VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Najvyšší podiel obyvateľov Slovenska hlásiacich sa k rusínskej národnosti žije v okrese Medzilaborce.
Po Rimavskosobotskom ide zároveň o druhý národnostne najrozmanitejší okres.
Vyplýva to z Národnej analytickej správy Štatistického úradu SR, ktorá na základe zistení a dát Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 prináša v rozšírenom kontexte podrobnosti o príslušníkoch národnostných menšín.

Tretia najpočetnejšia národnosť
Rusínska národnosť je treťou najpočetnejšou národnostnou menšinou na Slovensku.
Hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder spresnila, že má viac ako 10-percentné zastúpenie v piatich okresoch Prešovského kraja.
„Z obcí nad 1 000 obyvateľov si udalo rusínsku národnosť viac ako 60 percent obyvateľov v obci Kamienka v okrese Stará Ľubovňa. V meste Medzilaborce sa k nej prihlásila takmer polovica obyvateľov," uviedla.
Z údajov zároveň vyplýva, že príslušníci rusínskej národnostnej menšiny žijú vyvážene v meste a na vidieku, pričom sa k nej prihlásilo o niečo viac mužov ako žien.
Necelých 68 percent Rusínov je v produktívnom veku.

Sú vzdelanejší ako iné menšiny
„Takmer 52 percent príslušníkov rusínskej národnostnej menšiny je v stave manželskom. Je to najviac oproti iným národnostným menšinám," dodala.
Väčšina príslušníkov rusínskej národnostnej menšiny sa hlási ku gréckokatolíkom (57,6 percenta).
Pravoslávnych je 25 percent a bez vyznania je len 8,5 percenta Rusínov.
V porovnaní s inými menšinami sú najvzdelanejší.
Vysokoškolské vzdelanie má totiž viac ako 27 percent príslušníkov rusínskej národnostnej menšiny.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín