VILIAM HRUBOVČÁK je členom Slovenskej komory stavebných inžinierov. Už pár dní je doslova v prvej línii v území zasiahnutom zemetrasením. Ako statik od rána od večera obchádza domy a budovy v postihnutých obciach.
Neobišiel ani kostoly, dva z nich, v Jankovciach a Nižnej Sitnici, majú vážne narušenú statiku. Po prvotných obhliadkach sa spolu s kolegami do postihnutých miest plánuje vrátiť. Chceme ľuďom pomôcť, usmerniť ich, ako majú postupovať pri obnove domov, hovorí.
V rozhovore sa dočítate:
- čo si statik všíma pri vstupe do budovy zasiahnutej zemetrasením,
- ako sú na tom kostoly a chrámy,
- či sú kostoly a chrámy špecifické stavby,
- aký osud čaká narušené kostoly,
- či je búranie kostolov na programe dňa,
- že statikov nezaujímajú len praskliny, nosné konštrukcie a čísla, ale aj ľudia a ich osudy.
Aký je pohľad statika na objekt zasiahnutý zemetrasením?
Zameriavame sa na nosné konštrukcie. Nie je trhlina ako trhlina. Ak sú narušené zásadné nosné prvky stavby, začína to byť problém. Sú nimi nosné murivá, stĺpy, stropné konštrukcie či klenby alebo akékoľvek rovné stropy, železobetónové či drevené. Statik si musí všímať každú trhlinu, aj tú vlásočnicovú, a musí ju vyhodnotiť, či nie je nebezpečná.
Koľko kostolov ste skontrolovali?
Statici skontrolovali v ohrozenom území vyše 15 kostolov. Väčšina z nich javí menšie poruchy ako praskliny na nenosných konštrukciách, ktoré sa dajú opraviť a neohrozujú bezpečnosť a zdravie ľudí, ktorí sa v nich zhromažďujú. Najhoršie sú na tom kostoly v Jankovciach a v Nižnej Sitnici.

Pre vážne narušenie statiky sú úplne zatvorené. V Jankovciach je dokonca uzavreté aj okolie kostola, aby pri nejakej nepredvídateľnej udalosti neohrozil zdravie a bezpečnosť okoloidúcich občanov. Oba kostoly sú pomerne výrazne staticky narušené. Kostol v Jankovciach je národná kultúrna pamiatka, musíme k nemu pristupovať oveľa citlivejšie zo spoločenského hľadiska.
Zatvorený je aj chrám v Pakostove, nie však z dôvodu narušenia statiky. Uvoľnené sú omietky v stropných konštrukciách a vo vyšších miestach chrámu. Prípadný pád kusa omietky by mohol ohroziť ľudí, ktorí sa tam zdržiavajú, preto statik odporučil nevpúšťať veriacich dovnútra.

Ako dlho trvá obhliadka kostola, povedzme toho v Jankovciach?
Tá sa prakticky ešte neskončila. Prvotne statik vyhodnotil, že kostol je staticky narušený. Teraz prebieha druhý krok, kedy cirkvi a obci podávajú pomocnú ruku viaceré organizácie a hľadá sa spôsob presného určenia porúch, ich rozsahu a riešenia, čo ďalej s kostolom.

Štáb Technickej univerzity v Košiciach pod vedením pani profesorky Kozlovskej skenoval najmodernejšími prístrojmi 3D celého kostola, aby prípadné projekčné a záchranné práce mali čo najpresnejšie výsledky. Nestačí, že tam príde statik na päť minút a vec je vybavená.
Kostoly a chrámy sú špecifické stavby. Hrozí väčšie riziko, že budú v prípade zemetrasenia viac ohrozené a poškodené?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín