PREŠOVSKÝ KRAJ, KAMENICA NAD CIROCHOU, ZBOJ. Vytvorili takmer kilometer dlhé hadicové vedenie, aby mohli pomáhať pri hasení lesného požiaru v ťažko dostupnom teréne.
Hasenie jazierkovým systémom ešte dolaďujú.
Dobrovoľných hasičov na Hornom Zemplíne už zásahy pri lesných požiaroch v minulosti preverili, preto musia ostať pripravení.
Profesionálni hasiči považujú ich pomoc za neoceniteľnú.
Hrozia aj v našich podmienkach nebezpečné lesné požiare vplyvom počasia ako na juhu Európy? Hasiči to nevylučujú, ale zhodne tvrdia, že najväčším nebezpečenstvom sú neopatrní, nedbanliví a nezodpovední ľudia.
Pospájali takmer kilometer hadíc
„Lesy, lúky, pasienky sú všade naokolo,“ zdôvodňuje veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru v Zboji a okrskový veliteľ Územnej organizácie dobrovoľnej požiarnej ochrany v Humennom Jaroslav Legdan motiváciu cvičenia v lesnom teréne.

Hasiči mali rozmiestniť pri letisku v Kamenici nad Cirochou na určitú vzdialenosť hasičské autá, pospájať hadice a z Cirochy čerpať vodu, potrebnú na hasenie požiaru.
„Autá nedisponujú veľkoobjemovými cisternami, majú len 700-litrové cisterny a voda sa rýchlo minie. Aby nemuseli pendlovať v ťažkom teréne hore-dolu po vodu, musíme si pomôcť viacerí, aby sme vodu dostali plynule na veľkú vzdialenosť. Naťahali sme vedenie v dĺžke 960 metrov. Autá majú výkonné čerpadlá,“ opisuje mechanizmus nácviku Legdan.
Pripravujú sa na jazierkový systém hasenia
„Hasičské jednotky musia medzi sebou komunikovať, spolupracovať a pomáhať si,“ zdôrazňuje predseda Územnej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Humennom Jozef Sojčák, ktorý šéfuje dobrovoľným hasičom v Kamenici nad Cirochou.
Práve oni budú v Humenskom okrese priekopníkmi hasenia tzv. jazierkovým systémom.

Z humenskej Záchrannej brigády získali vojenskú tatrovku. Umiestnili do nej päť tisíclitrových nádrží, k dispozícii majú čerpadlá a rôzne upevňovacie prostriedky.
„Jazierkový systém sa používa v teréne s vysokým prevýšením. Nádrže naplníme vodou, upevníme ich v rovine napríklad k stromom. Zapojíme čerpadlá a tlačíme vodu do nádrží a až k samotnému požiaru,“ vysvetľuje.
Prvý výcvik nového systému Kameničania plánujú absolvovať už v septembri.
Sojčák má ešte v živej pamäti minuloročný požiar v Kamienke vo vojenských lesoch, kde hasil ako profesionálny hasič.
„Terén bol neprístupný pre techniku, bolo to doslova na hrane skaly. Ťahali sme 360 metrov hadíc k požiaru, lebo hasenie pomocou genfo vakov, ktoré hasiči nesú na chrbte, by bolo neefektívne,“ spomína.

Sú prví
Podľa Legdana dobrovoľní hasiči zasahujú reálne všade tam, kde sa dá hasiť vodou.
„Prvotný zásah urobíme kdekoľvek,“ zdôrazňuje.
Pomáhali aj pri hasení požiaru v pralese Stužica v Národnom parku Poloniny vlani v septembri.
Na to, aby sa profesionálni hasiči zo Sniny dostali k požiaru do Polonín nad Starinou, potrebujú aspoň hodinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín