Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Za diaľnicu v Maďarsku zaplatil, advokátska kancelária od neho vymáha pokutu

Mafiánsky systém, debilizácia, hnevá sa.

Podnikateľ Michal Goroľ z Humenného pri aute, ktorým išiel pred rokom po maďarskej diaľnici.Podnikateľ Michal Goroľ z Humenného pri aute, ktorým išiel pred rokom po maďarskej diaľnici. (Zdroj: Korzár/Jana Otriová)

HUMENNÉ. Kúpa diaľničnej známky na benzínovom čerpadle v Maďarsku vyšla humenského podnikateľa draho.

Po takmer roku dostal od advokátskej kancelárie výzvu na zaplatenie pokuty.

„Nejde mi to hlavy, prečo mám platiť,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Známku kúpil na benzínke

Humenský podnikateľ Michal Goroľ (73) sa vlani v septembri vybral na dovolenku do Egypta. Na miesto oddychu odlietal z Budapešti. Spolu s partiou priateľov sa vydali na letisko tromi autami.

„Hneď na prvej čerpacej stanici na území Maďarska sme si kúpili diaľničnú známku. Urobili sme tak štandardným spôsobom. Pracovník benzínky ma požiadal o ešpézetku, udal som ju správne, išlo o firemné auto. Zaplatil som kartou zo svojho súkromného účtu, mám o tom potvrdenie na výpise z banky,“ hovorí Goroľ.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa výpisu zaplatil 14,31 eura, teda 4 970 forintov.

„Vec som pokladal za vybavenú,“ zdôrazňuje.

Kancelária sa ozvala takmer po roku

Aj preto ho podľa vlastných slov prekvapilo, keď ho takmer po roku advokátska kancelária so sídlom v Bratislave vyzvala, aby zaplatil pokutu za neoprávnené použitie spoplatnených ciest v Maďarsku.

Za dve jazdy po diaľnici žiadala zaplatiť dokopy 157,28 eura, z toho sankčný poplatok je dvakrát po necelých 39 eur a úhrada nákladov predstavuje dokopy 80 eur.

Po uplynutí šesťdesiatdňovej lehoty a neuhradení sankčného poplatku sa suma zvýši na 449 eur.

„Prekvapilo ma to. Nešlo mi do hlavy, prečo mám platiť. Ešpézetka i výpis z banky sa nedajú spochybniť. Vnímam to tak, že firma prijala platbu a jej povinnosťou bolo spárovať ju s motorovým vozidlom. Povinnosťou každej firmy je identifikovať pohľadávky. Keď prijala platbu a neidentifikovala ju, vlastne sa neoprávnene obohatila,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Goroľ: Je to mafiánsky systém

Voči výzve podal Michal Goroľ písomný odpor.

Vysvetlil a výpisom z účtu doložil, že za diaľničnú známku zaplatil, a žiadal vymáhanie zastaviť.

„V odpovedi však kancelária trvá na svojom, že potrebujem doklad. Povedzte mi, na základe čoho som povinný archivovať doklad o zaplatení dva roky? Príde mi to ako mafiánsky systém, ako umelo vytvárať pohľadávky, úročiť a úročiť,“ rozhorčuje sa.

Rozhodujúca je e-matrica

Advokátska kancelária Petkov&Co v písomnom stanovisku potvrdila, že poskytuje právne služby svojmu klientovi, spoločnosti Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. na základe udeleného plnomocenstva.

„Podstata neoprávnenosti použitia spoplatnenej cesty nemusí nevyhnutne spočívať len v nezaplatení riadneho poplatku, e-matrice, pred vstupom na spoplatnenú cestu, ale aj v neuvedení korektných údajov o vozidle, evidenčného čísla vozidla, krajiny registrácie, kategórie, v súlade s osvedčením o evidencii vozidla. Ak teda napr. v e-matrici nie je uvedený správny údaj o vozidle, systém kontroly oprávnenosti použitia cesty kontrolované vozidlo vyhodnotí ako vozidlo bez platného oprávnenia, keďže k systémom zistenému evidenčnému číslu nepriradí žiadnu platbu riadneho poplatku, a teda použitie spoplatnenej cesty vyhodnotí ako neoprávnené s dôsledkom vzniku povinnosti zaplatiť sankčný poplatok v súlade s nariadením,“ uviedol advokát Ivan Petkov.

SkryťVypnúť reklamu

Výrok „riadne som zaplatil“ nestačí

Náležité posúdenie dôvodnosti námietky „riadne som zaplatil“ je podľa jeho vyjadrenia možné len na základe predloženia samotného oprávnenia pre používanie spoplatnených ciest v Maďarsku, označeného ako e-matrica alebo e-vignette.

Obsahuje evidenčné číslo vozidla, znak, resp. kód štátu registrácie vozidla, poplatkovú kategóriu, dobu platnosti oprávnenia, teda presný čas začiatku a skončenia platnosti oprávnenia s uvedenými údajmi o roku, mesiaci, dni, hodine a minúte, 21-miestny číselný kód oprávnenia, údaje predajcu a miesto predaja.

„Len na základe kontroly správnosti údajov zadaných v e-matrici je možné zistiť, prečo je predmetné vozidlo evidované bez platného oprávnenia. Potvrdenie o úhrade, žiaľ, nepostačuje, keďže z neho nie je možné zistiť príčinu prípadnej neplatnosti e-matrice,“ vysvetľuje advokát.

„E-matrica obsahuje odporúčanie uchovávať doklad do dvoch rokov po uplynutí jeho platnosti. Ak si kupujúci potvrdenie o kúpe e-matrice napriek odporúčaniu neodložil, môže si jeho kópiu vyžiadať u predajcu, kde si e-matricu kúpil. Predajné miesto, kde bolo oprávnenie zakúpené, vie vystaviť jeho kópiu,“ odporúča riešenie.

Korekcia chyby je možná, ale treba doklad

V prípade chyby v evidenčnom čísle alebo v kóde štátu registrácie vozidla, uvedenom na e-matrici možno požiadať o tzv. korekciu chyby na oprávnení v lehote do 60 dní odo dňa doručenia výzvy. Korekciu vykonáva priamo spoločnosť Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.

K prípadnej korekcii je potrebné predložiť e-matricu a kópiu technického preukazu vozidla z oboch strán.

„Vykonanie korekcie evidenčného čísla na e-matrici môže mať za následok odpustenie povinnosti zaplatiť sankčný poplatok,“ dodáva advokát Petkov.

Kópia dokladu? Debilizácia, hovorí podnikateľ

Cestovať do Maďarska po kópiu dokladu o zaplatení Michal Goroľ odmieta.

„Je to doslova debilizácia,“ tvrdí.

Aby však predišiel ďalším komplikáciám, je rozhodnutý zaplatiť.

„Žiadam advokátsku kanceláriu, aby identifikovala čiastku, ktorú som za diaľnicu zaplatil, rozdiel doplatím. Nenechám sa prenasledovať a šikanovať,“ dodáva.

Prípad pokuty za zaplatenú diaľničnú známku vníma ako exemplárny príklad zadlžovania sa občanov našej krajiny.

„Veľa ľudí sa takouto výzvou ani nezaoberá. Výzva a pohľadávka však sú, po niekoľkých rokoch prídu ďalšie výzvy a suma sa vyšplhá do neuveriteľných čiastok a na rad príde exekútor. Tak sa vytvárajú pohľadávky,“ hovorí.

„Nedajte sa takto nachytať,“ odporúča čitateľom.

„V tomto roku som zrušil dovolenku len preto, že bol odlet z Košíc preložený do Maďarska. Do budúcnosti však, a to vyzývam aj ostatných motoristov a vašich čitateľov, aby sa s lístkom o zaplatení postavili k autu s ešpézetkou a urobili si fotografiu ako dôkaz, že zaplatili,“ uzatvára podnikateľ.

Maďarsko je prísnejšie

Motoristický novinár Peter Kálmán o podobnom prípade počul, ale nie s takouto dlhou dobou doručenia.

Podľa jeho slov má Maďarsko všeobecne prísnejší spôsob kontroly diaľničných známok než naša krajina.

„Napríklad sa u nich platí pokuta vždy, keď bez známky vojdete na diaľnicu, a už nepomôže ani jej rýchle dokúpenie v rovnaký deň, ako sa dá urobiť u nás,“ hovorí.

Problémom tiež je, že v Maďarsku funguje viacero online poskytovateľov, cez ktorých sa dá elektronická diaľničná známka kúpiť.

„Ide tak trochu o pascu, lebo platí sa zbytočne navyše a hrozí tiež, že sa nedostane včas evidenčné číslo vášho vozidla do diaľničného systému kontroly. Preto vždy odporúčam kupovať maďarskú diaľničnú známku dostatočne vopred a online, napríklad ešte na Slovensku a vždy cez oficiálnu stránku https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Je síce potrebná registrácia, ale dostanete doklad o zaplatení do mailu a je dobré si ho kvôli takýmto prípadom uschovať, či už ide o súkromné, alebo služobné auto,“ radí skúsený motoristický novinár.

Motoristický novinár: Zaplatiť čím skôr

Či bol dôvod na pokutu oprávnený, alebo Maďarské diaľnice len takto skúšajú zarobiť, posúdiť nevie.

„Mohlo sa stať, že bolo nesprávne zadané evidenčné číslo do systému, že bola zvolená nesprávna kategória vozidla alebo zlý dátum, ťažko posúdiť,“ zdôvodňuje.

Rozhodne však odporúča osloviť právnickú kanceláriu, prípadne aj inú nezávislú, čo radí urobiť.

„Asi by som tých 157 eur radšej zaplatil čím skôr, inak sa bude suma zvyšovať a môže sa prípad dostať na súd,“ uzatvára Kálmán.

Skontrolovať a uchovať

Dlhoročný rozhlasový motoristický novinár Miroslav Talavašek rieši problém slovenských motoristov s diaľničnými známkami na našich cestách často.

Aj keď maďarskú skúsenosť, priamu či sprostredkovanú, nemá, v zásade odporúča pri kúpe diaľničnej známky mať na pamäti dve univerzálne platné rady.

„V prvom rade si treba dôsledne skontrolovať všetky zadané údaje hneď pri kúpe ešte pred opustením samotného miesta. Nesprávne zadané údaje sú zdrojom mnohých neskorších problémov,“ hovorí a uvádza príklad, keď namiesto nuly v ešpézetke bolo do systému zadané písmeno O.

„Dôležité je uchovať si doklad o zaplatení po dobu dvoch rokov. Platí to aj u nás, že do dvoch rokov diaľnice môžu poslať vodičovi takýto „pozdrav“. Výpis z bankového účtu nestačí, lebo sa z neho nedajú identifikovať všetky údaje, ktoré prevádzkovateľ diaľničného systému potrebuje,“ dopĺňa.

„Aj napriek našej elektronickej dobe stále v mnohých prípadoch platí, že „papier nepustí“,“ uzatvára Talavašek.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 950
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 13 040
 3. Všetkým lepí pred voľbami 11 815
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 239
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 885
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 962
 7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 4 768
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 493

Blogy SME

 1. Anton Giertli: Pán Sulík, odpúšťať (Vám) je veľkorysé.
 2. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 3. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 4. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 5. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
 6. Stano Sládek: Vidieť za slová
 7. Peter Svoreň: Apple sa chystá na Deň D. Horúcimi novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk
 8. Juraj Sališ: Nevšedné strasti inakšieho Kristiána
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 81 638
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 408
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 128
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 652
 5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 32 634
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 580
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 271
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 547
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Anton Giertli: Pán Sulík, odpúšťať (Vám) je veľkorysé.
 2. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 3. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 4. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 5. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
 6. Stano Sládek: Vidieť za slová
 7. Peter Svoreň: Apple sa chystá na Deň D. Horúcimi novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk
 8. Juraj Sališ: Nevšedné strasti inakšieho Kristiána
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 81 638
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 408
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 128
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 652
 5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 32 634
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 580
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 271
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 547
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu