Podľa štatistík ministerstva životného prostredia bolo na Slovensku od roku 2001 do roku 2021 v rámci legálnych povolení zastrelených takmer 1800 vlkov. Po roku 2021 ani jeden. To sa však má čoskoro zmeniť.
Súčasné vedenie rezortu na čele s Tomášom Tarabom (nom. SNS) totiž chystá kontroverznú zmenu. Plánuje zrušiť vyhlášku z dielne jeho predchodcu Jána Budaja (Demokrati), ktorá zaradila vlka dravého medzi chránené živočíchy. To znamená, že jeho usmrtenie sa stalo trestným činom.
V utorok zasadala na ministerstve pôdohospodárstva pracovná skupina, ktorej sa zúčastnil JURAJ LUKÁČ z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk. Podľa jeho slov sa mala odborná skupina na ochranu hospodárskych zvierat rázom zmeniť na „komisiu o streľbe vlkov“.
Nakoniec padlo odporúčanie, že v nasledujúcom roku bude zastrelených 60 vlkov.„Poľovníci sa snažia dostať k lovu vlka dlhodobo, ale nebola to taká hlučná mediálna kampaň ako v prípade medveďa,“ upozornil Lukáč.
V rozhovore sa dočítate:
- čo sa deje na ministerstve životného prostredia,
- ako prebiehala schôdza pracovnej skupiny „o streľbe vlkov“,
- ako zamedziť hospodárskym škodám po vlkoch,
- ako môže chovateľom pomôcť štát,
- ako zneužívali politici témy medveďov,
- prečo nepomôže vlkom európska legislatíva,
- ako sa správa vlk pri stretoch s človekom.
Ministerstva životného prostredia vzbudilo pozornosť ešte pred oficiálnym vznikom vlády. Otázniky totiž vyvolávala nominácia kontroverzného starostu Očovej Rudolfa Huliaka na post ministra. Nakoniec sa stal šéfom rezortu Tomáš Taraba. Sú už na svete nejaké novinky z tohto rezortu?

O žiadnych podstatných novinkách z ich dielne neviem. Zatiaľ tam beží veľké personálne upratovanie. Čo som zachytil, je snaha vedenia rezortu obsadiť napríklad post generálneho riaditeľa inšpekcie životného prostredia.
Keď s tým celým skončia, som si istý, že sa pustia do legislatívy, kde napáchajú obrovské škody, nielen pre štátny rozpočet, ale aj pre životné prostredie na Slovensku. Avšak som si istý, že príroda prežije pánov Tarabu i Huliaka rovnako, ako prežila už množstvo iných katastrof v histórii planéty. No niečo ďalej ako rezort životného prostredia je ministerstvo pôdohospodárstva.
Áno, je známe, že v utorok zasadala na ministerstve pôdohospodárstva pracovná skupina, ktorá riešila odstrel vlka. Ako to dopadlo?
Napriek protestom nášho občianskeho združenia odporučila táto skupina opäť loviť vlka.

Má ísť o 60 kusov za rok. Lov vlka je pritom od roku 2021 na Slovensku celoročne zakázaný vyhláškou. Výnimku tvoria iba prípady, keď spôsobuje konkrétny jedinec výrazné škody, ktoré sa nedajú eliminovať preventívnymi opatreniami. S takým niečím som sa však na Slovensku ešte nestretol.
Teda funguje to podobne ako v prípade medveďa?
V podstate áno. Ak zviera lezie niekomu sústavne do dvora, tak to treba riešiť po vyčerpaní dostupných opatrení elimináciou jedinca. Je ale treba spomenúť, že medzi vlkom a medveďom je podstatný rozdiel v správaní. Vlk nepredstavuje pre život a zdravie človeka prakticky žiadnu hrozbu.

V jeho prípade sú problémom škody na hospodárskych zvieratách, no aj tie sa dajú v drvivej väčšine preventívnymi opatreniami odstrániť.
Najlepšia prevencia útoku na stádo je cvičený ovčiarsky pes, do ktorého sa vlky nepustia. Tiež existujú ohradníky, ktoré sú podľa môjho názoru menej spoľahlivé.
Vlk je inteligentné zviera a často nájde spôsob, ako plot obísť. Špeciálne cvičený pes je však živá ochrana, ktorá je v permanentnom strehu. Na druhej strane, ak je stádo kdesi pri lese nechránené, môžeme od vlkov len ťažko žiadať, že časť zvierat nezožerú. O ničom z toho sme sa však v takzvanej pracovnej skupine nerozprávali.
O čom tam teda prebiehala v utorok diskusia?
Mne sa zdalo, akoby to bola komisia o streľbe vlkov a nie o tom, ako chrániť hospodárske zvieratá. Chýbala tomu akákoľvek odbornosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín