HUMENNÉ. Na cyklomost, presnejšie lávku pre peších a cyklistov, cez rieku Laborec si Humenčania počkali takmer dvadsať rokov. Od štvrtka 9. novembra im už slúži.
Humenčanka Viera s partnerom Richardom z Írska vidia v lávke dvojaký úžitok.
„Je krásna, skutočná dominanta mesta. Na druhej strane je to úžasná vec pre obyvateľov mesta dostať sa rýchlo a bezpečne z jednej časti mesta do druhej. Na Sídlisko pod Sokolejom chodievame často na návštevy a bude to úžasná prechádzka,“ povedala.

Chýbali peniaze
O potrebe spojiť najmladšie Sídlisko pod Sokolejom na druhom brehu rieky so starou časťou mesta lávkou pre peších uvažovalo vedenie radnice už od roku 2004.
Zámer zakotvilo v Pláne hospodárskeho a sociálneho rozvoja, vypracovalo projektovú dokumentáciu.
Už vtedy bolo všetkým jasné, že z vlastného vrecka samospráva lávku pre finančnú náročnosť neutiahne.
Snažila sa získať na ňu peniaze z operačného programu Priemysel a služby. Neúspešne.

Spisovali petície
Oživiť zaprášený projekt sa na sklonku decembra 2016 podujal vtedajší poslanec mestského zastupiteľstva Miloš Meričko (vtedy Strana práce), dnes primátor (nezávislý).
Reagoval na úsilie obyvateľov Sídliska pod Sokolejom, ktorí podali podnet a spísali dve petície. Za lávku sa v druhej petícii vyslovilo 1 230 Humenčanov.
Argumentovali predovšetkým bezpečnosťou chodcov, mamičiek s kočíkmi a malými deťmi.
Chodník na frekventovanom nadjazde, ktorý vybudovali v začiatkoch 80. rokov minulého storočia, je široký len 1,2 metra, neraz po ňom jazdia aj cyklisti.

Nová lávka by zaručila bezpečný a rýchly prechod medzi oboma časťami mesta.
Vtedajšia primátorka Jana Vaľová (Smer) zdôraznila, že každé vedenie mesta má realizovať svoje vlastné projekty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín