PREŠOVSKÝ KRAJ. Dva kaštiele a 27 kostolov a chrámov v štyroch okresoch Prešovského kraja.
Takúto bilanciu zemetrasením poškodených pamiatkovo chránených objektov eviduje Krajský pamiatkový úrad v Prešove.
Číslo nemusí byť konečné.
„Máme informácie od vlastníkov, ktorí nás kontaktovali. Stále sa ešte niektorí hlásia,“ hovorí Anton Liška z prešovského krajského pamiatkového úradu.
Dva kaštiele a 27 svätostánkov
Zemetrasenie poškodilo kaštieľ v Humennom a barokový kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou má poškodené všetky štyri veže a tiež steny hlavnej stavby.
Stopy zanechalo na 27 kostoloch a chrámoch, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami, v obciach v okresoch Humenné, Medzilaborce, Vranov nad Topľou a Stropkov.
Pre verejnosť nateraz zatvorené ostávajú rímskokatolícky kostol v Jankovciach v Humenskom okrese, gréckokatolícke chrámy v Rafajovciach v okrese Vranov nad Topľou, v Korunkovej v okrese Stropkov a v Radvani nad Laborcom v Medzilaborskom okrese.
Zatvorený je aj nefunkčný kostol v Novej Kelči.

Praskliny, uvoľnené omietky, poškodené maľby
Vo väčšine objektov, s výnimkou kostola v Jankovciach, ktorý je v havarijnom stave, nie sú poškodenia rozsiahle.
„Zo stavebno-technického hľadiska je najviac problematické uvoľnenie omietok, hrozí ich pád, čo môže spôsobiť zranenia. Nasledujú estetické chyby, teda malé praskliny, ktoré sú v interiéroch závažné preto, lebo sa tiahnu naprieč ornamentálnymi a figurálnymi nástennými maľbami. Ich sanovanie bude finančne náročné, lebo ich opravu musí vykonať odborník s výtvarným vzdelaním,“ vysvetľuje pamiatkar Liška.

Spresňuje, že v kostoloch a chrámoch nebude potrebný zásah reštaurátora, keďže maľby nie sú pamiatkovo chránené.
„Nemôže to však robiť hocikto. Treba im prinavrátiť súčasný vzhľad,“ zdôrazňuje.

Nie búraniu kostola v Jankovciach
Pamiatkari odpoveď na otázku búrať či nebúrať dať nevedia.
„K tomu sa nevieme odborne vyjadriť, musí tak urobiť statik. Na základe získaných informácií a obhliadok priamo v teréne sme presvedčení o tom, že žiadny z objektov postihnutých zemetrasením nie je potrebné zbúrať,“ zdôrazňuje Liška.
Kompetencia rozhodnúť o asanácii objektov prináleží stavebným úradom, pamiatkový úrad sa vyjadruje iba ako dotknutý orgán štátnej správy.

Liška uisťuje, že v prípade asanácie kostola v Jankovciach by bolo stanovisko pamiatkarov nesúhlasné.
„V tomto prípade sme konali ex offo, umožňuje nám to zákon. Vydali sme rozhodnutie o náprave, kde sme určili podmienky, ako objekt ochrániť pred zničením. Z nášho pohľadu nejde o také poškodenie, ktoré by nebolo možné sanovať, teda opraviť tak, aby sa dal užívať. Treba ho riešiť urgentne, skôr, než príde zima,“ hovorí.
„Minulý týždeň sa vraj opäť trochu pohla svätyňa smerom nadol, ale vyzerá to tak, že stavba už 'nepracuje',“ hovorí o aktuálnom stave jankovského kostola starosta Jaroslav Vasiľ (SNS).
Prístup k nemu a jeho okoliu je zakázaný.
„Cesta okolo kostola je uzavretá. Urobili sme provizórne premostenie pomocou panelov povyše kostola, aby tadiaľ mohli prechádzať ľudia osobnými autami a autami do tri a pol tony s materiálom,“ dodáva.
Farár, ktorý sa rozhodol ostať bývať na fare, slúži omše v sále kultúrneho domu.

Zachovať v potrebnom rozsahu
Arcibiskupský úrad v Košiciach si podľa slov hovorcu Jaroslava Fabiana objednal statické posudky pre nehnuteľnosti v ich vlastníctve poškodené zemetrasením.
„Na ich podklade bude vypracovaná prípravná a projektová dokumentácia v rozsahu statického posudku a projektovej dokumentácie pre statické zabezpečenie kostolov a iných farských objektov. Je len zrejmé, že najmä historicky cenné objekty a sakrálne stavby je potrebné zachovať v takom rozsahu, ako to umožní odborné statické posúdenie z odboru statika nosných konštrukcií pozemných stavieb,“ doplnil.
Liška: Pomôcť musí štát
Podľa Lišku nie je reálne, aby statické zabezpečenie jankovského kostola zaplatil vlastník, keďže ide o vysokú sumu.
„V tomto prípade by ho mal určite dotovať štát. Opravu treba rátať v niekoľkých státisícoch eur,“ zdôrazňuje.
Skepsu netají ani pri otázke o dostatku peňazí na sanáciu menej poškodených kostolov a chrámov.
„Tí, ktorí poznajú situáciu na severovýchode Slovenska, vedia, že farnosti a obce majú problém s počtom obyvateľov, čo znamená problém pri získavaní finančných prostriedkov na sanovanie obnovy. Aj pri menej závažných poškodeniach bude dôležité, aby vlastníkom pomohol štát,“ hovorí.

Budú zvýhodnení
Podľa Lišku vedenie Pamiatkového úradu Slovenskej republiky už rokovalo s ministerstvom kultúry.
„Podľa odporúčania rezortu by sa mali vlastníci poškodených pamiatok zapojiť do grantového programu Obnovme si svoj dom pre budúci rok, kde budú podporení prioritne,“ spresňuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín