HUMENNÉ. Nový názov, logo, vizuál i pozdravné slová od svetoznámeho skladateľa a klavírneho virtuóza.
Takto vstúpila humenská Základná umelecká škola Petra Breinera na Mierovej ulici do nového školského roku.
O to, aby niesla meno po svojom najúspešnejšom a najslávnejšom absolventovi, sa usilovala šesť rokov.
Strastiplná s množstvom prekážok
Verejný súhlas s prepožičaním svojho mena umeleckej škole, s ktorou má zhodný rok narodenia a sám ju od útleho detstva navštevoval, vyslovil humenský rodák Peter Breiner na koncerte pri príležitosti 60. výročia založenia školy v roku 2017 v Humennom.
Po mnohých peripetiách a snahe bývalého vedenia mesta pod taktovkou primátorky Jany Vaľovej (Smer) zdiskreditovať riaditeľku Danielu Polovkovú a vytrestať ju za to, že sa odmietla podrobiť a verejne kritizovala spôsob komunikácie a praktiky mesta, sa to napokon v tomto roku podarilo.
„Cesta k dnešnému dňu nebola jednoduchá. Bola strastiplná, bolo na nej množstvo prekážok, niekedy až doslova nezmyselných, ale prekonali ste ich,“ povedal v príhovore na otvorení primátor Miloš Meričko (nezávislý).

Paralela so slávnym pradedom
Riaditeľka Polovková a kolektív pedagógov vnímajú nové pomenovanie školy ako veľkú poctu a zároveň záväzok udržať si kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu.
„Je to nový medzník v histórii školy,“ povedala.
Jeden z najhrávanejších hudobníkov Peter Breiner začal hrať na klavíri už v štyroch rokoch, často utekal z domu do Hudobnej školy, ako sa v začiatkoch nazývala, za učiteľom Mikulášom Fecurom.
Jeho učiteľka Marta Demeková veľmi rýchlo postrehla v nadanom žiakovi mimoriadny talent a priviedla ho na košické konzervatórium.
Na Vysokej škole múzických umení študoval kompozíciu u významného hudobného skladateľa Alexandra Moyzesa, bol jeho posledným žiakom.
Breiner je skladateľským pravnukom významného českého hudobného skladateľa Antonína Dvořáka.
Ten zložil 16 Slovanských tancov, Peter Breiner 16 Slovenských tancov.
Vznikli na podklade ľudových piesní z východného Slovenska a umelec ich považuje za „mapu svojej životnej cesty - z Humenného cez Košice až po Ameriku“.
Spomienkou na rodné mesto v nich je skladba Humeňanský koscelok.

Natrvalo spojený so školou
Polovková vyzdvihla, že Peter Breiner sa k škole vždy hlásil.
„Nebyť tejto školy, dnes by som nebol tým, čím som,“ zvykne hovorievať.
„Ako dieťa hrával v Hudobnej škole, štúdium ukončil v Ľudovej škole umenia a svoje meno prepožičal Základnej umeleckej škole. Celý jeho život sa viaže k škole a škola je neoddeliteľnou súčasťou jeho života. Je to úžasné,“ povedala riaditeľka.

Breiner: Hudba môže robiť ľudí lepšími
Umelec, ktorý dlhodobo žije v zahraničí, sa prihovoril učiteľom, rodičom a žiakom školy prostredníctvom videa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín