Paleobiológ MARTIN KUNDRÁT (1969) je novým riaditeľom Vihorlatského múzea v Humennom. Pod jeho vedením prejde múzeum radikálnou zmenou, čaká ho historicky najrozsiahlejšia a modernizačná rekonštrukcia všetkých expozícií, ktorá návštevníkom ponúkne hlboký zážitok objavovania a poznania.
„Nastal čas rozlúčiť sa s umelou pompéznosťou a muzeálnou aristokraciou, a otvoriť brány múzea verejnosti a budúcnosti," hovorí uznávaný vedec.
Humenské múzeum chce dostať na svetovú muzeálnu mapu.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo sa renomovaný vedec uchádzal o riaditeľskú pozíciu,
- či sa bude musieť vzdať expedícií a študentov,
- prečo sa stal kritikom múzea,
- prečo múzeum prejde zásadnou premenou,
- o tom, že návštevník viac nebude pochodujúci a počúvajúci, ale hľadajúci a objavujúci,
- prečo múzeu chýba kaštieľ v Kamenici nad Cirochou,
- či treba doplniť tím muzeálnych pracovníkov.
Aká bola vaša motivácia uchádzať sa o post riaditeľa?
Moje rozhodnutie zapojiť sa do súťaže nespočívalo v záujme byť riaditeľom múzea, ale skôr jeho záchrancom. Ako Humenčan som veľmi citlivo vnímal osud múzea, o to citlivejšie, že som sa v minulosti snažil dobrovoľne prispieť k jeho rozvoju. Navštívil som múzeum niekoľkokrát a ponúkal som zbierkové predmety, neboli prijaté.
Pred niekoľkými rokmi sa mi podarilo sústrediť od svetových múzeí dar v podobe paleontologických nálezov a replík v hodnote takmer 200-tisíc eur, vtedajšie vedenie však povedalo: netreba. Už vtedy som začal vnímať, že niečo nie je v poriadku. Stávalo sa mi, že keď som so zahraničnými hosťami prišiel do múzea, musel som výklad tlmočiť. Videl som, že múzeum nie je pripravené, aby štandardným spôsobom odprezentovalo naše umelecko-historické skvosty v anglickom jazyku.
Prekvapilo ma, keď ma ľudia zastavovali na ulici a sťažovali sa, že ich z múzea poslali hľadať po meste ďalších záujemcov, aby naplnili potrebnú kvótu na vstup do expozície. Toto sú pre mňa anachronizmy, ktoré som nikde inde nezažil.
Navštívil som vyše 150 múzeí na piatich kontinentoch, ani na Slovensku som nepočul o takýchto spôsoboch. Takéto konanie v konečnom dôsledku poškodzuje reputáciu múzea. Múzeum bez návštevníkov stráca svoje opodstatnenie.
Moderné múzeum je v súčasnosti intelektuálnym útočiskom, takým potrebným v dnešnej dobe, keď narastá agresivita, nevedomosť, xenofóbia a podobné deštrukčné javy. Práve múzeá, univerzity a iné kultúrne inštitúcie by mali pomáhať narovnávať chrbtovú kosť spoločnosti.

Ľudia vás poznajú ako vedca, ako – pomôžem si filmovým prirovnaním – Indiana Jonesa, ktorý chodieva na expedície po celom svete a potom výsledky svojej práce popularizuje. Prídete o to? Budete sa toho musieť vzdať?
Určite budem musieť obmedziť niektoré svoje predošlé aktivity, isté prepojenie s univerzitou však zostane. V múzeu mám kontrakt na päť rokov. Po ich uplynutí nemám žiadnu záruku, že tu zostanem.
Na druhej strane si myslím, že práve prepájanie kultúrnych a vedeckých inštitúcií na malom Slovensku by poskytlo najmä múzeám výrazný profit. Chcem tento model fungovania otestovať.

V roku 2017 ste dostali cenu mesta. Pred výberovou komisiou ste povedali, že to pre vás bol jeden z impulzov ponúknuť mu svoje schopnosti.
Prijať cenu mesta je jednoduché, aj keď som dlho váhal, či si ju vôbec zaslúžim. V každom prípade rozhodnutie poslancov mesta vnímam ako poctu, ale i veľký záväzok do budúcna. Potešilo ma, že ocenili moju vedecko-výskumnú prácu a reprezentáciu mesta v zahraničí.
Cítil som však veľký dlh voči rodnému mestu, a preto som zostal pripravený pomôcť tam, kde sa cítim odborne kvalifikovaný. Hoci mi múzeum bolo inštitucionálne najbližšie, vyrastal som väčšinou vo Vihorlatskej hvezdárni, a privítali ma vo Vihorlatskej knižnici. Nikdy som však nedostal pozvánku z múzea, ktorému som mohol pomôcť najviac. Asi všetko má svoj čas.

Stali ste sa kritikom fungovania múzea ako inštitúcie.
Do určitej miery áno. Súviselo to predovšetkým s narastajúcou skúsenosťou s fungovaním múzeí po celom svete. Pamätám si časy, keď sa múzeum zatvorilo v októbri, a okrem malých výnimiek sa brány otvorili až na jar nasledujúceho roka.
Múzeum má byť otvorené celoročne. Je pochopiteľné, že zo zákona mnohí muzeológovia chápu akvizičnú činnosť ako dominantnú, ale to nie je jeho jediná funkcia, nehovoriac o zmene poslania múzeí v modernizujúcom sa svete. Mnohé múzeá vo svete sa za ostatných tridsať rokov transformovali, dnes moderné múzeum plní oveľa viac spoločenských funkcií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín