branislava Čekovského (nezaradený).
O pár mesiacov neskôr v tom istom roku odmietli návrh poslanca Andreja Semanca (kandidoval za Smer, neskôr nezaradený), aby ju mesto ponúklo na predaj.
Odvolávali sa na historické dedičstvo, jej využitie videli podľa dobrého príkladu z budovy Zlatého býka v Michalovciach, ktorú samospráva po rekonštrukcii využíva ako mestskú galériu a turistické informačné centrum.

„O pár rokov môže byť výkladnou skriňou mesta. Túto budovu môže predať len ten, kto nemá vzťah k histórii,“ zdôraznil vtedy v rozprave poslanec Dušan Sukovský (kandidoval za Smer, neskôr nezaradený, teraz Hlas).
Teraz sa za návrh klubového kolegu prihováral.
„Nie je to návrh na predaj. Ak dohodneme dobré ceny, predajme budovy,“ povedal.
Budovy na príťaž
Poslanec Druga svoj návrh predávať „budovy na príťaž“ v ťažkých ekonomických časoch zdôvodnil pragmatickým prístupom.
„Ide o to, aby sa mesto postupne 'zbavilo' budov, ktoré nevie využiť a má na ich chod, údržbu a opravu zvýšené náklady. Mesto nemá finančné prostriedky na to, aby ich vedelo v plnej miere zrekonštruovať a využiť ich na rozumný účel. Logickejšie je predať ich a získané peniaze investovať do iných budov, akou je napríklad Chemlonský internát,“ povedal.

Zanedbaná poschodová budova v centre sčasti slúži na komerčný prenájom, sčasti na byty, a preto nemožno získať zdroje na jej rekonštrukciu ani zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ani z eurofondov. Opravu si žiada ako soľ.

Poslanec Druga: Nič sa neurobilo
Drugu mrzí, že od schválenia koncepcie sa za ostatné dva roky s budovou Sovietskej knihy nič neurobilo.
„Je tam problém s kanalizáciou, pivničné priestory sú v dezolátnom stave. Nevieme nič o jej zmysluplnom využití. O päť rokov bude budova na tom ešte v horšom stave ako dnes,“ zdôraznil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín