SNINA. Prepravník ho mal odviezť do nového domova.
Uzavretý priestor sa mu však nepozdával a vojsť doň dobrovoľne odmietol.
Chlapov s pripravenými drevenými zábranami v rukách prekvapil a zaskočil ladným skokom, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani cvičený parkúrový kôň.
Los Niko dočasný domov v animoterapeutickom centre v sninskej mini zoo opustiť nechcel.
Túlal sa po cestách a záhradách
Do starostlivosti Sninčanov sa asi dvojročný samec losa mokraďového, ktorého pomenovali Niko, dostal vo februári tohto roka.
„Los stratil plachosť a pohyboval sa po hlavných cestách, po uliciach a záhradách rodinných domov. Bolo to nebezpečné preňho i pre obyvateľov obcí v okolí Vranova,“ zdôvodňuje Jozef Blaško, pracovník chovnej stanice Správy Národného parku Poloniny, prečo sa túlajúce zviera rozhodli odchytiť a umiestniť do bezpečia ohrady v mini zoo.

Nika po prvýkrát na našom území videli vlani v novembri v okolí Čertižného, neskôr v Bukovciach v susednom Stropkovskom okrese.
Potom sa pútnik z Poľska vydal do Čičavy v okrese Vranov nad Topľou, na Domašu i do Vechca.
Zvykol si, stal sa obľúbencom
Niko sa v mini zoo rýchlo udomácnil.
„Je podstatné, že prijíma potravu. Dali sme mu jablká, mrkvu, pekne sa na to chytil. Konáre z ihličnatých a listnatých stromov mu zatiaľ veľmi nechutia, uvidíme neskôr,“ opísal v zime prvé dni pobytu nového prírastku veterinárny lekár Vladislav Juško, ktorý monitoroval jeho zdravotný stav od začiatku až do konca pobytu.
Kontaktný a pokojný Niko sa popri zubroch stal lákadlom pre návštevníkov.
„Nikdy som živého losa nevidel. Je taký zvláštny, pozorujem ho, ako sa správa. Dozerám, či žerie, nosím mu stravu ráno o siedmej, o desiatej, o druhej popoludní, večer, dávam mu aj trochu šrotu,“ povedal Lukáš Telvák, ktorý sa o zvieratá stará.
„Sme zvyknutí na jeleniu a srnčiu zver, los je pre nás akoby skladačkou z rôznych druhov, je pre nás netypický a tým zaujímavý,“ dáva mu za pravdu Blaško.
Los zmocnel, potiahol sa do výšky a narástli mu parohy.
Nové skúsenosti získal aj Juško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín