DLHÉ NAD CIROCHOU. Poľnohospodárov na hornom Zemplíne trápi extrémne sucho. Na jeseň ich postaví pred otázku, či znížiť stavy hospodárskych zvierat.
Problémov je veľa a len finančné odškodnenie za zničenú úrodu suchom stačiť nebude.
Ovce vyháňajú na pašu v noci
„Tento rok je na sucho extrémny. Nedostatok vlahy pociťujeme prakticky od mája,“ hovorí hlavný zootechnik Dominik Gič z farmy Agrifop Stakčín v Sninskom okrese.
Na hospodárskych dvoroch chová 700 oviec a 600 kráv na mlieko.

„Urobili sme len prvú kosbu pre dobytok a ovce. Druhú sa nám už nepodarí vykonať pre sucho, trávu vypálilo a nerástla. Druhá kosba nám bude chýbať, aj seno pre dobytok,“ sprostredkúva zlé správy.
Extrémne horúčavy zapríčinili, že vo farme v Dlhom nad Cirochou vyháňajú ovce na pašu väčšinou v noci.
„Vyháňame ich na pasienky po večernom dojení, lebo klíma je v noci miernejšia. Nedávno pršalo a trochu sa ochladilo. Cez deň sa ovce zdržiavajú v tieni. Sucho spôsobilo tiež vysychanie potokov. Ovciam musíme vodu dovážať na pašu na traktore v tisíclitrových nádobách a napájať ich,“ hovorí Gič.
Podobná situácia je aj s hovädzím dobytkom. Kravy, ktoré farma chová na mlieko, viac času trávia v maštali, lebo vonku ich sužujú horúčavy a sucho.
Dobytok nebude čím kŕmiť
Približne o mesiac poľnohospodárov čaká kosba kukurice. Podľa obhliadok a predbežných výpočtov očakávajú o päťdesiat percent nižšiu úrodu oproti vlaňajšku.

„Výpadok bude obrovský, dobytku bude krmivo chýbať,“ zdôrazňuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín