HUMENNÉ. Po vojne opustili brány humenského kaštieľa a späť sa doň už nevrátili.
Tisíce predmetov pôvodného mobiliáru ostali dlhé roky roztratené po Slovensku, mnohé boli nenávratne zničené či skončili v súkromných rukách.
Takmer detektívna práca dvojice mladých historikov však niektoré z nich objavila.
S výstavou Nevrátené sa zatiaľ len na čas vrátili po 75 rokoch domov do kaštieľa.
Všetko odštartovali psíky
Na začiatku príbehu bola fotografia vstupnej haly humenského kaštieľa.
Dve drevené plastiky poľovníckych psíkov, pravdepodobne obľúbencov grófa Aladára Andrássyho, „strážili“ kozub a skrášľovali vstupný interiér.
Fotografie z rodinného archívu darovala v roku 2010 Joy Olgyay, pravnučka Alexandra Andrássyho, posledného humenského grófa, Vihorlatskému múzeu, ktoré sídli v kaštieli.

„Psíky odštartovali celý príbeh a výskum. V roku 2015 Samuel Bruss (kurátor výstavy Nevrátené, zástupca riaditeľa Krajského múzea v Prešove – pozn. red.) navštívil Vihorlatské múzeum a všimol si ich na zväčšenej reprodukcii fotografie. Už na prvý pohľad rozpoznal, že ide o psíky, ktoré sú nainštalované vo výstavnej expozícii Krajského múzea v Prešove v Rákocziho paláci,“ hovorí spoluautor výstavy Nevrátené Jakub Šnajder.
Spolu s manželkou Ľudmilou, tiež odbornou pracovníčkou krajského múzea a historičkou, sa pustili do výskumu a pátrania po roztratených a nevrátených artefaktoch z pôvodného mobiliára humenského panstva.
Pátrali ako detektívi
Manželia Šnajderovci priznávajú, že išlo takmer o detektívnu prácu. Ostatné dva roky intenzívnu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín