HUMENNÉ. Sedemročný kríženec labradora Leo sa do karanténnej stanice v Humennom dostal asi pred mesiacom.
Majiteľom ho odobrali na podnet humenskej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS).
„Nahlásili nám, že pes žil v prevažnej miere na balkóne, nebol socializovaný, nevenčili ho, respektíve robili len krátke vychádzky párkrát do týždňa. Aj to prispelo k tomu, že jeho psychický stav sa zmenil a zhoršil,“ hovorí veterinárna lekárka Lenka Lisá, ktorá s karanténnou stanicou spolupracuje.
K psovi sa neodvážia priblížiť ani veterinárka, ani ošetrovatelia.
„Je nekontaktný, snaží sa útočiť, hrýzť, vôbec sa s ním nedá manipulovať. Snažíme sa byť s ním vo verbálnom kontakte. Verili sme, že sa jeho správanie zmení, ale, žiaľ, zatiaľ bez výsledku,“ dodáva.

Najhorší prípad, aký doposiaľ mali
Pes nepustí k sebe do koterca ani ľudí, ani iné zviera. Cerí zuby, vrčí, problém je vyčistiť mu koterec, vložiť do misky potravu či naliať vodu.
Nedalo sa ani skontrolovať, či je začipovaný.
„Myslela som si, že ma už v karanténnej stanici nič neprekvapí, ale toto je najhorší prípad, aký sme mali. Psík je hotová troska, a pritom majitelia si ho zobrali ako šteniatko. Mali s ním pracovať, vychovať ho. Dali mu celoživotné väzenie. Má trvalé následky, psychickú poruchu,“ hovorí Ľubica Kizáková, predsedníčka Občianskeho združenia Pomáhaj a chráň, ktoré stanicu prevádzkuje.
„Kladiem si otázku, keď majiteľka videla, že sa správanie zvieraťa mení k horšiemu, prečo nevyhľadala pomoc? Prečo nechala všetko dospieť až do tohto štádia?“ pýta sa Lisá.

Vykonali kontrolu
Inšpektori humenskej RVPS vykonali kontrolu v byte za prítomnosti majiteľky psa.
„Pes sa pohyboval po byte s prístupom na balkón. Výživný stav psa bol vyhovujúci, bol klinicky zdravý, bez viditeľných ektoparazitov, bez poranení tela alebo kože, alebo poranení pohybového aparátu. Podľa majiteľky je mu denne poskytnutá čerstvá voda a krmivo,“ informoval ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý.
Na správanie sa psa sa podľa dobrovoľníčok sťažovali aj susedia.
Podľa veterinárnej správy však námietky z podania občana „je takmer nemožné overiť retrospektívne“.
„Vzhľadom na zistenia pri kontrole RVPS nemohla potvrdiť ani vylúčiť opodstatnenosť zaslaných námietok,“ reagoval riaditeľ Chudý.
Čo obsahovali, nespresnil.
Zdôraznil len, že „majiteľka sa psa vzdala v prospech karanténnej stanice“.

Starostlivosť padla na plecia dobrovoľníkov
Dobrovoľníčky v karanténnej stanici však majú na štátnych veterinárov „ťažké srdce“.
„Vedeli, aký je so psíkom problém, pohrýzol majiteľov i cudzích ľudí, a doslova nás donútili zobrať ho. To nie je len o tom zbaviť sa psa, keď ho majitelia nezvládajú,“ zdôrazňuje Kizáková.
Zazlieva im, že problémové zviera neumiestnili do štátnej karantény.
„Štát opäť zlyhal a nielen preto, že zviera neodobral a neumiestnil do štátnej karantény, ale všetky finančné náklady a v neposlednej miere aj vysoké riziko poranenia človeka nechal na pleciach dobrovoľníkov v humenskom útulku,“ hovorí predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.
Podľa jej skúseností štátni veterinári často oslovujú súkromné občianske združenia so žiadosťou o pomoc s podmienkou, že RVPS bude spolupracovať na odobratí zvieraťa v prípade, ak ho združenie vezme do svojej opatery.
„Dostávame sa do situácie akéhosi 'vydierania' a je nám jasné, že ak pomoc zvieraťu odmietneme, zostane v podmienkach, kde sú jeho šance na prežitie veľmi nízke, respektíve bude prežívať niekoľko rokov v utrpení,“ dodáva.

Do štátnej karantény nepatrí
Riaditeľ Chudý zdôrazňuje, že „v tomto prípade nejde o zhabané zviera podliehajúce veterinárnym opatreniam,“ a teda do štátnej karanténnej stanice nepatrí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín