ZBOJ. Parlament v stredu schválil novelu zákona o Horskej záchrannej službe.
Podľa nej zo zoznamu zásahového územia vypadnú tri horské oblasti, medzi nimi aj Bukovské vrchy.
V praxi to znamená, že by najneskôr do apríla 2023 mala zaniknúť stanica Horskej záchrannej služby v Zboji.
Horskí záchranári hľadajú riešenie, ako ju zachovať. Do úvahy prichádza, že by štvoricu horských záchranárov zastrešil Hasičský a záchranný zbor.
Úspora nákladov, málo zásahov
Novela zákona o Horskej záchrannej službe postavila do pozoru kraj za vodárenskou nádržou Starina. Spozorneli nielen horskí záchranári na stanici v Zboji, ale aj ochranári zo Správy Národného parku Poloniny a miestne samosprávy.
Vyradenie troch horských oblastí Moravsko-sliezske Beskydy, Javorníky a Bukovské vrchy zo zásahového územia v zákone podľa nich existenciu stanice v Zboji reálne ohrozuje.
Horskí záchranári pomáhajú turistom v Poloninách už šiesty rok.

Na konci sveta, ďaleko od všetkých
Predkladateľmi návrhu zákona sú poslanci za OĽaNO Lukáš Kyselica, Jana Majorová Garstková, Richard Nemec, Mária Šofranko a Miloš Svrček (Sme rodina).
Podľa nich sú jednotlivé horské oblasti, v ktorých zasahuje Horská záchranná služba, veľmi rôznorodé.
„V niektorých horských oblastiach je vykazovaná nízka úrazovosť, v niektorých sa najmä v dôsledku enormného rozvoja a nárastu počtu turistov úrazovosť zvýšila. Práve v týchto oblastiach sa ukazuje potreba posilniť kapacity Horskej záchrannej služby. S týmto cieľom sa upravuje zoznam horských oblastí,“ píše sa v dôvodovej správe.
„Zámer zrušiť stanicu Horskej záchrannej služby pre oblasť Bukovských vrchov pracuje len s jedným parametrom, ktorým je úspora nákladov a nízky počet zásahov. Zanedbáva však iné dôležité charakteristiky,“ hovorí exminister pôdohospodárstva, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a dlhoročný lesník Ján Mičovský (ex-OĽaNO).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín